Göz kanlanması

Göz kanlanması, sklera tabakası olarak da malum gözün beyaz kısmı ile göz yüzeyinde bulunan saydam tabakanın içinde bulunan kılcal damarların, aşırı genişlemesi ve kan toplaması ile ortaya çıkar. Göz kanlanması, sklera üstünde oldukca oranda damarın kırmızı çizgi şeklinde belirginleşmesi şeklinde görülebileceği şeklinde tüm sklera yüzeyine pembe ya da kırmızı rengin oturması şeklinde de oluşabilir. Normalde beyaz renkte olan sklera yüzeyinde bulunan kılcal damarlar belirgin değildir. Sadece bu damarlar, çevresel faktörlere, yaşam tarzına ve bazı rahatsızlıklara bağlı olarak şişerek belirgin hâle gelebilir. Göz kanlanması her iki gözde olabileceği şeklinde bir tek tek bir gözde de oluşabilir. Tek gözde oluşan kanlanma, her iki gözde olan kanlanmaya gore daha risklidir. Ek olarak göz kanlanması sık görülen bir durum olsa da kanlanmaya birlikte rol alan, ağrı, kuruluk hissi, kaşıntı ve görme bozukluğu şeklinde belirtilerin eşlik etmesi mühim bir sıhhat probleminin işaretçisi olabilir. Bu yüzden kesinlikle dikkatsizlik edilmemesi ihtiyaç duyulan bir rahatsızlıktır.

Göz Kanlanması niçin olur?

Gözün beyaz kısmı ile göz yüzeyindeki saydam tabakanın içinde bulunan kılcal damarların, genişlemesi ve kan toplaması ile oluşan göz kanlanması, ciddiye alınması ihtiyaç duyulan mühim bir sıhhat probleminin habercisi olabilir. Göz ağrısı, gözde akıntı, sulanma, şişlik, kaşıntı, görüş problemleri ve yüksek ateş şeklinde semptomların eşlik etmiş olduğu göz kanlanması vakalarında, bu emarelere neden olan rahatsızlığın ne olursa olsun araştırılması gerekir. Göz kanlanması sebepleri içinde, yaşam seçimi, çevresel faktörler ve bazı sıhhat problemleri yer alır.

Göz kanlanmasının yaygın olarak görülme sebeplerinin başlangıcında yaşam seçimi gelir. Göz yorgunluğuna sebep olan faktörlere devamlı maruz kalmak gözlerin kanlanmasına neden olur. “Yaşam tarzına bağlı olarak gelişen göz kanlanması niçin olur?” sorusunun yanıtlarının bir kısmı aşağıda maddeler hâlinde sıralanmıştır:

Uykusuzluk: Uykusuzluk, göz kanlanmasına yol açan faktörlerin başlangıcında yer alır. Bununla beraber fazla uyumak da gözlerde kızarıklığa yol açabilir. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak, çocuklar 9 ile 11 saat, erişkinlik dönemindekiler 8 ile 10 saat, yetişkinler ise 7 ile 9 saat uyumalıdır. Bu süreden azca ya da fazla uyumak göz kanlanmasına yol açabilir.

Uzun Süre Odaklanmak: Uzun süre ile bir noktaya odaklanmak gözlerin yorulmasına ve kanlanmasına niçin olur. Odaklanılan bir nesne ya da okunan bir kitap olabileceği şeklinde bilgisayar, telefon, tablet ve tv şeklinde ışık yürüyerek ekranlara uzun süre ile bakmak da olabilir. Bu tür eylemleri yaparken kişinin ara sıra gözlerini dinlendirmesi ve ufuk çizgisine bakması kanlanmayı engelleyebilir.

Zararı olan Alışkanlıklar: Uyuşturucu, alkol ve sigara kullanımı, göz kanlanmasına neden olan etkenler içinde yer alır. Bu alışkanlıklar, kalp ve damar sağlığını negatif etkilediğinden göz bölgesinde bulunan damarların genişlemesine ve çatlamasına da yol açabilir. Sigara ve alkol şeklinde zararı olan alışkanlıkları bırakmak, pek oldukca sıhhat probleminin önlenmesinde mühim bir rol oynar.

ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Göz kanlanması sebepleri içinde yer edinen çevresel faktörlere dikkat edilmediği taktirde ciddi göz problemleri ortaya çıkabilir. Göz kanlanması, bir çok vakit kişinin kendisine hastalık vermese de ağrı, kaşıntı, ateş ve görüş problemleri şeklinde rahatsız edici belirtilerin varlığında ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir.

