Lohusa Humması

Lohusalık döneminde birçok duruma karşı savunmasız kalan bayanları bekleyen tehlikelerden biri de lohusa hummasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı üreme organının ve idrar yollarını mikrop ve bakterilere maruz kalması ile bu organların enfeksiyon kapması durumuna lohusa humması adı verilmektedir. Başka bir ifadeyle, doğumdan yada düşük yaptıktan sonrasında, annede görülen, mikroplu ve alev ateş hastalıktır.

Günümüzde tedavisi mümkün bir hastalık olsa da geçmişte yetersiz imkanlar sebebiyle lohusa hummasından dolayı birçok anne yaşamını yitirmiştir. Lohusa humması en büyük olasılıkla, doğumda annenin bakteri ve mikroplara karşı savunmasız kalması sonucunda oluşmaktadır. Lohusa hummasına karşı yeni annelerin önlemli olmaları için doğum sonrası hijyen kurallarına fazlasıyla dikkat etmeleri gerekiyor.

Lohusa Hummasının Sebepleri Nedir?

Lohusa hummasına niçin olabilecek bazı temizlik dışı ihmaller, lohusa bayanların doğumdan sonraki ilk günlerinin bu şekilde bir rahatsızlıkla karşılaşmalarına niçin olmaktadır. En mühim nedenlerden önde gelen doğum yaptıran kişilerin hijyen kurallarını hiçe sayarak doğuma yardım etmeleri gelmektedir. Buna takiben annenin de doğum sonrasında kendi kişisel hijyenine yeterince ehemmiyet vermemesi, lohusa hummasını tetiklemektedir.

Ek olarak doğumda ve sonrasında zatürre ve grip şeklinde enfeksiyonel hastalıkların geçirilmesi lohusa humması sebepleri içinde sayılmaktadır. Altı haftalık lohusalık sürecini tamamlamadan eşlerin cinsel beraberlik yaşamaları da, bakteri ve mikroplara karşı açık olan yeni annenin lohusa hummasına yakalanma riskini artırmaktadır. Albastının başlıca sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk ve en mühim sebep hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmemesidir. Anne talibi kadar, hastane çalışanları, doğum yaptıran tabip, hemşire ve evindeki insanoğlu da temizliğie oldukça dikkat etmelidirler.
  • Hamilelik esnasında zatürre, grip yada anjin şeklinde hastalıkların geçirilmiş olması.
  • Doğumdan sonrasında doktorun belirlediği süre tamamlanmadan cinsel ilişkiye girmek.
  • Loğusalık esnasında tam banyo yapmamak ve temizliğe ehemmiyet vermemek.
  • Doğumdan sonrasında eve yada hastaneye oldukça fazla ziyaretçi gelmesi, aynı ortamda oldukça fazla kişinin bulunması, annenin her gelenle tokalaşması yada öpüşmesi, özetlemek gerekirse hijyen kurallarını tehdit eden her türlü davranış, doğumdan ilkin de sonrasında da lohusa humması için bir risk faktörüdür.

Lohusa Hummasının Emareleri Nedir?

Üreme organlarında ve idrar yollarındaki iltihaplanmayla süregelen lohusa hummasında ilk emare yüksek ateştir. Yeni doğum yapmış olan hanımlarda sebepsiz yere ateş yükselmesi durumu var ise derhal doktora giderek lohusa humması teşhisi ile beraber lüzumlu tedavi uygulanmalıdır. Genel anlamda doğum gerçekleştikten 3-7 gün sonrasında ateş yükselmeye adım atar, oldukça fazla akıntıgelir. Bu akıntı kirli ve kokulu olabilir.

Olması gerekenden fazla bitkinlik ve halsizlik hissedilir. Vajinada süregelen iltihabi durum eğer derhal doktora gidilmezse, yayılarak öteki organlara da aktarılır. Mikroplar kana karıştığında akciğerler, böbrekler ve damarlar da etkilenecektir. Bu ise daha ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Mikropların kana karıştığını en net bir halde yüksek ateş görülmesinden anlayabilirsiniz.

En sık görülen yan etkilerden birisi bacaklardaki toplardamarın iltihabı sonucu bacaklardan birinin ya da her ikisinin şişme durumudur. Flebit isminde olan ve halk içinde basitçe dmaar iltihabı olarak malum bu durum aslen oldukça tehlikelidir. İltihaplı damarların içinden kopan ufak bir pıhtı parçası buradan akciğerlere ve hatta beyne giderek ani ölümlere yol açabilir.

Lohusa hummasının hangi ciddi durumlara yol açtığını havramak adına flebit mevzusuna birazcık daha çok değinmek istiyoruz. Flebit çoğu zaman gebelikte, oldukça uzun süreler ayakta kalma durumlarında ve varisi olanlarda meydana gelmektedir. Dışarıdan bakıldığında fark edilebilir. Eğer bu saydığımız nedenler yoksa, altta yatan başka bir unsur araştırılmalıdır.

Lohusa Hummasından Korunma Yolları Nedir?

Lohusa hummasına karşı hamilelik sürecinde her kadın bilinçlendirmeli ve buna nazaran her anne talibi kendi çapında önlemini almaya çalışmalıdır. Bu aşamada doğum yapılacak hastanenin ya da merkezin ilk olarak temizlik kurallarına itina gösteriyor olmalarına dikkat ederek seçim yapmak gerekir. Doğum zamanı ulaştığında de, doğum yaptıracak kişiler bu mevzuda uyarılmalıdır.

Ek olarak doğumdan ilkin sıkça meydana getirilen vajinal muayenenin hijyen çerçevesinde yapılmasına itina gösterilmeli ve hepimiz tarafınca yapılmamalıdır. Gebeliğin son aylarında cinsel münasebetten olabildiğince kaçınmalı ve olduğu durumlarda da temizliğin özenle yapılması gerekir. Lohusa humması tedavisi mümkün bir hastalık olsa da, geç kalınmış ya da yetersiz tedavi sonucunda annenin kısır kalması söz mevzusu sonuçlardan biridir.