ŞİRPENÇE (ASLAN PENÇESİ) NEDİR?

Tıptaki adı karbonküldür. Daha fazlaca ense, vücutta kaba et olarak malum yerde ve sırt bölgesinde birden fazlaca çıbanın birleşmesiyle meydana gelen süratli bir halde yayılan bir çıban türüdür. Enfeksiyon temas ile başka insanlara kolayca bulaşır. Derinin alt tabakasında cerahat oluşumları gözlenir. İnsanı ölüme kadar götürebilen bir hastalıktır fakat tedavisi kolay bir hastalıktır. İlk görünüşte rahat bir çıbana benzer. Rengi koyu kırmızıdır.

ŞİRPENÇE NEDEN OLUR?

Bu hastalığa çoğu zaman stafilokoklar niçin olur. Birden fazla kıl keselerinin enfeksiyon kapmasıyla oluşmaktadırlar. Stafilokoklar, mikroskop altında incelendiğinde ise daha fazlaca üzüm taneleri şeklinde görünüşü olur. Şirpençe (Aslan pençesi) hastalığına erkekler kadınlardan daha yatkındır. Bu durum yaşlı ve hasta kişilerde, bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan kişilerde ve diyabeti olan erkeklerde daha sık rastlanır. Sıhhat şartlarının iyi olmaması, elbise tahrişleri, fizyolojik yıpranma, akne, dermatit, permisyöz anemi de hastalığın öteki sebepleri arasındadır.

ŞİRPENÇE BELİRTİLERİ

Başlangıçta hafifçe ağrı ve kaşıntı şeklinde kendini göstermekle birlikte bu kaşıntı ve ağrı gün kadar sonrasında geçer. Ondan sonra çıban yeniden kendini göstererek süratli bir halde büyür. Tahta sertliğinde, dokunulduğunda şiddetli ağrısı olan, ateş, titreme, halsizlik ve baş ağrısı şeklinde şikayetlere neden olur. Çıbanın ucu sarı ya da beyaz renkte olup, kendi kendine patlayıp içindeki sıvıyı atar.

ŞİRPENÇE TEDAVİSİ

Yüzeysel ve derideki çıbanlarda ilk yapılacak iş kabukları kaldırmaktır. Cerahatlenme yada sulanma geçinceye kadar antiseptik sıvılarla pansuman yapmak lazımdır. Çıban olan bölgeye günde birkaç kez sıcak sulu kompreslerin uygulanması yararlı olur. Ondan sonra antibiyotikli merhemler kullanılır. Başlamakta olan çıbanlarda kara merhem kullanmak fazlaca kez çıbanın bir an ilkin yumuşamasını sağlar. Fazlaca gerilmiş ve derin şirpençeleri cerrahi olarak açmak hastayı rahatlatır.

Hastaya ek olarak antibiyotik de verilmelidir. Sık sık tekrarlayan çıban durumunda buna sebep olabilecek durumlar araştırılmalıdır. Şeker hastalığı, aşırı zayıflık, Kaşıntı icra eden durumlar (parazit, müzmin iltihabi odaklar, allerjiler vb.), derinin uzun süre suya maruz kalmış olarak yumuşaması, vücudun bağışıklık sisteminin bozuk olması çıbanların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.