Sivilce (Akne) neden oluşur? Sivilce nasıl geçer?

Akne, cildin orta tabakasında bulunan sebum şu demek oluyor ki yağ salgılayan kanalların tıkanması, şişmesi ve sonrasında bakterilerle inflame olması sonucu ortaya çıkar. Deride artan yağ salgısı ve gözeneklerin tıkanması sonucu siyah nokta (komedon) oluşur. Hemen sonra bu komedonlar bakteriler  ile enfekte olur  ve ciltden kabarık kırmızı ve iltihabi şişlikler oluşur. Aşırı büyük olanlar deride iz bırakırlar.

Akne çoğu zaman erişkinlik çağlarında adım atar ve otuzlu kırklı yaşlara kadar uzayabilir. Bebeklik dönemine mahsus iyi huylu akne tipi de vardır. Erkeklerde hanımefendilere oranla daha fazladır. En sık; yüz, sırt, kol ve göğüs bölgelerinde görülür.

Sivilce oluşumuna tesir eden faktörler nedir?

Akne oluşumunda; genetik, beslenme, çevresel faktörler ve hormonların görevi vardır. Her iki cinste de testesteron hormonunun görevi bilinmektedir. Bazı vakalarda testesteron hormonu fazlayken bazı vakalarda testesteron düzgüsel sadece yağ hücrelerinin testesterona yanıtı fazladır.  Ebeveynin birinde akne görülmesi çocuklarında akne ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Kimi ilaçların bilhassa hormon ilaçlarının akne artırıcı özelliği vardır. Bazı vakalarda cildin aşırı yağlı olması esas faktördür. Kalitesiz kozmetik ürünler, şeker ve yağ oranı yüksek besinler akneyi artırabilirler.

Sivilce tipleri nedir?

Akne Vulgaris, çoğu zaman gençlerde görülen kolay aknelerdir. Daha ziyade yüzde görülürler. Deride siyah noktalar, kızarık sivilceler, kimi zaman derin kist ve nodüller şeklinde görülürler. Erken tedavi ile skar gelişimi oldukca aza indirilebilir.

Akne Conglabata, şiddetli kist ve apselerle karakterize bir akne türüdür. Daha ziyade gövdede görülür. Polikistik Over hastalığı, aşırı tüylenme ve tane düzensizliği ile birlikte olabilir. Akneler derin izler bırakırlar.

Akne Fulminans daha ziyade ergen erkeklerde görülen ateş ve eklem ağrısı ve şiddetli aknelerle karakterize bir hastalıktır.

Sivilce tanısı ve ayırıcı tanısı

Akne, bilhassa şiddetli vakalar bazı hastalıklara eşlik edebilir. Bu yüzden bir tek kozmetik problem olarak kabul edilmemelidir. Akne ile birlikte kızlarda aşırı tüylenme, tane düzensizliği, tip 2 diabet, yumurtalık kistleri olabilir. Bu vakalarda hormonal testlerin ne olursa olsun yapılması ve altta yatan hastalığın tedavisi gereklidir. Böbrek üstü tümörlerinde aşırı hormon salınımına bağlı akne ortaya çıkabilir.

Mesleki yada kimyasal maruziyete bağlı akne ortaya çıkabilir. Ağır yağlar, gres, polivinil klorür, klorlu aromatik hidrokarbonlar ve katran maruziyeti akneye niçin olabilir. Bazı ilaçların kullanımından sonrasında ani ve şiddetli akne oluşumu gözlenebilir. Bu durumda tanı öykü ile konur. Uzun soluklu kuvvetli antibiyotik kullananlarda antibiyotiğe dirençli akne ortaya çıkabilir.

Sivilce tedavisi iyi mi yapılır?

Akne tedavisinde Retinoid denilen ilaçların krem ve ağızdan formları kullanılabilir. Cildin sebum dengesinin sağlanması için etkili cilt temizliği yapılmalıdır. Antibiyotiklerin de akne tedavisinde yeri vardır. Krem ve yada oral formu tercih edilebilir. Yağ bezlerinin aktivitesini baskılamak ve yeni komedon oluşumunu önlemek içinde ilaçlar geliştirilmiştir.

Tedavi edilmeyen akne skar şu demek oluyor ki iz yaratarak hem kozmetik hem de ruhsal sorunlara yol açabilir. Sivilce  izlerinin giderilmesi için kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, dermaroller ve  lazer peeling kullanılabilir.

Sivilceli cilt bakımı iyi mi olmalıdır?

Yüze hususi sabunlar yada temizleyici jel solüsyonlarla günde iki kere yıkanmalıdır. Sivilceli cilt kir oluşumuna karşı oldukca hassastır bu yüzden yağsız güneş kremi kullanılmalıdır. Bu kremler ek olarak cildi nemlendirerek tahrişi önler. Sivilce ilaçlarının yapmış olduğu kuruluk ve tahrişle başa çıkmak için yağsız nemlendiriciler kullanılabilir.

Komedonları ve sivilceleri sıkmamak gereklidir. Komedonların temizliği için dermatologlar tarafınca kimyasal peeling yapılır ve hususi komedon başlıkları ile komedonlar boşaltılır.