TIRNAK İLTİHABI

Çoğu zaman tırnak derininde yada tırnak kenarlarında oluşan yaralarla ortaya çıkan tırnak iltihabı nedir? Tırnak iltihabının sebepleri ve tedavisi hakkında tüm detaylar haberimizde…

Tırnak kenarlarında yada altında cerahat birikmesine, tırnak iltihabı denir. Sebebi, küçük kesikler yada sıyrıklar sonucu bakterilerin yerleşmesidir. İltihaplanan tırnağın kenarında kızarıklık görülür. Ağrı da vardır. Tırnak iltihabı, en oldukca ayak baş parmağında meydana gelmektedir. Bunun yanında öteki tırnaklarda iltihaplanmanın oluşması oldukça ender görülen bir durumdur.

Tırnak iltihabı, tedavi edilmediği süre kendiliğinden iyileşmeyen bir durumdur. Bundan dolayı her tedavi edilmeyen gün bu mesele daha da artarak sorunlara niçin olmaktadır. Kesinlikle tırnak iltihabının tedavisi geciktirilmemelidir. Aksi durumda artan iltihapların yanı sıra oldukca şiddetli ağrılar da meydana gelebilmektedir.

TIRNAK İLTİHABININ NEDENLERİ

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Bağışıklık sistemi bilinmiş olduğu şeklinde vücudumuzu dışarıdan gelebilecek olan zararı olan mikroorganizmalara karşı korur. Bu mikroorganizmalar vücuda ulaştıktan sonrasında eğer ki bağışıklık sistemi tarafınca ortadan kaldırılmazsa, bunlar vücuda yayılarak uygun olan bölgelere bulaşabilir. Bu sebeple zayıf bağışıklık sisteminde hasta olma durumu normale bakılırsa daha sık gerçekleşir. Tırnak bölgesinde iltihaplanma oluşumları normale bakılırsa daha sık gerçekleşir. Burada oluşan iltihaplar tırnağa zarar verir ve yapısını bozarak canlılığını yok eder. Bu yüzden kuvvetli bir bağışıklık sisteminin eksikliği tırnakların sağlığını riske sokar.

Tırnaklardaki yapısal bozukluk

İnsanlarda tırnakların yapısal olarak bozuk olmaları durumunda iltihaplanma görülmesi oldukca büyük bir ihtimaldir. Genetik bir durum olarak da aile bireylerinde tırnak iltihabı görülebilmektedir.

Yanlış ayakkabı kullanımı

Uzun soluklu olarak kişilerin yanlış kalıptaki ayakkabıları kullanmaları durumunda tırnaklar hasar görerek iltihaplanmalara niçin olabilir. Bu durum bilhassa ayak yapısı pençeli olan insanlarda meydana gelmektedir.

Tırnak kırılmaları

Herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan tırnak hasarlarının sonucunda meydana gelen enfeksiyonlar. Bu tarz şeyleri önlemek için tırnak kırılması durumunda lüzumlu bakımın ve tedavinin özenle yapılması gerekir.

Hijyen eksikliği

Tırnakta enfeksiyon oluşumuna sebep olan en büyük etkenlerden birisi tırnakların temizliğine yeterince itina gösterilmemesidir. Bu sebeple yeteri kadar temiz tutulmaması durumunda tırnaklarda enfeksiyon rahat bir halde oluşur ve yayılabilir. Ek olarak kullanılan çorapların uzun süre süresince değiştirilmeden kullanılması tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarabilir. Bu sebeple tırnağın temizliğinin yanında kullanılan giysilerinde temizliğine de dikkat edilmesi gerekir.

Tırnakta ve tırnak bölgelerinde oluşan hastalıklar

Egzama, sedef hastalığı ve mantar hastalıkları, ilerlediği süre iltihaplanmalara niçin olabilmektedir. Bunun için ayak bölgelerinde lüzumlu önlemlerin alınması oldukca önemlidir.

TIRNAK İLTİHABININ TEDAVİSİ

Tırnak iltihabına sebep olan etkenin belirlenmesi uygulanacak olan tedavinin başarısında en mühim etkendir. Uygun olmayan bir tedavi bölgedeki enfeksiyonun daha kötüleşmesine sebep olur. Tırnak iltihabında yapılması gerekenler ise şöyledir.

Bağışıklığın güçlendirilmesi, vücuda bulaşabilecek olan zararı olan mikroorganizmalara karşı vücuda koruma sağlar ve tırnak şeklinde bölgelerde iltihapların oluşmasını engeller. Ek olarak cilt üstünde meydana gelebilecek olan hastalıklara karşıda vücudu korur. Ciltte meydana gelebilecek olan hastalıklar için olabildiğince vücuda destek olunması tırnak iltihabı şeklinde birçok probleminin bununla beraber ortadan kalkmasını sağlar.

Tırnağa yada tırnak bölgesine herhangi bir cisim batması durumunda süratli bir halde bu bölgenin tedavi altına alınması gerekir. Oluşan yara ve çevresi temizlenerek irin oluşumu önlenebilir.