Yetersiz Işık: Yaşam alanları ya da emek harcama ortamlarında ışığın yetersiz olması, gözlerin oldukca daha süratli yorulmasına neden olur. Bilhassa loş ışık altında kitap okumak, yazı yazmak, el işi yapmak ya da bir tek uzun süre ile bu tür ortamlarda bulunmak gözlerin kanlanmasına yol açabilir. Işığın oldukca parlak olması da aynı etkiyi yaratabileceğinden ortam için uygun ışık sertliğini ayarlamak göz sağlığı için önemlidir.

Güneşe Maruz Kalmak: Bilhassa yazları uzun süre ile korunmasız bir halde direkt güneşe maruz kalmak, göz kanlanmasının yanı sıra pek oldukca sıhhat problemine yol açabilir. Zorunda kalınmadıkça güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçınmak ve uygun özelliklerde güneş gözlüğü kullanmak, göz sağlığının korunmasına destek olurken göz kanlanmasının önlenmesine de destek sağlar.

Kimyasallar: Kimyasal herhangi bir maddenin göze temas etmesi, göz kanlanmasının yanı sıra görme yetisinin kalıcı olarak yitirilmesine de yol açabilir. Gözün, kimyasal sıvı ya da gaz ile temas etmesinin derhal arkasından göz ve çevresi, bolca suyla yıkanmalı ve acilen en yakın sıhhat kurumuna başvurulmalıdır.

Sıhhat Problemleri

Pek oldukca sıhhat problemi göz kanlanmasına yol açabilir. Göz kanlanması tek gözde ise ve görme bozukluğu, akıntı, kaşıntı, ateş şeklinde birlikte rol alan semptomlar var ise ne olursa olsun göz muayenesinden geçilmelidir. Göz hastalıklarına ek olarak, romatolojik hastalıklar, tiroit problemleri ve hipertansiyon şeklinde öteki sıhhat problemleri de göz kanlanmasına yol açabilir. Göz kızarıklığına yol açan bazı rahatsızlıklar aşağıda sıralanmıştır:

Konjonktivit: Göz yüzeyini kaplayan saydam zarın iltihaplanması olarak tanımlanabilen konjonktivit, halk içinde pembe göz olarak da bilinir. Konjonktivit, alerjik olabileceği şeklinde viral bir enfeksiyon sonucunda oluşabilir.

Üveit: Gözün orta tabakasını etkileyen bu iltihaplı hastalık, bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda ya da vücutta enfeksiyon varlığında oluşabilir. Kalıcı göz yitirilmesine neden olabilen üveit, göz kanlanması, ağrı, kızarıklık ve görüş bulanıklığı şeklinde emareler izah edebilir.

Blefarit: Kirpik köklerinin, yağ bezeleri ile kaplanması sonucu oluşur. Göz kapağı iltihabı ya da arpacık olarak da bilinir.

Kornea Ülseri: Kornea tabakasında açık bir yara oluşumuna yol açan bu hastalık, göz kanlanması başta olmak suretiyle ışığa duyarlılık, görüşte bozulma, ağrı, kaşıntı, akıntı, sulanma ve kornea üstünde beyaz bir kir şeklinde semptomlara neden olur. Kısmi görme yitirilmesine yol açabilir.

Göz Tansiyonu: Nörodejeneratif optik sinir hastalıklarından kabul edilen göz tansiyonu ya da değişik bir deyişle glokom, tedavi edilmediğinde kalıcı görme yitirilmesine neden olabilen mühim bir hastalıktır. Göz içi basının ansızın yükselmesi olarak da tanımlanabilen bu hastalık kanlanma, şiddetli göz ve baş ağrısı, bulanık görme, ışık çevresinde hare görme, terleme, bulantı, kusma şeklinde emareler gösterir.

Göz kanlanması tedavisi

Göz kanlanmasının tedavisi, kanlanmaya yol açan odak rahatsızlığın iyileştirilmesi ile gerçekleştirilir. Göze bağlı hastalıkların tedavisi için hekimin önerisi doğrultusunda, göz damlası, antibiyotikli kremler ve oral ilaçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda yalnızca yaşam tarzının değiştirilmesi gerekirken bazı durumlarda altta yatan göz dışı sıhhat probleminin tedavi edilmesi gerekebilir.