Lumbago

Toplumda yaşam boyu görülme sıklığı % 80 olan, her yaşta ortaya çıkabilen ve insanların doktora gittiği en yaygın sebeplerden biri olarak kabul edilen Lumbago hakkında merak edilenleri Elazığ Hususi Mediline Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm uzmanlarımız konu alıyor.

Lumbago Nedir?

Sırtın alt kısmında (bel bölgesi) ağrı çoğu zaman Lumbago olarak adlandırılır. Alt sırt bölgesinde hafif-şiddetli ağrı yada hastalık olarak tanımlanabilir. Ağrı üç aydan fazla sürdüğü takdirde akut (ani ve şiddetli) yada kronik olabilir.

Lumbago Emareleri Nedir?

Lumbago, bel ağrısı haricinde mühim bazı emareleri bulunmaktadır Lumbago hastalığında görülen en yaygın emareler şu şekilde sıralanmaktadır.

– Kasıklara, Kalçaya ve uyluk arkasına yayılan bel ağrısı.

– Öne, arkaya ya da yana eğilirken yaşanana sırt ağrısı, lumbago görülmesi durumunda daha da şiddetli hissedilmekte ve kişilerin aktivite durumunun sınırlanmasına niçin olmaktadır.

– Kalçalarda, bel ve bacaklarda karıncalanma hissi.

– Lumbago görülen kişilerde, sırt ağrısı ve kas spazmı yaşanması oldukça akut bir hal alarak, kişilerin duruş bozukluğu yaşamasına niçin olabilmektedir.

Lumbago emareleri içinde nadiren de olsa, acil tıbbi bakım gerektiren emareler gözlemlenebilmektedir. Mesane ve bağırsak kontrolü esnasında güçlük yaşanması, bacakların uyuşması ve bacakların enerjisini kaybetmesi benzer biçimde durumlar kesinlikle dikkate alınmalı ve acilen bir uzmana başvurulmalıdır.

Lumbago Sebepleri Nedir?

Bel ağrısında büyük sorun oluşabileceği benzer biçimde, rahat hareket etmek oldukça zorlaşabilir. Bel ağrısının bir oldukça sebebi olabilir. Bunlardan en sık rastlananı, halk dilinde bel tutulması tıp dilinde faset kitlenmesi diye adlandırılan durumdur. Ters bir harekette, soğuk rüzgarda kalma sonucu yada herhangi bir şeye kızıp üzülme sonucu, omurganın arkasındaki eklemler birbiri üstünde kayarlar ve bu kayma esnasında tutulma meydana gelir.

Bunun haricinde bel ağrısı sebepleri içinde omurilik kanal darlığı, bel fıtığı, skolyoz, osteoporoz, bel kayması, omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları, omurga kireçlenmeleri, hanım hastalıkları (miyom, tane sancısı benzer biçimde), ürolojik nedenler (böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek iltihapları benzer biçimde), Akdeniz ateşi hastalığı (FMF) atakları, oldukça uzun eğilerek çalışanlar, vurma, çarpma, omurga kırılmaları benzer biçimde travmalara maruz kalanlar ve bazı bağırsak sorunları bel ağrılarına niçin olabilir.

Ek olarak yoğun stres içinde çalışanlarda, hareketsiz çalışanlarda, gün boyu oturarak çalışmak zorunda olanlarda, uzun süre ayakta çalışanlarda, manyetik alanın fazla olduğu yerlerde (hava alanı, tren garı benzer biçimde) çalışanlarda, sigara kullananlarda, doğuştan belinde kayma olanlarda bel ağrısı şikayetleri daha çok görülür.

Lumbago Tedavisi

Tedavide amaç ağrıyı yok etme ve ağrıya sebep olan sebeplerin tespitinden geçer. Bu hastalıkta ilk olarak kişinin ortopedik bir yatakta dinlendirilmesi şarttır. Lumbagodan muzdarip hastalar sırt üstü pozisyonda yatırılır, ayaklar bükülmüş vaziyette yastık yada katlanmış yorgan üstüne kaldırılırken amaç kasların gevşetilmesidir. Doğru hareket esasına dayanan kineziterapi yöntemi bu anlamda oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

İlaç tedavisi : Daha çok kasılmaların önüne geçmek için ilaç alımının yanı sıra hasta bölgeye sırttan enjekte edilen enjeksiyonlarda işe yaramaktadır. Uygulamada kullanılan maddelerin içinde ağrı kesici ilaçlar, bölgesel etkili anestezi ilaçları ve irin önleyici dinlendirici ilaçlar yer almıştır.

Sıcak ve soğuk uygulamalar :  Bazı lumbago hastalarına sıcak- bazı hastalara ise soğuk kompresler iyi gelmektedir. Bu durumu kişisel olarak kontrol etmek gerekmektedir. Sıcağı yeğleyen hastalara sıcak yastıklar yada eczanelerden temin edilen hususi yakılar tavsiye edilmektedir. Bölgesel soğuk tesirleri için jelli soğuk keseler kullanılmaktadır.

Fizyolojik tedavi :  Bölgesel fizik hareketleri bilhassa kas sisteminin kasılmaları yada yırtılmaları sonucunda meydana gelen Lumbago hastalıklarına karşı önerilmektedir. Bu tür hareketler ağrı esnasında hemen hemen uygulanamamaktadır fakat ağrılar hafiflediği vakit iyileşme sürecine ve hastalığın tekrarlanmasına karşı destek olmaktadır.