Üşüme

Kimi kışın evde yanan kalorifere karşın kat kat yorganla uyur, kimileri yaz sıcağında bile ceketle, montla gezer. Asla kimsenin üşümediği ortamlarda üşümenin altında yatan sebepleri uzmanlarımız şu şekilde sıralıyor…

Üşümenin Sebepleri

Kansızlık (Anemi)

En sık yaşanmış olan sıhhat problemi kansızlıktır. Mühim bir sıhhat problemi olan ve oldukça sık görülen anemi hastalığına hanımlarda daha sık rastlanıyor.

Kardiyovasküler Sistem Hastalıklar

Damarsal problemlere bağlı üşüme daha fazlaca el yada ayaklarda olur ve renk değişikliği, morarma, uyuşma ve karıncalanma şikâyetleri ile beraber görülmektedir.

Hipotioridi (tiroid bezinin azca emek vermesi)

Vücudun metabolizmasını düzenleyen tiroid bezinin sıhhatli emek vermesi tüm sistemlerin uyum içinde olmasını sağlar. Fazlaca yada azca emek vermesi durumlarında ise üşümenin yanı sıra kişinin günlük yaşamını negatif etkileyen; devamlı bitkinlik hissi, saç dökülmesi, kabızlık, istemsiz kilo alımı şeklinde ciddi sonuçlara kadar değişen klinik durumlar görülebilmektedir.

Diyabet

Denetim altında tutulmayan diyabet, periferik nefropati isminde olan rahatsızlığa, doğrusu sinirlerde elleriniz ve ayaklara kadar duyulan kırılgan bir saldırıya niçin olabilmektedir. Bu geliştiğinde, el ve ayaklarda uyuşukluk ve kimi zaman ağrı hissedilir. Bu sinirler ısı hissi ile ilgili olarak beyne ileti göndermekten görevli olduklarından eller ve ayakların üşümüş olduğu hissedilebilmektedir.

Anoreksiya yada Aşırı Zayıflık

Anoreksiya yada aşırı zayıflık da koruyucu yağ tabakasının eksikliği sebebiyle üşümeye yol açan bir problemdir.

Sigara Kullanımı

Burger hastalığı olarak malum ve sigara tüketimi ile ilişkilendirilen hastalık arterlerde ve damarlarda daralmaya ve tıkanmaya niçin oluyor. Hastalığın ilk emareleri içinde el ve ayaklarda üşüme geliyor.

Bilhassa halsizlik, bitkinlik, ciltte solukluk ile çarpıntının üşümenin emareleri bulunduğunu belirten uzmanlar, yapısal üşüme probleminde meydana getirecek bir şey olmadığını, üşümenin altta yatan sebeplerin diyabet, hipertiroidi yada anemi şeklinde sıhhat problemlerinin olduğu durumlarda ise ilgili uzman hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulunuyor.