RAHİM İLTİHABI NEDİR?

Rahim iltihabı dişi üreme organlarının bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan bakteriler vajinadan rahme, fallop tüplerine yada yumurtalıklara yayıldığında ortaya çıkar. Çoğu zaman hiçbir emare yada semptom göstermez.

RAHİM İLTİHABI NEDENLERİ

Birçok bakteri türü rahim iltihabına niçin olabilir, sadece gonore yada klamidya enfeksiyonları en yaygın olanıdır. Bu bakteriler çoğu zaman korunmasız cinsel ilişki esnasında edinilir. Daha azca çoğunlukla bakteri, serviksin yarattığı düzgüsel bariyerin bozulmuş olduğu devamlı üreme sisteminize girebilir. Bu, doğum, düşük yada kürtaj sonrası olabilir.

RAHİM İLTİHABI BELİRTİLERİ

Pelvik enfeksiyonu emareleri ve semptomları şunları içerebilir:

– Alt karın ve pelviste ağrı

– Hoş olmayan bir koku ile ağır vajinal akıntı

– Anormal tane kanaması, bilhassa ilişki esnasında yada sonrasında yada tane döngüsü içinde

– İlişki esnasında ağrı yada kanama

– Ateş

– Kusma

– Ağrılı yada zor idrara çıkma

– Bel ağrısı

– Kaşıntı

– Makat bölgesinde ağrı

Rahim iltihabı yalnız hafifçe emare ve semptomlara niçin olabilir ya da asla olmayabilir. Ciddi olduğunda, PID ateş, titreme, şiddetli alt karın ya da pelvik ağrıya (bilhassa pelvik muayene esnasında) ve bağırsak rahatsızlığına niçin olabilir.

RAHİM İLTİHABI TEDAVİSİ

Rahim iltihabı tedavi edilmez ise kısırlık benzer biçimde ciddi sorunlara yol açabilir. Hastada şiddetli kusma, mide bulantısı, karında iltihap ya da şişkinlik söz mevzusu var ise, hastanede tedavi görmesi daha yararlıdır. Rahim iltihabının emareleri daha hafifçe olan hanımefendiler ayakta tedavi görebilir. Antibiyotik tedavisi rahim iltihabının tedavisinde en etkin yollardan biridir. Antibiyotik alan hastalar denetim altında tutulurlar. Antibiyotik tedavisi çoğunlukla 14 günlük bir süreçtir. Tedaviye geç başlanması, hastalığın daha zor tedavi edilmesine yol açacaktır. Bu sebeple tedavinin olabildiğince erken ve talimatlara uygun şekilde yapılması gerekir.

RAHİM İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Rahim iltihabının tane kanaması döneminde daha kolay oluşabilmesi sebebiyle, bu zamanda ilişkide bulunulmaması uygun olur. Genital hijyen kurallarına uymak, prezervatif kullanmak ve birden oldukca cinsel partnerle olmamak en iyi korunma yoludur. Ek olarak tertipli jinekolojik muayene yaptırmak oldukca önemlidir.