Tifo

Daha oldukca yaz ve güz aylarında görülen tifo, bayağı bir hastalık şeklinde görünse de kalbi, beyni, akciğer ve karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini ciddi şekilde etkileyerek fena sonuçlara yol açabilir. Peki tifo hastalığı nedir? Tifo hastalığının sebepleri, emareleri ve tedavisi hakkında tüm detaylar haberimizde…

Tifo Hastalığı Nedir?

Bakteriyel bir hastalık olan tifo, sağlıksız, kirli içme sularından ve kafi hijyen koşullarında hazırlanmayan gıdalardan bulaşır. Salmonella typhi adındaki bir bakteri vesilesiyle oluşan hastalık bulaşıcıdır. Yüksek ateşle beraber karın ağrısına, baş ağrısına ve iştah yitirilmesine niçin olabilir. Tifo, erken teşhis ve tedavi ile bir çok insanda tam iyileşme sağlar. Sadece tedavi edilmeyen tifo yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Tifo insandan insana bulaşabilen bir hastalıktır.

Tifo Hastalığının Emareleri

Emareler enfeksiyondan bir ya da iki hafta sonrasında ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin bazıları şunlardır:

– Yüksek ateş
– Zayıflık
– Karın ağrısı
– Baş ağrısı
– İştahsızlık
– İsilik
– Bitkinlik
– Kabızlık, ishal

Ciddi komplikasyonlar nadirdir, sadece bağırsakta intestinal kanama yada perforasyonlar içerebilir. Bu yaşamı tehdit eden bir kan dolaşımı enfeksiyonuna yol açabilir (sepsis). Semptomlar bulantı, kusma ve şiddetli karın ağrısını ihtiva eder.

Öteki komplikasyonlar:

– Zatürree
– Böbrek yada mesane enfeksiyonu
– Pankreatit
– Kâlp kası iltihabı
– Endokardit
– Menenjit
– Deliryum, halüsinasyonlar, paranoyak psikoz

Eğer bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ne olursa olsun doktorunuza informasyon verin.