Şigelloz Nedir?

Shigelloz sindirim sistemini etkileyen bakteriyel bir enfeksiyondur. Shigella, Shigella isminde olan bir bakteri grubundan oluşur. Shigella bakterisi kirli su ve yiyeceklerden yada kirli dışkı ile temastan geçerek yayılır. Bakteriler bağırsakları tahriş eden toksinleri salgılarlar. Şigellozun primer emaresi ishaldir.

Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) bakılırsa , ABD Birleşik Devletleri’nde ortalama 500.000 şahıs her yıl şigelloz bulunduğunu bildirmektedir. Emareler yoğunluğa göre farklılık gösterir. Hafifçe bir şigelloz enfeksiyonu geçirebilir, hatta farkına varamazsınız bile.

Yeni yürümeye başlamış olan çocuklar ve okul öncesi çocuklar büyük çocuklardan ve yetişkinlerden daha çok şigelloza yakalanma ihtimalinden daha fazladır. Bunun sebebi, ufak evlatların parmaklarını sık sık ağızlarına sokmaları ve bakterileri yutmaları daha olası olabilir. Çocuk bakım merkezlerinde oldukca sayıda bebek bezi değişikliği de bu yaş grubundaki enfeksiyon konsantrasyonunu artırabilir.

Şigellozis Emarelerini Tanımak

Sık sık sulu ishal nöbetleri, shigellozun ana emaresidir. Karın krampı, bulantı ve kusma da görülebilir. Şigelloz hastalarının çoğunda dışkılarında kan yada mukus bulunur ve ateşi olabilir.

Emareler çoğu zaman Shigella ile temas ettikten sonraki 3 gün içinde adım atar. Bununla beraber, bazı durumlarda enfeksiyon emareleri temastan yedi gün sonrasında ortaya çıkabilir.

İshal ve öteki shigelloz emareleri çoğu zaman 2 ila 7 gün sürer. Birkaç gün devam eden hafifçe enfeksiyon tedavi gerektirmeyebilir. Sadece, ishal nöbetleri içinde nemli kalmak önemlidir. 3 günden fazla ishal var ise doktorunuzu arayın. Bu bilhassa önemlidir, bilhassa de yiyecek yada suyu azaltamazsanız. Susuz kalma, şigelloz ile ilgili gerçek bir tehlikedir.

Şigelloz Tedavisi

Susuzlukla savaşım bir çok şigelloz vakasında tedavinin aslolan amacıdır. Bolca oranda sıvının, bilhassa bir çok tezgahın üstünde bulunan elektrolit çözeltilerinin içilmesi önemlidir. İshali gidermek için herhangi bir ilaç almanız tavsiye edilmez, şu sebeple sisteminizdeki bakterileri daha uzun süre meblağ ve enfeksiyonu daha da kötüleştirir.

Orta yada ağır enfeksiyonlar tıbbi tedavi gerektirebilir. Tedavi çoğu zaman bakterileri sindirim sisteminizden uzaklaştırmak için antibiyotik içerecektir. Doktorunuz Shigella’nın enfeksiyonun deposu bulunduğunu doğrulamak için dışkıyı kontrol edebilir. Shigella’nın doğrulanması, doktorunuzun, shigella ile savaşmak için doğru ilacı seçmesine destek sağlar. İlaç seçenekleri, aşağıdakiler şeklinde kuvvetli antibiyotik ilaçları ihtiva eder:

  • azitromisin (Zithromax)
  • siprofloksasin ( Cipro )
  • sülfametoksazol / trimetoprim (Bactrim)

Şigelloz sebebiyle yatış nadirdir. Bununla beraber, bazı ciddi durumlarda hastanede yatış gerekir. Aşırı mide bulantınız ve kusmanız var ise, intravenöz sıvıya ve ilaca ihtiyacınız olabilir.

Shigelloz ile İlişkili Komplikasyonlar

Bir çok insanoğlunun, shigellozdan meydana gelen kalıcı bir tesiri yoktur.

CDC, Shigella flexneri (birkaç Shigella tipinden biri) ile enfekte olmuş kişilerin ortalama yüzde ikisinin , şigelloz geçirdikten sonrasında enfeksiyon sonrası artrit denilen bir durum geliştirdiğini bildirmektedir. Enfeksiyon sonrası artritin emareleri eklem ağrısı, ağrılı idrara çıkma ve göz tahrişini ihtiva eder. Enfeksiyon sonrası artrit, birkaç ay, yıl yada yaşamınızın geri kalan kısmında geçen kronik bir durum olabilir. Bu Shigella enfeksiyonuna verilen bir reaksiyondan oluşur ve yalnızca genetik olarak buna yatkın olan insanlarda olur.

Shigella Bakterileri Tarafınca Yeniden Enfekte Olabilir Misiniz?

Shigella birkaç değişik bakteri grubudur. Bir tür Shigella bulaşmışsa, aynı bakteri tarafınca yine enfekte olma ihtimaliniz yoktur. Bununla beraber, aynı aileden değişik bir bakteri bulaştırılabilir.

Şigellozun Önlenmesi

İyi bir kişisel hijyen uygulayarak, shigellozu önleyebilirsiniz. Banyoyu kullanmadan ilkin ve sonrasında ya da bebek bezini değiştirdikten sonrasında ellerinizi yıkayınız. Bakterilerin yayılmasını önlemek için kirli çocuk bezlerini kapalı bir torbaya yada çöp tenekesine atın. Ellerinizi her yıkadığınızda sabun ve ılık su kullanın. Değişen masaları ve mutfak tezgahlarını kullanımdan ilkin ve sonrasında antibakteriyel bezlerle silin.

İshal sona erdikten minimum 2 gün öncesine kadar Shigella bulaşmış biriyle yakın kişisel temastan kaçının.

Şigellozu olan insanoğlu, kendilerini iyi hissedene ve ishali olana kadar başkaları için yiyecek hazırlamamalıdır. Doktorunuz dışkıyı belirtileriniz bittikten sonrasında yine Shigella’nın olmadığından güvenilir olarak kontrol edebilir.