Paslı Dil

Paslı dil görüntüsü dilinin üstünün atıklarla kaplanmasıyla oluşur. Bu atıklar ölü bakteriler, hücrelerden oluşur ve dilinize beyaz bir görünüm verir. Beyaz dil görüntüsü alarm bir semptom olsa dahi, bazı durumlarda geçicidir ve hastaya zarar vermez. Bununla beraber ciddi bir hastalığın da habercisi olabilir. Bu durum diş üstündeki parmaksı çıkıntıların aşırı büyümesi ve kabarması sonucu olaiblir. Ek olarak beyaz katman atıkların, bakterilerin,ölü hücrelerin birikmesinden oluşur. Kimi zaman papilları doğrusu dil üstündeki parmaksı çıkıntıları enflamasyona sokarlar.

Papilla aşırı gelişimi ve enflamasyonunun sebepleri

 • Ağız hijyeninin fena olması
 • Kuru ağız
 • Susuzluk
 • Sigara içmek
 • Alkol kullanmak
 • Ağız kokusu
 • Lifli gıdalardan azca tüketmek
 • Sivri diş kenarlarının yada öteki diş materyallerinin mekanik iritasyonu
 • Ateş
 • Beyaz katman doğrusu paslı dil görünümü yada öteki renk değişikliği durumlarının dilde görünmesine

Bazı ilaçların kullanımı bilhassa uzamış antibiyotik kullanımları (ağız içinde mantar enfeksiyonlarına niçin olabilir)

Beyaz bir tabakayla katlanır yada beyaz noktalar dil üstünde oluşur

 1. Lökoplaki : Ağız içindeki hücrelerin aşırı gelişimi ve beyaz lekelerin ağız içinde oluşmasını ihtiva eder. Kendi başına bir ziyanı yoktur fakat kanser öncüsü olabilir. Diş hekiminizin farketmesi ve sizi bir hekime yönlendirmesi önemlisi bu vaka dilinizin kronik iritasyonunda yada sigara kullanan kişilerde meydana gelebilir.
 2. Pamukçuk: Kandidiyazis olarak da bilinir. Oral bir mantar enfeksiyonunda ağız içinde meydana gelebilir. Pamuk benzeri yamalar dilde üstünde oluşur, genel anlamda immun sistemi düşmüş kişilerde yada takma diş takan kronik iritasyonlu kişilerde meydana geldi. Diyabetli yada oral inhaler steroidi astım için kullananlarda da meudana gelebilir. Ek olarak antibiyotik kullanımında ağız için yararlı bakterinin zarar görmesi ile de oluşabilir. Probiyotik yoğurt tüketimi ağız içerisinin bu şekilde durumlarda florasını kurtarmak için kullanılabilir. Ek olarak bu mantar enfeksiyonunu yenmek için ilaç da kullanılabilir.
 3. Oral liken planıs: Ağız içinde dantel benzeri beyaz çizgiler oluşur. Doktorlar kimi zaman ellerinde olmayan nedenlerden dolayı liken planus oluşumunun nedenini bulamayabilirler. Kendiliğinden çözülen bu durumun yetersiz ağız hijyeni, sigara kullanımı, ağız içi iritasyon meydana getiren yiyecek kullanımıyla ilişkisi vardır bunların tüketiminin azalması yada oral hijyeninin gelişmesi hastalığı geriletir.

Kırmızı çilek benzeri dil oluşumunda da pek oldukça sebep olabilir. Genel anlamda dil genişler ve kırmızı tat alma tomurcukları oluşur, yüzeyi kaplar. b12 vitamin eksikliği, iyi huylu göçebe dil iltihabı olarak da malum coğrafi dil, kızıl hastalığı ve kawazaki hastalığında kırmızı çilek benzeri dil oluşumu gözlemlenebilir.