Tırnak batması nedir? 

Tırnak batması, tırnağın tırnak yatağına doğru uzandığı acı verici bir sıhhat sorunudur. Çoğu zaman ayak baş parmağında görülür ve ayak tırnağı köşesi yada kenarının kıvrılıp çevredeki cilde gömülmesi sonucu oluşur. Ayak tırnak batması ağrılı olabilir ve zamanında tedavi edilmezse enfeksiyonla sonuçlanabilir. Tırnak batması irin gelişimi ile sonuçlandığında ağrı daha şiddetli bir hal alır ve ısı artışı, şişlik, akıntı şeklinde başka emareler eklenmiş olur.

Tırnak batması niçin olur?

Tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik tırnak batmasının mühim bir nedenidir. Bu durum, tırnakların yanlış bir halde kesilmesi, kalıtsal tırnak problemleri ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesiyle daha da kötüleşebilir. Tırnak batmasının yaygın sebepleri içinde şunlar sayılabilir:

Tırnak boyutu ile tırnak yatağı genişliği oranında dengesizlik

Tırnakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek

Tırnakları oldukça kısa kesmek

Yanlış olarak kavisli kesilen ayak tırnaklarında batma görülebilir. Batma gelişmemesi için ayak tırnaklarının düz olarak kesilmesi gerekir.

Ayak tırnağının yaralanması

Olağandışı kavisli ayak tırnaklarına haiz olmak

Uygun şekilde yapılmayan agresif manikür ve pedikür uygulamaları

Bazı insanların ayak tırnakları organik olarak içe doğru kıvrılır. Bu durum kıskaç tırnakları olarak bilinir ve bu tırnaklarda batma sıktır.

Bilhassa tırnağın çıkmasıyla sonuçlanan travmalar batmaya niçin olabilir.

Tırnak batması emareleri nedir?

Tırnak batmasında en sık görülen emare ağrıdır. Ağrı tırnağın bir yada iki tarafında olabilir ve dokunmakla artar. Tırnak batmasında görülebilen öteki emareler şunları içerebilir:

Tırnak yatağında duyarlılık

Tırnak çevresinde kızarıklık

Tırnak çevresinde şişme

Tırnak çevresindeki dokuda ısı artışı ve akıntı

Aşağıdaki durumlarda doktora başvurmalıdır:

Parmakta ciddi ağrı ve hastalık hissi

Tırnak yatağında irin yada yayılma eğilimi gösteren kızarıklık

Ayaklara kan akışının zayıf olmasına yol açan şeker hastalığı, ateroskleroz ya da başka bir sıhhat problemininin varlığı

Bebeklerde tırnak batması

Bebeklerde ayak tırnakları inanılmaz süratli uzar ve herhangi istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için bakım ve kesiminin özenle yapılması gerekir. Bebekler için oldukça acı verici olabilen tırnak batmasının oluşmaması için extra dikkat göstermek şarttır. Bebeklerde tırnak batması olduğunda parmağının o bölgesi kırmızı, şiş bir hale gelir ve rahatsız edici bir akıntı gelişebilir. Parmağına dokunulduğunda yada üstüne baskı uygulandığında bebek ağlayarak tepki verir. Birden ayakkabılarından nefret etmeye başlayabilir yada yürüyorsa topallayabilir ya da yürürken ağlayabilir.