Ses kısıklığı nedir?

“Ses kısıklığı”, çoğu zaman ses kalitesindeki herhangi bir değişikliği tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu ses titremesi, halsizlik, bitkinlik, değişen ses perdesi, nefes alma yada gerilmiş ses kalitesi şeklinde çeşitli şikayetleri yansıtır.

Ses kısıklığı niçin olur?

Ses kısıklığının, geçici bir rahatsızlıktan daha fazlası olabileceği akılda tutulmalıdır. İki haftanın sonunda iyileşmeyen ses kısıklığı yaşayan her insanın bir doktora görünmesinde yarar bulunmaktadır. Ses kısıklığı oldukça sayıda tedavi edilebilir sorundan kaynaklanabildiği şeklinde, bununla beraber belirli kanser türlerinin bir işareti de olabilir. Bu işaretlerin erken dönemde yakalanılması, tedavi başarısını da artırır.

Ses kısıklığının değişik sebepleri bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekildedir:

-Sigara içmek,

-Tekrarlanan aşırı ses kullanımı,

-Alerji, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde kullanılan kortikosteroid inhalerleri,

-Sık mide ekşimesi (gastroözofageal reflü hastalığı yada GERD),

-Aşırı alkol kullanımı

-Kronik öksürük.

-Dokuların yaşlanması ile beraber ses tellerinin gerginlik ve dolgunluğunu kaybetmesi

-İyi ve fena huylu ses teli lezyonları

-Kendi kendini sınırlayan ve akut solunum yolu hastalığı yada akut ses kötüye kullanımıyla ilgili olan akut larenjit

-Kronik enfeksiyon (mantar şeklinde)

-Romatoid artrit, hipotiroidizm, Parkinson hastalığı, nüzul ve multipl skleroz dahil    birçok altta yatan hastalıklar

– Tiroid bezi ameliyatı şeklinde boynu içeren değişik ameliyat türleri

-Ses teli kasının spazmı

Ses kısıklığı iyi mi geçer?

Ses kısıklığının tedavisinin şekillendirilmesi için ilk olarak nedenin belirlenmesi gerekir. Sigara içmek, alkol, astım-KOAH şeklinde hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar şeklinde ses telleri üstünde devam eden tahriş, ses tellerinde yaralara (ülserler), ses tellerinde ufak şişliklere (polipler) yada nasır benzeri yamalara (nodüller) niçin olabilir. Bu durumda tedavi çoğu zaman ihtimaller içinde tahriş kaynağına yönelik yapılır. Nodüller, polipler ve temas ülserleri çoğu zaman tahrişe sebep olan unsurların ortadan kaldırılmasıyla iyileşir. Daha inatçı olan ve tedavi ile gitmeyen bir polip yada nodülü çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bununla beraber ses kısıklığına niçin olabilen gırtlak kanserinin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, çoğu zaman cerrahi yada radyasyonla başarı göstermiş bir halde tedavi edilebilir

Öteki tedavi şekilleri içinde ise tüketilen sıvı miktarının artırılması, ses tellerinin dinlendirilmesi bulunmaktadır. Alerji ve ruhsal nedenli ses kısıklıklarında kesinlikle ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ek olarak sık mide ekşimesine sebep olan gastroözofageal reflü yada GERD şeklinde rahatsızlıklar sebebiyle oluşan ses teli tahrişlerinde uzun dönemli ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Ses kısıklığına ne iyi gelir?

Ses kısıklığında ilk olarak nedene yönelik tedavi planlanır. Bununla beraber ses kısıklığını hafifletmek için bazı kişisel bakım ve günlük rutin önerileri uygulanabilir.

Bu tavsiyeler şu şekildedir:

-Ses istirahati sesini yoğun kullananlar için uygun bir yöntemdir. Birkaç gün ses dinlendirilmeli, konuşmaktan ve bağırmaktan kaçınılmalıdır. Fısıltı şeklinde konuşulmamalıdır. Zira fısıldamak ses tellerinin daha oldukça yorulmasına niçin olur.

– Sıvı tüketimi artırılmalıdır. Bolca sıvı içmek bazı semptomların hafiflemesini ve boğazın nemlenmesini sağlar

-Kafein içeren içecekler ve alkolden uzak durulmalıdır. Bu ürünler boğazın kurumasına niçin olduğundan ses kısıklığını daha fena hale getirebilir

-Ortamda bulunan havanın nemlenmesini elde eden cihazlardan faydalanılabilir. Bu cihazlar hava yolunun açılmasına ve nefes almayı kolaylaştırmaya destek verir.

-Sigara dumanı boğazın kurumasına ve tahriş olmasına niçin olur. Bu sebeple sigara tüketimi bırakılmalı ya da sınırlandırılmalı.

-Pastil, sprey türü destek ürünler ses kısıklığında lokal olarak kısa süreli rahatlama sağlar

-Antiinflamatuar dinelen ilaçlar ses tellerinde olan ödemin azalmasına destek verir.

– Ses kısıklığı yaşayan kişiler oldukça sıcak ya da oldukça soğuk içecek tüketmemeye dikkat etmelidir.

-Alerjiler ses kısıklığını kötüleştirebilir yada ortaya çıkmasına niçin olabilir. Bu sebeple çevrede bulunan alerjenler ortadan kaldırılmalıdır.

