Saç ve Sakal Beyazlaması

Kirli sakal ve bıyık ikilisi, güncelliğini kaybetmeyen sürekli bir adam stili olsa da erken yaşta beyazlayan sakallar can can sıkan olabilir. Probleminin kaynağını bilerek bu doğrultuda tedbir almak, saç, sakal ve bıyık beyazlamasına çözüm aramanın ilk adımıdır. Öyleyse, sakal kırlaşmasına niçin olabilecek etkenleri sıralayalım ve peşinden neler yapabileceğimize göz atalım…

Saç ve sakal beyazlaması yaşlılığın organik bir parçası olmasına karşın devamlı aynı sonuca bağlanması yanlıştır. Bir başka ifadeyle, 20’li yaşlardaki yada 30’lu yaşların başındaki genç adamların sakallarındaki beyazlama problemi yaşlılıkla ilgili değildir. Peki öyleyse sakallarınız niçin erken yaşta beyazlıyor? Grileşmenin yada beyazlamasının temel sebebi, sakala, saça ve bıyığa (hatta vücudunuzdaki tüm kıllara ve cildinize) renk kazandıran melanin pigmentinin azalmasıdır. Melanin azlığı, sakallar dahil vücuttaki tüm tüylerin renk yitirilmesine uğramasıyla sonuçlanır.

Burada aslolan sual şu: Kıllara renk veren bu pigmentin azalmasına sebep olan şey nedir? Ne yazık ki, bu probleminin tek bir cevabı yok. Genetik faktörlerden gıda eksikliklerine kadar geniş yelpazede birçok etken melanin eksikliğine ve bu bağlamda sakal beyazlamasına yol açabilir. İşte onlardan bazıları…

Saç ve Sakal Beyazlaması Sebepleri

Gıda (vitamin & mineral) eksikliği: Vücudumuzdaki tüm organların sıhhatli emek vermesi için besinlere ihtiyacımız olduğu şeklinde saç, sakal ve bıyıkların da bu besinlere ihtiyacı vardır. Öncelikli olarak B12 vitamini olmak suretiyle, B6, biotin, D vitamini, E vitamini ve bakır eksikliği melanin üretimini sekteye uğratır. Ek olarak, magnezyum, selenyum ve çinko bu mevzuda mühim minerallerdendir

Genetik faktörler

Saç ve sakal beyazlaması söz mevzusu olduğunda genetik faktörlerin etkili bulunduğunu muhtemelen biliyor olmalısınız. Bugüne dek meydana getirilen birçok bilimsel emek harcama bu bilgiyi şüpheye yer bırakmayacak şekilde doğruluyor. Doğrusu evet, babanızın sakalı genç yaşta beyazladıysa sizin de sakalınız erken yaşlarda ağarabilir. Sadece, bir probleminin genetik olarak sürüyor olması, yalnızca babadan oğula geçeceği anlamına gelmez. Genetik özelliklerinizi babanızdan değil, sizden 4 – 5 dönem ilkin yaşamış büyük büyük babanızdan alıyor bile olabilirsiniz.

Stresli bir yaşam sürdürmek

Söylentilere nazaran, 19. yüzyılın en mühim filozoflarından olan Karl Marx, 1855 Nisan ayında 8 yaşındaki oğlu Edgar’ın ölmesiyle derinden sarsılmış ve yalnızca bir gecede saç ve sakalı bembeyaz olmuş. Normal olarak bu, kent efsanesinden ibaret abartılı bir iddiadan fazlası değil. Sadece, stresli bir yaşam sürdürmenin sakal beyazlamasına yol açmış olduğu da su götürmez bir gerçek. Herhangi başka bir etken olmamasına karşın sakallarınıza ak düştüyse bunun sorumlusu stres olabilir. Geleceğe yönelik kaygılar, ruhsal bozukluklar ve sonu gelmeyen endişeler, melanini azaltan etkenlerdir. Dahası, yalnızca beyazlatmakla kalmaz, saç dökülmesine yol açabilir.

Sigara ve alkol tüketimi

Sigara tiryakisi biriyseniz, sakal beyazlaması riskiyle karşı karşıyasınız anlama gelir. Aslına bakarsak sigara ile erken yaşlanma içinde kati bir ilişki vardır. Bu yaşlanma faktörü sebebiyle saç ve sakal erken beyazlamaya adım atar. 30’lu yaşlarda sakalları beyazlayan birçok kişinin problemininin aslolan deposu sigaradır. Öteki bir tesiri ise beyazlamanın yanı sıra saç hücrelerine zarar vererek dökülmeye niçin olmasıdır. Sigara ve alkolün dostunuz olmadığını lütfen ihmal etmeyin.

Bazı sıhhat sorunları

Bazı rahatsızlıklar sakallarınızın erken beyazlamasına niçin olabilir. Tiroid bozuklukları saç sakal beyazlamasının sebeplerinden biridir. Ek olarak, alopesi areata (saçkıran) ve vitiligogibi bağışıklık sisteminin sakal köklerine saldırmış olduğu otoimmün bir hastalık renk yitirilmesine yol açabilir.

Kimyasal bazlı sakal bakım ürünleri

Daha ilkin asla olasılık vermediğiniz bir sakal bakım ürünü bile aslen sorununuzun ana deposu olabilir. Kimyasal içerikli sakal bakım ürünlerinin ve boyların uzun soluklu kullanımı sakallarınızın beyazlamasına niçin olabilir. Bu yüzden, içeriğinden güvenli bulunmadığınız kozmetik ürünleri kullanmayın ve sizi hakikaten rahatsız etmiyorsa sakallarınızı boyamaktan vazgeçin.