Göz Bebeği İltihabı

Toplumlarda en sık görülen göz hastalıklarından biri de göz bebeği iltihabı hastalığıdır. Bilhassa tedavi edilmediği takdirde kişinin görme potansiyelinde ciddi düşüşlere niçin olabilen göz bebeği iltihabı yeniden tedavi edilmediği takdirde kişinin başta toplumsal faliyetleri olmak suretiyle birçok günlük aktivitelerini ciddi anlamda negatif etkileyebilmektedir. Uzmanların göz bebeği hastalığına karşı bilhassa erken tanı mevzusunda fertleri uyarmakta ve hastalığın ilk emareleri görüldüğü takdirde süre kaybedilmeden bir göz doktoruna ne olursa olsun muayene olması icap ettiğinin altını önemle çizmektedir.

Taşımış olduğu riskler sebebiyle kolay bir göz rahatsızlığının ötesinde olan göz bebeği iltihabı çeşitli nedenlere bağlı olarak kendini gösterebilmekte ve bir çok zaman tesirini uzun zamanlar sürdürebilmektedir. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmaksızın ortaya çıkabilen göz bebeği iltihabı hastalığının tedavisinin verimli geçebilmesi için uzmanlar bilhassa hastalığın ilk aşamada bulunmuş olduğu konum itibariyle doktora başvurulması gerektirme ettiğini önemle belirtmektedir.

Tıp branşındaki adının ”iritis” olduğu göz bebeği iltihabı bununla birlikte önemsenmemesi durumunda ve buna bağlı ileri aşamalara geçmesi durumunda göz işlevlerinde ciddi tahribatlara yol açabilmekte ve nadiren de olsa gözün görme fonksiyonlarının ciddi zararşar görmesine niçin olabilmektedir. Nadiren de olsa kaza ve tavma sonrasında meydana gelebilen göz bebeği iltihabı rahatsızlığı bilhassa çıplak ve hijyenik olmayan el ile göz bebeğine aşırı münasebet sonucu ve romatizmalı bireylerde kış aylarında üşütme sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Ek olarak oldukca nadiren de olsa diyabet ve burun içi hastalıklarına bağlı olarak da ortaya çıkabilen göz bebeği iltihabı hastalığı ek olarak nadiren de olsa frengi hastalığına maruz kalan bireylerde de görülebilmektedir.

Göz Bebeği İltihabı Hastalığının Emareleri Nedir?

Birçok göz hastalığında olduğu şeklinde göz bebeği iltihabı hastalığının da birçok emareleri bulunmaktadır. Bu emareler şunlardır;

Göz bebeği ciddi anlamda tahriş olduğundan hasta ışığa bakmakta aşırı zorlanır ve birkaç saniye içinde gözlerini kapatmak durumunda kalmaktadır.

– Gözlerde yada da gözlerin derhal üst bölgesinde sertlik ağrılar meydana gelmeye başlamaktadır.

– Gözün iç kısımlarında ve çevresinde kızarıklık meydana gelir.

– Bilhassa gözlerde aşırı sulanma durumu meydana gelmektedir. Bu durum göz bebeği iltihabı hastalığının başlıca emaresidir.

Ek olarak göz bebekleri orijinal rengini süre içinde kaybedebilmektedir. İltihaplanan göz bebeğinin iç kısmı ve etrafı koyulaşmaya başlamaktadır.

Göz Bebeği İltihabının Sebepleri Nedir?

Göz bebeği iltihabının meydana gelmesinde etkin rol oynayan birçok sebep bulunmaktadır. Bunlar;

– Şeker hastalığı

– Göz içinde oluşan enfeksiyonlar

– Frengi hastalığı

– Bazı göz hastalıkları

– Temiz olmayan çıplak eller ile göze münasebet edilmesi durumu

– Bazı göz ilaçlarının şuursuzca kullanılması

– Hekim tedavisi haricinde evde uygulanan bazı tedavi şekilleri

– Soğuk hava iklimleri göz bebeği iltihabı hastalığının en belirgin sebepleridir.

Göz Bebeği İltihabı Hastalığının Teşhisi Iyi mi Yapılmaktadır?

Bilhassa göz hastalıklarının tümünde erken teşhisin önemi büyüktür. Buna bağlı olarak göz bebeği iltihabı hastalığının başarı göstermiş tedavi edilebilmesi için ve tedavisinin daha kısa sürede netice verebilmesi amacıyla hastalığın ilerlemesini engellemek adına erkenden müdahale edilmesi oldukca önemlidir.

Göz bebeği iltihabı hastalığının teşhisinin ilk aşamasında ilgili doktor tarafınca göz içi muayene gerçekleştirilmekte bu sayede hastalığın hangi aşamada olduğu kolayca tespit edilebilmektedir. Hekim tarafınca meydana getirilen bu detaylı muayene sonrasında ise göz içi tomografileri çekilmektedir. Bu tomografiler yardımıyla ise iltihaplanma düzeyi ve hangi bölümde yoğunlaştığı saptanmaktadır. Bu aşamalardan sonrasında iltihaplanmanın tespiti yapıldıktan sonrasında ise tedavi için lüzumlu prosüdürlere geçilmektedir.

Göz Bebeği İltihabı Hastalığının Tedavisi Iyi mi Yapılmaktadır?

Göz bebeği iltihabı hastalığının tedavisi genel olarak göz damlaları ile yapılmaktadır. Basit göz bebeği iltihaplanmalarında oldukça başarıya ulaşmış sonuçlar verebilen göz damlaları bilhassa göz bebeği içinde meydana gelen iltihaplı kısmın kısa sürede yok edilmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra göz damlaları tedavisi ile birlikte hastalığın aşaması ve nedenlerine bağlı olarak ilgili doktor gerek görmesi durumunda steroid ilaçlar da yazılmaktadır.

Oldukça nadiren de olsa bu her iki tedavi yöntemi cevap verememesi durumunda ise göz çevresine steroid iğne uygulaması yapılabilmektedir. Sadece birçok göz bebeği iltihabı vakaları çoğu zaman göz damlaları ya da steroid ilaçlar yardımıyla kısa sürede tesirini kaybederek tamamen ortadan kalkmaktadır. Göz rahatsızlıklarının derhal hepsi taşıdğı hassasiyetler sebebiyle ciddi rahatsızlıklardır. Bununla birlikte göz bebeği iltihabı hastalığı da önemsenmesi gereksinim duyulan göz hastalıklarındandır.

Dolaysıyla hastalığın nerede ise ilk emaresi görüldüğü takdirde süre kaybedilmeden bir göz doktoruna başvurulması gerekmektedir. Ek olarak başta göz enfeksiyonları ve göz bebeği iltihabı hastalığı olmak suretiyle birçok göz hastalıkları yakın temas sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden oldukca gerekmedikçe çıplak eller ile gözlere münasebet edilmemelidir.