Ülser Nedir?

Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağının(duodenum), sindirim sıvıları ve mide asidi benzer biçimde tahriş edici vücut sıvıları tarafınca tahrip edilmesi ve doku kaybı meydana gelmesidir.
Ülser, mideyi ve onikiparmak bağırsağını sindirim enzimlerinden korumuş olan mukus tabakasının azalması sonucu ortaya çıkar ve sindirim asitleri bu korunmasız tabakalara zarar vererek kanamalı, ağrılı yaralara doğrusu ülser oluşumuna sebebiyet verir.
Sindirim sıvılarından olan pepsinin etkisiyle doku kaybı daha derin noktalara sirayet edebilir ve enflamasyon denilen yaraların oluşumunu meydana getirir. Devletimizde enflamasyonlara mideden oldukça duodenumda rastlanılmaktadır.

Midede oluşan ülsere gastrik ülser, duodenumda oluşan ülsere de duodenum ülseri ya da bulber ülseri denmektedir ve boyutları ortalama olarak 3 milimetreden- 5 santimetreye varan boyutlarda olabilmektedir. Mide ve duodenumda görülen ülserlere genel olarak peptik ülser adı verilmektedir. Mide asidinin üretimi ve miktarı her bireyde farklılık göstermektedir fakat bazı insanlarda aşırı üretim gerçekleşebilmektedir.

Peptik ülser, midenin iç yüzeyinde ve ince bağırsağın üst kısmında çeşitli sebeplerden dolayı gelişen açık yaralara verilen isimdir. Ülserin en yaygın emaresi devamlı mide ağrısıdır.
Ülserlerin en yaygın sebebi Helicobacter pylori bakterisi enfeksiyonudur. Bazı ilaçarın uzun soluklu kullanımı da ülsere niçin olabilir. Stresli bir yaşam ve baharatlı yiyecekler direkt ülsere niçin olmaz, sadece bunlar ferdin semptomlarını daha da kötüleştirebilir.
Ülser, sindirim sistemi hastalıkları içinde en sık görülenidir. Toplumumuzda fazla önemsenmemekte fakat kendiliğinden tedavi edilebilen bir hastalık olmadığı için bir an evvel lüzumlu aksiyonlar alınmalıdır. Bundan dolayı zaman içinde sindirim sisteminde büyük sıkıntılar doğurabilir.

Ülser Kimlerde Görülür?

Devletimizde mide ülserinden oldukça onikiparmak ülseri yaygındır. Ülsere, erkeklerde bayanlara oranla 3 kat daha çok denk gelinmektedir.

30 ila 50 yaş skalasında duodenum ülsere erkeklerde daha çok rastlanılmakla birlikte 60 yaş civarında hanımlarda mide ülseri daha yaygın bir halde görülmektedir.

Ülser Tipleri Nedir?
Ülser midenin içinde meydana gelirse mide ülseri, ince bağırsağın üst kısmında meydana gelirse duodenal ülser olmak suretiyle iki genel tipe ayrılabilir.

Ülser daha ender vakalarda açıklanamayan kilo kaybı, bulantı yada kusma, dışkıda koyulaşmış kan ya da siyah dışkı, i̇ştah değişimleri, kusma, kusmukta kırmızılık yada siyahlıklar, baygınlık hissetme ve solunum güçlüğü benzer biçimde daha ciddi emare ve semptomlara niçin olabilir.

Ülser Sebepleri Nedir?

Mide sindirimde kendi görevlerini yerine getirirken mukozal defans sistemleri vasıtasıyla kendini de koruma altına alır ve zarar görmesini engeller. Ortaya çıkan bazı dengesizlikler neticesinde reflü, gastrit, peptik ülser ve hatta mide kanseri benzer biçimde rahatsızlıklar oluşabilir. Ülserin ortaya çıkmasına sebep olan bazı faktörler de mevcuttur.

İnsan vücudunda mekanik ve fizyolojik etkisinde bırakır gerçekleştiren “helicobakter pylori” isminde olan bir bakteridir. Duodenal ülserlerde bu bakterinin varlığı ortalama olarak %100 oranında bulunmuştur. Sadece helicobacter pylori mevcud sadece ülser görülmeyen kişilerde söz mevzusu olduğundan başka faktörlerinde ülsere sebebiyet verdiği kanısına varılmıştır. Ülserin yanı sıra gastrit ve mide kanserine de niçin olduğu bilinmektedir.

Ek olarak sigara kullanımı, alkol tüketimi, kullanılan bazı ilaçlar, dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni, aşırı tuz tüketimi, gıdaları azca ve kısa süre çiğnemek, uzun süre aç kalmak, mideyi fazla doldurmak, uykusuzluk problemi, yoğum tempodan dolayı bitkinlik, besinlerde hijyen hususuna dikkat etmemek, genetik faktörler, stres faktörü, kortizon içeren ilaçlar, fazla kafein tüketimi benzer biçimde nedenler ülsere yol açan faktörler içinde sayılabilir.

Meydana getirilen çalışmalara bakılarak, organik afetler yaşandığında bireylerde peptik ülser ve mide kanaması sıklığının arttığı görülmüştür. Ekonomik bunalım yıllarında da aynı sorundan muzdarip olunduğu görülmüştür.

Ülser Iyi mi Önlenir?

Ülserin gelişmesini önlemek için bir kaç adım atmak mümkündür. Buna bakılırsa ferdin kendisini bilhassa bakteriyel enfeksiyonlardan koruması, ellerini sık sık sabun ve suyla yıkaması ve bir tek tamamen pişmiş yiyecekleri tüketmesi H. pylori kaynaklı ülseri önleyebilir. Tertipli olarak ülser riskini artıran ağrı kesiciler ve ilaçları kullanan bireyler, mide problemleri riskini azaltacak şekilde, mesela, ilaçları yemekle beraber almak benzer biçimde adımlar atmalıdır.

Fert, hissettiği ağrıyı hafifletmesi mümkün olan en düşük dozu bulmak için doktoruna yada bir tıp uzmanına başvurmalı ve ilaç alırken hem de alkol almaktan kaçınmalıdır. İlaç ile alkolün birleşimi mide rahatsızlığı riskini arttıracaktır.