Saç Dökülmesi

Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu vardır. Her saç teli 4- 6 yıl yaşar, sonrasında dinlenir ve sonrasında da dökülür. Saçların bu şekilde dökülmesi son aşama organik bir süreçtir ve günde 50-100 tel saç dökülmesi düzgüsel kabul edilir. Eğer bu sayıdan daha çok dökülüyorsa, banyo yaparken ele gelen saç miktarı artmışsa ya da yıkanmış kurulanmış saçı elle çektiğimizde elimize 3-5 tane saç teli geliyorsa bu durumun ciddiye alınması gerekir. Saç dökülmesinin oldukça değişik sebepleri olabilir. Mühim olan bu nedenin saptanması ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

1-Genetik faktörler

Saç dökülmesinin hanımlarda ve erkeklerde görülme sebepleri farklıdır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi çoğu zaman,  genetik olan ve toplumun %50’sinden daha fazlasında görülen adam tip hormona duyarlı saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmesi kroniktir. Yaş ilerledikçe kellik gelişir ve sonuçta saç ekimini gerektirebilir. Erken yaşlarda başlanan takviye tedavileri mezoterapiler ve PRP tedavisi dökülme hızını yavaşlatır. Kelliğe gidecek süreyi uzatır.

Bu biçim dökülmeler hanımlarda da görülmektedir. Bilhassa ailesinde kellik problemi olan bireylerin olduğu kişiler saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır. Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan adam tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha çok sayıda görülmektedir. Geçtiğimiz yıllara oranla bu duruma daha çok rastlanmasının sebepleri aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun soluklu aç kalma ve hormonal problemler yer verilmiştir. Hanım tipinde de erkeklerdeki şeklinde bir tedavinin yanında hormonal tedavilerin de eklenmesi ile başarı oranları artırılabilmektedir.

2-Deri problemleri

Deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine niçin olabilir. Deri kaynaklı dökülmelerin bir çok deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları şeklinde rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

3-Yanlış beslenme alışkanlıkları

Besinsel nedenlere bağlı saç dökülmeleri de sık rastlanan öteki bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi kanlanması gerekir. Tertipli ve dengeli beslenmemek, uzun soluklu açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içinde ne olduğu yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip dökebilir. Tedavisi son aşama pratiktir ve dengeli beslenmeye başlanması önemlidir.

4-Vitamin ve mineral eksikliği

Beslenme problemi olmamasına karşın saç için lüzumlu olan vitamin ve minarellerin kanda noksan olması saçı döken öteki bir nedendir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir şeklinde vitamin ve mineralleri düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır. Bu durumlarda eksiğin takviyesi kesinlikle bir uzmana başvurularak giderilmelidir.

5-Hormonal problemler

Eğer kişide hormonal problemler var ise, tane gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma şeklinde sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir.  Bu problemlerin kaynağının gene adetin 2 ya da 3’üncü günü yaptırılacak kan tahliliyle belirlenmesi için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Hormonal tedaviler bu biçim dökülmeler mevzusunda etkilidir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi tedavisinde ilk olarak tanı doğru yapılmalıdır. Ilk olarak saç dökülmesinin nedenlerini ve dökülme tipini öğrenmek gerekir. Dermatoloji uzmanı muayenesi ile dökülmeye neden olan faktörler belirlenerek uygun tedavi planlanır. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saça ve saç derisine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden kaçınmaları gerekir. Bilhassa proteinden varlıklı bir beslenme düzenine geçilmeleri oldukça önemlidir. Dökülme, vitamin eksiklikleri sebebiyle oluştuysa kesinlikle noksan vitamin yerine konulmalıdır. Tiroit ya da değişik bir hastalığa bağlı oluşan saç dökülmelerinde ise ilk olarak hastalığın tedavisine yönelik bir yol izlenmelidir.

Saç dökülmesini önlemek için pek oldukça değişik tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve mevcud saçların kalınlaşmasını elde eden FDA onaylı ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif-orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı olabilir. İlaçların tesiri; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha çok dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır.

İlaç tedavisinin başın ön ve üst bölgelerindeki tam saç kayıplarında tesiri yok yada oldukça azdır. Tam saç kayıplarında saç kökü hücreleri ölür ve yeni bir saç üretemez. Bu evrede yeni saç çıkarma mevzusunda hiçbir ilaç yararlı olmaz.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.  Saç mezoterapisi saçın sıhhatli büyüyüp gelişebilmesi için lüzumlu olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin bir mikro iğneler ile saçlı deriye direkt enjekte edilmesi sürecini ihtiva eder. Ortalama olarak 1 santimetre aralıklarla enjekte işlemi sağlanmaktadır. Hemen sonra saç derisine masaj uygulanmaktadır.

Hem erkeklere hem de hanımefendilere rahatça uygulanabilen saç mezoterapisi 5 gün ara ile ortama 5-10 seans olarak yapılmalıdır. Uygulama esnasında herhangi bir acı, ağrı hissedilmemektedir. Saç mezoterapisi her yıl bir kür şeklinde uygulanabilir. Kimi zaman aylık destek takviye şeklinde de devam edilebilir. Bu sayede saç dökülmeleri durdurulmakta ve yeni daha kuvvetli saçların çıkması sağlanmaktadır. Saç mezoterapisinin ilk seansından itibaren farklılık hissedilebilmekte, saçlar eski canlı ve parlak görünümüne kavuşabilmektedir.

PRP Saç Tedavisi

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin en etkin sonuçlar almış olduğu yöntem olan PRP işlemi de hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesi ile yapılmaktadır. Burada fibroblast denilen ve kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem bilhassa genetik dökülmelerde oldukça etkilidir. Saç mezoterapisi de gene genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir.