Prostat İltihabı ( Prostatit ) nedir ?

Özetlemek gerekirse prostat bezinin bakteri nedenli yada bakteri nedenli olmayan iltihabıdır.
Çoğu zaman genç, üreme çağındaki cinsel olarak etken erkeklerde görülür. Sadece ileri yaş grubunda da görülebilmektedir.

Prostat iltihabının sebepleri nedir?

Prostat iltihabının sebepleri kati olarak belirlenebilmiş değildir. Bazı prostatit tipleri cinsel yolla irin bulaşmasına bağlanmıştır. Bu bulaşmalar sonucunda ortaya çıkan akut ya da kronik bakteriyel prostatit ondan sonra prostatta kalıcı (kronik) enfeksiyon meydana getirebilmektedir. Bu tip enfeksiyonlar penis ucundan üretra vasıtasıyla prostata geçiş gösterirler.
Prostat, enfeksiyon gelişimi için uygun bir zemin olan salgı bezi yapısında bir organdır. İçinde prostat sıvısı üreten fazlaca ince kanallar vardır. Bu kanallar enfeksiyona yol açan mikroorganizmaların tutunması için uygun ortam hazırlar. Bakteriyel prostatit bulaşıcı (cinsel yolla bulaşan) bir hastalık değildir. Hasta cinsel partnerine bakteriyel prostatit bulaştırmaz.
Bazı durumlarda ya da bazı tıbbi müdahaleler sonrası bakteriyel prostatit gelişme riski artar. Hastaya sonda takılması ya da ürolojik bir operasyon geçirmiş olması prostatit riskini arttırmaktadır.
Kronik prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromları atipik mikroorganizmalar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bunlardan sık görülenler; klamidya mikoplazma şeklinde cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar olabilmektedir. Prostatın etrafındaki organlarda ağrı görülmesi sık rastlanan bir durumdur. Prostat etrafındaki sinirler ve kaslar süresince ağrı yansıyan ağrı şeklinde çevre dokulara yayılır.

Prostatitin emareleri nedir ve iyi mi tedavi edilir ?

Prostatitler 4 değişik tabloda görülebilir.
1-Akut bakteriyel prostatit: Yüksek ateş, üşüme, titreme, idrar yaparken ağrı ve yanma, sık ve ani idrar hissi, idrar yaparken kanama ve kanlı meni görülmesi ile seyreden, prostat bezinin bakteriyel enfeksiyonu olarak bilinir. Oldukça ciddi bir tablodur. İdrar asla yapamama (glob vezikale) ve prostat bezindeki iltihabi durumun kana yayılması (sepsis) şeklinde durumlara yol açabilir. Yoğun antibiyotik tedavisi ve hatta hastanede yatarak tedavi gerektirebilir.
2-Kronik bakteriyel prostatit: Prostat bezinin 3 aydan daha uzun sure devam eden bakteriyel enfeksiyonu olarak bilinir. Akut prostatit şeklinde ağır bir tablo değildir. İdrar yaparken yanma, zorlanma, sık idrara çıkma ve genital bölgede (bilhassa makata yakın kısımlarda) ağrı başlıca şikayetlerdir. Uzun sureli (4-6 hafta) antibiyotik tedavisi gerektirir.
3-Kronik bakteriyel olmayan prostatit: Prostat bezinin bekteri nedenli olmayan kronik iltihabıdır. Prostatit vakalarının ortalama %90 civarını oluşturu. Şikayetler kronik bakteryiel prostatitte görülenler gibidir ve 3 aydan fazla bir süredir devam etmektedir. Prostat bezinden, meniden yada idrardan alınan örneklerde bakteri tespit edilemez. Bundan dolayı tanısı ve tedavisi oldukça zor olsa gerek.
4-Asemptomatik prostatit: bu grupta herhangi bir yakınma bulunmaz. Meydana getirilen prostat biyopsilerinde yada prostat ameliyatlarında ortaya çıkar ve klinik olarak önemi yoktur.

Prostatit eşime yada partnerime bulaşır mı ?

Prostatitler cinsel yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalık değildir. Bundan dolayı eşinize yada partnerinize bulaşmaz.

Prostatit ileri dönemde kansere yada BPH ya dönüşür mü ?

Hayır dönüşmez. Bir birlerinden değişik hastalıklardır.

Prostatit tanısı iyi mi konulur? Hangi testler yapılır ?

Hastanın yakınmaları detaylı bir halde dinlendikten sonrasında parmakla prostat muayenesi yapılır ve prostat sıvısı ve idrar örnekleri alınıp çeşitli işlemler sonrası tanı konulabilmektedir. Prostat muaynesi akut bakteriyel prostatitlerde yapılmamalıdır.