-Bu yöntemlerle azalmayan ses kısıklığının uzun sürmesi durumunda kesinlikle bir uzmana görünüp belirtilerin sebebi ortaya çıkarılmalı ve uygun tedavi uygulanmalıdır.

-Kalıcı ve kronik ses kısıklığı oluşması halinde bu ciddi bir tıbbi duruma işaret edebilir. Erken müdahale ile tedavi başarı oranı yükselebilir. Kalıcı ses kısıklığının nedenini belirlemek ve tedavi uygulamak, ses tellerinde yada boğazda oluşacak herhangi bir hasarı azaltabilir.

Boğaz tahrişi ses kısıklığına niçin olur mu?

Boğaz tahrişine neden olan sıcak ya da soğuk yenilen yiyecek, baharat kullanımı, solunan havada bulunan kimyasal içerik ses tellerinde de şişliğe ve kısıklığa hatta hırıltıya niçin olabilir.

Ani ses kısıklığı niçin olur?

Ani yüksek ses kullanımı ( kontrolsüz bağırma ) ve alerjik reaksiyonlar ani ses kısıklığına niçin olabilir.

Çocuklarda ses kısıklığı iyi mi giderilir?

Çoğu zaman çocuklar seslerini fena kullandıkları için ses kısıklığı sorununu yaşarlar. Bilhassa kreş ve okul zamanlarında çocuklarda ses kısıklıkları artış izah edebilir.  Bu ses kısıklığını giderebilmek için çocuğun yaşına uygun ses terapisi planlanabilir. Fazlaca nadiren de evlatların ses telleri üstünde iyi huylu kitlelere (Polip) rastlanabiliyor. Ses tellerinde oluşan poliplerin tedavisi de cerrahi olarak yapılmaktadır.

Ses kısıklığının ruhsal sebepleri var mıdır?

Fonksiyonel disfoni, tanımlanabilir bir organik lezyon olmaksızın ses üretiminin bozulmasıdır. Fonksiyonel disfoni çoğu zaman ses stresine yol açan mesleklerdeki insanları etkisinde bırakır ve öğretmenler ses kliniklerinde yardım arayan en büyük meslek grubunu temsil eder. Laringeal dönüşüm bozukluğu,  Larinks ve boğaz, ruhsal sorunları olan hastalar için potansiyel kullanılan bölgelerdir. Bulgular değişebilir, sadece hastalar kati bir tanı olmaksızın aralıklı solunum sıkıntısı, stridor, ses kısıklığı yada yutma güçlüğü, takılma hissi atakları yaşayıp, doktora başvururlar.

Reflüden dolayı ses kısıklığı olur mu?

Evet bilhassa yiyecek borusu üst kapakçığının gevşemesiyle asit içerik ses tellerine kadar ulaşarak ödeme ve kızarıklığa neden olur.

Tiroid ameliyatı sonrası ses kısıklığı ne kadar sürer?

Tiroid ameliyatı esnasında ses tellerini hareket ettiren sinire oldukça yakın çalışmış olduğu için sinir direk hasara uğramasa da gerginlikten dolayı bir aya kadar uzayan ses kısıklıkları ortaya çıkabilir. Hasarlanmış sinir de ise seviyesine nazaran bir yıla kadar geri dönüş beklenmekle beraber, bir yıldan sonrasında genel anlamda iyileşme beklenmemektedir.

Ses kısıklığı antibiyotik kullanımını gerektirir mi?

Ses kısıklığının sebepleri içinde bakteriyel enfeksiyon düşünülüyorsa uzman tabip tarafınca antibiyotik tedavisi başlanacaktır. Sadece ses kısıklığında daha oldukça viral enfeksiyonlarla karşılaşılmaktadır.

Pastil ses kısıklığına iyi gelir mi?

İyileşmeye oldukça katkısı olmamakla beraber içeriklerine nazaran kısa süreli ve lokal rahatlatıcı etkilerinden faydalanılabilir.

Ses kısıklığı için hangi bölüme başvurmak gerekir?

Ses kısıklığı için Kulak Burun Boğaz hastalıkları kısmına başvurulmalıdır.

Akciğer kanseri ses kısıklığı yapar mı?

Aslen ses telleri hareketini elde eden sinir, akciğer orta hatta lenf bezleri şişmesi ile beraber giden kitle sebebiyle basıya uğrayarak hareketini bozabilir. Daha oldukça  gırtlak kanseri, şu demek oluyor ki ses telleri ve çevresinden köken alan kanser türleri ses kısıklığına neden olur.

Bademcik ameliyatı sonrası ses kısıklığı yaşanır mı?

Ameliyat sonrası ses teli haricinde mukozalarda ödeme bağlı ses kısıklığı olabilir. Minik dil ve dilde şişlik şeklinde nedenlerle seste boğuklaşma meydana gelebilir. Bu durum geçicidir.

Bebeklerde balgamlı öksürük ve ses kısıklığı neyin işaretçisi olabilir?

Bebeklerde balgamlı öksürük ve ses kısıklığı akut bronşit ve larenjitin işaretçisi olabilir. Bu durumda olan evlatları, çocuk hastalıkları uzmanı kesinlikle görmelidir.