Lipom

Çoğu zaman ense, sırt, kollar ve bacaklarda ortaya çıkıp cildin altında bir yumru şeklinde ele gelen sertlikler, kişinin ilk anda paniğe kapılmasına niçin olabiliyor. “Lipom” isminde olan bu yağ bezeleri çoğu zaman kanserli dokular olmamasına rağmen, gelişme hızlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kitlelerin elle sıkılıp çıkartılmaya çalışılması ise, bezenin büyümesine ve iltihaplanmaya niçin olarak daha ciddi tablolara yol açabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Kısmı’nden Prof. Dr. Erhan Reis, yağ bezeleri ve tedavisi hakkında data verdi.

Hareketli ve yumuşak kitlelerdir

Vücutta sonradan oluşan ve fark edilen kitlelerin mühim bölümünü yağ bezeleri oluşturur. Bu bezeler vücutta en sık görülen yumuşak doku urlarıdır. Çoğu zaman minik, 1-3 santimetre çapında, cilt altına yerleşmiş lezyonlardır. Elle bastırılınca hareketli, yumuşak ve muntazam sınırı olan kitlelerdir. Senelerce benzer büyüklükte bırakılırlar, büyümeleri oldukça yavaştır.

40-60 yaş arası sık rastlanıyor

Yağ bezeleri çıktıkları bölgelerde tek yada oldukça sayıda olabilirler. Fazlaca sayıda olanlar daha oldukça erkeklerde görülür. Vücudun her yerinde görülebilirlerse de daha oldukça ense, sırt, kollar, bacaklar ve beden de ortaya çıkarlar. Yağ bezeleri cilt haricinde kas içi, karın içi şeklinde vücudun oldukça değişik ve kişinin kendisinin fark edemeyeceği yerlerde de ortaya çıkabilir.  Yağ bezelerine toplumda oldukça sık rastlanmakta olup sebepleri tam belli değildir. Kilo almanın direkt bir tesiri olmadığı düşünülmektedir, genetik faktörler görevli olabilir. Kimi zaman o bölgenin maruz kalmış olduğu minik travmaların niçin olabileceği de belirtilmektedir. Ek olarak vücutta sendrom denilen bazı spesifik hastalıkların bir arada bulunmuş olduğu durumlarda da cilt altında lipomlar gelişir.

Süratli büyüyor, hareket ettirilemiyor ve cildin derininde yer ediniyor ise dikkat edilmeli

Yağ bezeleri çoğu zaman kanser değildir ve oldukça ender durumalar haricinde kansere dönüşmezler. Kanser formaları genel anlamda “liposarkom” isminde olan urlardır ki bu oluşumların tedavi yaklaşımı oldukça farklıdır. Yağ bezesinin takibinin oldukça iyi yapılması gerekmektedir. Kısa zamanda süratli gelişme var ise, cilt altı değil de daha derin yerleşimli ise, sert ve hareket ettirilemeyen lezyonlarsa bunlar lipom olmayabilir ve zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Başka bir lezyon çeşidi olma riskine karşı ultrasonografi, tomografi yada manyetik rezonans (MR)  araştırma gerekebilir.

Yağ bezesini kendiniz çıkartmaya çabalamayın

Yağ bezelerinin çoğunun tedavi edilmesine gerek kalmamıştır. Sadece yerleşim yerlerinden dolayı kozmetik soruna niçin oluyorsa,  ağrı yapıyorsa, boyutlarında süratli artış var ise yada irin kapmışsa çıkarılmaları gerekir. Sadece yağ bezesi sıkılarak, delmeye çalışılarak tedavi edilemez. Bu durum lezyonun iltihaplanmasına ve büyümesine niçin olabilir. Yağ bezesini çıkartma işlemi steril koşullarda ve hastane ortamında yapılmalıdır. Bu işlem istisnai durumlar haricinde lokal anestezi ile yapılıp, hastanın hastaneye yatmasını gerektirmez. Cerrahi müdahale, o bölgenin uyuşturulmasını takiben minik bir kesi yapılıp kitlenin kapsülüyle birlikte çıkartılması ile gerçekleştirilir.