Kuş Gribi

Kuş gribi virüsü, Koronavirüs salgını devam ederken dünyada endişeye niçin oldu. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi “A (H5N8)” kuş gribinin ilk kez insana bulaştığını tespit ettiklerini deklare etti. İnfluenza ailesine ilişkin bir virüs olan kuş gribi, tükürük, mukoza ve dışkılarıyla bulaşabiliyor. Zatürre ve ölüme kadar gidebilen ciddi bir hastalık olan kuş gribinde tedavi antiviral ilaçlar ile sağlanabiliyor.

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Kuş Gribi, influenza ailesine ilişkin bir virüs tarafınca meydana getirilir. Virüs, kuşlar, domuzlar, atlar, denizayısı ve balinalarda hastalık oluşturur. H5N1, H7N9 şeklinde değişik tiplerde kuş gribi alt tipleri mevcuttur. Bir çok kuş gribi virüsleri insanlarda hastalığa niçin olmaz. Sadece, bazı alt tipleri insanlara bulaşabilir ve hastalık yapabilirler. İnsanlarda görülen enfeksiyon, hafifçe göz enfeksiyonu ve grip benzeri hastalıktan zatürre ve ölüme kadar değişebilir. Bu virüsler dünya genelinde yırtıcı su kuşları içinde naturel olarak bulunur ve evcil kümes hayvanlarına ve öteki kuş ve hayvan türlerine bulaşabilir.

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Enfekte kuşlar, tükürük, mukoza ve dışkılarıyla kuş gribi virüsünü etrafa yayarlar. Hasta yada ölü kümes hayvanlarıyla yakın yada direkt temas yöntemiyle kuş gribi hastalığı insanlara bulaşabilmektedir Kuş gribi virüsleriyle insan enfeksiyonları, kirli eller vasıtasıyla virüsün kişinin gözlerinden, burnundan yada ağzından vücuduna girmesiyle yada havadaki virüsleri solunum yöntemiyle almasıyla meydana gelebilir.

Direkt temas aşağıdaki şekillerde gerçekleşebilmektedir:

Canlı kuş ya da kanatlı hayvan pazarlarına ziyaret,

Pişmemiş yada azca pişmiş kuş ve ürünlerinin ( yumurta ya da kan) hazırlanması yada tüketilmesi,

Kuşların ya da hayvanların dışkıları ya da enfekte kuş tüyü şeklinde organik kalıntılarıyla temas.

Enfeksiyon çoğu zaman hasta ve ölü kuşlardan bulaşır. İnsandan insana bulaşma olasılığı daha nadirdir.

KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kuş Gribi, grip benzeri emareler ile ortaya çıkabilir. Kuluçka süresi birkaç saat ile 2-3 gün içinde değişebilmektedir. Ağır hastalık hissi ile ani süregelen ateş, öksürük, solunum güçlüğü ve boğaz ağrısının yanı sıra kemik ağrıları, baş ağrısı, ishal, bulantı ve kusma görülebilir. Hastaların bir bölümünde ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi akciğer enfeksiyonları gelişir. Kronik bir hastalığı olan yaşlılarda kuş gribi daha ağır seyretmektedir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Klinik muayene ve kan tetkikleri ile tanı konur. Tedavide antiviral ilaçlar ve destek tedavisi uygulanır.