Tifüs (Lekeli Humma)

Bitlerin taşımış olduğu riketsia provazeki mikrobunun insanlara bulaşmasıyla gelişen bulaşıcı hastalıktır. Tarih süresince kitle halinde insanların ölümüne yol açmış tehlikeli bir hastalıktır.

Sebepleri Nedir?

Hastalığın temel giriş yeri deridir. Mikropla bulaşmış olan bitler, kan emme esnasında deriyi ısırarak yara haline gelen yere mikroplar bulaşır.

Bir süre burada çoğaldıktan sonrasında endotel hücrelerini parçalayarak, kan dolaşımına katılır ve böylece tüm vücuda yayılır.

Hastalık derinin yam sıra gözler ve solunum sistemi vesilesiyle da bulaşabilir.

Emareleri nedir?

Ön emareler içinde baş ağrısı, halsizlik, hafifçe ateş yükselmesi, kilo kaybı görülebilir. Sadece aslolan emareler, baş ağrısı, ürperme, bacak ve sırt kaslarında ağrı, iştahsızlık olarak görülür.

Ateş yükselmesi, hasta iyileşinceye ya da ölünceye kadar sürer. Hastalığın 4-6 günleri içinde göğüs yanlarında pembe renkli deri dökmesi lekeleri belirir.

Bu lekeler 1-2 gün içinde tüm vücuda yayılırsa da iz bırakmadan kaybolurlar. Hasta ışıktan rahatsız olur, gözleri sulanır, yüzü kızarır.

Kalbin kasılma ritminde bozukluklar, ayak parmaklarında kulak ve burun ucunda ya da topuklarda nekrozlar gelişebilir. Vakaların ortalama yarısında dalak büyümesi görülür.

Böbrek yetmezliğinin gelişmesi de sıkça rastlanan bir bulgudur. Sinir sistemi bozuklukları da görülen bir başka gelişmedir.

Hastalığın ilk haftalarında hasta, huzursuz ve hırçındır, uykusuzluk çeker, çoğu zaman şuur bulanıktır.

Konuşma ve işitme güçlüğü görülür. Hastalığın en tehlikeli periyodu 2. ve 3. haftalardır. Bu zamanda hasta oldukca halsizdir.

Yardım almadan hareket edemez, yiyip içemez. Şuur tümden kaybolabilir, koma görülebilir. Kimi zaman de kuru öksürük belirir. Gerilim devamlı düşüktür.

Eğer bu dönem atlatılırsa hasta iyileşmeye adım atar. Hasta 2-3 aylık bir devrin sonunda iyileşir.

Yaşlılarda ölüm oranı daha yüksektir. Hastalığın kuluçka süresi 10-14 gün arasındadır.

Iyi mi tedavi edilir?

Başlıca tedavi yöntemi antibiyotiklerdir. Hastanın yüksek kalorili ve vitaminli sıvı besinlerle beslenmesi gerekir.