RAHİM EGZAMASI NEDİR?

Rahimden gelen cerahatli akıntının niçin olduğu bir çeşit egzamadır. Rahimde yada vajina çevresinde kızarma ve şişlikler görülür. Bu şişlikler bir süre sonrasında su toplayıp, kabuklanır. Kaşıntı, zonklama ve yanma hissedilir.

RAHİM EGZAMASI BELİRTİLERİ

Kronik bir hastalık olan rahim egzaması, rahimden gelen iltihaplı akıntının sebep olduğu bir egzama çeşididir. Rahim egzamasında vajina çevresinde kızarma ve şişlikler görülmektedir. Bu şişlikler belli bir süreden sonrasında su toplayıp, kabuklanmaya adım atar ve şiddetli kaşıntı, zonklama ve yanma hissedilmeye başlanır.

Rahim egzaması, başka hiçbir emare bulunmasa ya da hasta tarafınca iletilen herhangi bir akıntı, kaşıntı şikayetleri olmasa dahi mevzunun uzmanı hekimler mantar ve egzamanın varlığını, muayene esnasında vajinadaki kızarıklık yardımıyla kolaylıkla tespit edebilirler. Çoğunlukla ekstradan herhangi bir araştırma halletmeye gerek kalmamaktadır; fakat tabip tarafınca lüzumlu görülürse vajinal kültür alınabilir ya da mikroskopik araştırma şeklinde çeşitli yöntemlere başvurulabilir.

Tanı koyması oldukça kolay olan egzamanın varlığı hastanın şikâyetlerinden bile kolayca anlaşılabilmektedir. Bu tür enfeksiyonlar bir çok hanımda oldukça sık görülmekte ve tedavisi de kolayca yapılabilmektedir.

RAHİM EGZAMASI TEDAVİSİ

Rahim egzaması, tedavisi tam olarak yapılamayan, sebebi de tam olarak bilinemeyen bir hastalıktır. Egzamaya sebep olan oldukça değişik faktörler bulunmaktadır. Tüm egzama hastalıklarında olduğu şeklinde rahimde egzama da kati tedavisi olmayan hastalıklar sınıfındadır.

Rahim egzaması, ilaçlarla ve antibiyotik tedavisiyle denetim altına alınabilir. Alerjik egzama söz mevzusu ise kortizon uygulanabilmekte, bir ekip koruyucu nemlendirici kremler de destek olarak kullanılabilmektedir.

Rahim egzaması kronik bir hastalık olduğundan stresten ne olursa olsun uzak durulmalıdır. Ek olarak su ve sabun mümkün olduğunca uzak kalınması gerekenler arasındadır. Su yerine ise hastalar permanganatlı su ve rivanolllu su kullanmalıdır. Beslenmeye oldukça dikkat edilmeli, acıdan ve baharattan uzak kalmış olarak perhiz yaparak rahim egzamasının artması önlenmelidir.

GEBELİKTE İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNDA NE YAPMALI?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sık gördüğümüz bir durumdur. Bunun sebebi gebeliğin erken dönemlerinde progesteron hormonun etkisiyle geç döneminde de büyüyen rahmin basısıyla idrar yollarında genişleme olmasıdır.