Göz kaşıntısı

Göz vücuttaki en kırılgan organlardan biridir ve çevresel faktörlerden oldukca kolay etkilenir. Göz kaşıntısı bundan dolayı derhal herkesde bazen görülür.

Göz kaşıntısı nedir?

Göz kaşıntısı son zamanlarda oldukca daha sık görülen önlenebilir göz hastalıklarından biridir.

Bir çok vakit, gözlerdeki kaşıntı alerjik nedenlerden ve hava kirliliğinden oluşur. Polen, toz ve çimen benzer biçimde tahriş edici maddeler (alerjenler) göz çevresindeki dokularda histamin isminde olan bileşiklerin salınmasına niçin olur. Histamin salınımı da gözde kaşıntı, kızarıklık ve göz kapaklarında şişliğe niçin olur.

Göz kaşıntısı niçin olur?

Göz kaşıntısının oldukca çeşitli sebepleri olabilir. Hava kirliliği, alerjik nedenler, göz kuruluğu yada mikrobik nedenlere bağlı olarak gözlerde ve göz çevresinde kaşıntı sık görülür. Bazı durumlarda gözde kaşıntı ciddi bir hastalığın emaresi olabilir.

Kısa sürede kendiliğinden düzelmeyen göz kaşıntısı için ne olursa olsun göz doktoruna başvurmak gerekir. Göz muayenesi sonucu altta yatan nedenler saptanır ve tedavi edilir.

Göz kaşıntısı sebepleri?

Göz kaşıntısının oldukca çeşitli sebepleri vardır.

Allerji,

Mevsimsel alerjik konjonktivit,

Yıl süresince devam eden alerjik konjonktivit,

Atopik keratokonjonktivit,

Vernal konjonktivit,

Atopik dermatit (Alerjik ekzema),

Göz kuruluğu,

Meibomian bez hastalığı (Meibomit),

Kirpik dibi iltihabı (Blefarit),

Enfeksiyonlar,

Kontakt lens kaynaklı konjonktivit/alerjik konjonktivit,

Korneanın çizilmesi/yabancı cismi.

Göz Kaşıntısı Iyi mi Geçer?

Göz kaşıntısı çoğu zaman toplumda hafife alınan bir rahatsızlıktır. En etkili tedavi, göz kaşıntısının sebebinin saptanması ve ona yönelik tedavi yapılmasıdır. Göz kaşıntısı giderilmek isteniyorsa ilk yapılması ihtiyaç duyulan problemi çözmek için göz doktoruna başvurulması ve kaşıntının sebebinin saptanmasıdır.

Gözlerdeki kaşınma suni gözyaşları yada alerji göz damlaları ile hafifletilebilir. Fakat bir çok durumda, rahatlama sağlamak için reçeteli göz damlaları yada ağızdan ilaç kullanımı gerekebilir. Bazı ilaçlar da bilhassa semptomlar mevsimsel alerjilere bağlı ise, alerjiye daha azca eğilimli hale gelmenize destek olabilir.

Gözleriniz kapalıyken temiz, soğuk pansuman yapmak yada gözleri soğuk suyla yıkamak göz kaşıntısının sertliğini hafifletebilir.