Blefarit (göz kapağı iltihabı) nedir? Göz kapağı iltihabına ne iyi gelir?

Göz kapakları, gözlerin üzerini örten ve yabancı maddelerin girişine, kurumaya, yaralanmalara karşı gözleri sakınan cilt yapılanmalarıdır. Bu kapaklar, kenar kısımlarında yer edinen ince ve kıvrımlı tüylerden oluşan kirpikler ile beraber gözler için etkili bir koruma sağlarlar.

Kirpik diplerinde bulunan foliküller bununla beraber yağ bezleri de ihtiva eder. Bu yağ bezleri, bazı durumlarda tıkanarak yada tahriş olarak bazı göz kapağı rahatsızlıklarının oluşumunu tetikleyebilir. Bu rahatsızlıklar içinde en yaygın şekilde görülenlerden bir tanesi de tıbbi adı blefarit olan göz kapağı iltihabıdır. Kirpiklerin iç yada dış kısımlarını etkileyebilen göz kapağı iltihabı, tek bir gözde ortaya çıkabileceği şeklinde bazı durumlarda her iki gözü birden etkileyebilir.

Kişiler tarafınca kolaylıkla hissedilen ve göze yakından bakıldığında kolaylıkla fark edilebilen göz kapağı iltihabı, muayene ve tedavi gerektiren bir hastalık olup göz sağlığının korunabilmesi açısından bu hastalığa ilişkin emareler taşıyan bireylerin derhal göz hastalıkları kliniklerine başvurmalarında yarar vardır.

Blefarit (göz kapağı iltihabı) nedir?

Tıpta kullanılan adıyla blefarit, göz kapaklarının çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Göz, kirpikler ve göz kapaklarında belirgin hastalık ve gözle görülebilir değişimlerle kendini belli eden göz kapağı iltihabı oldukça yaygın görülen bir sıhhat sorunudur. Son yıllarda meydana getirilen araştırmalar, göz hastalıklarına başvuran hastaların ortalama %40-45’inde değişik boyutlarda blefarit problemininin görüldüğü tespit edilmiştir. Hastalığın ilerlemesi halinde gözlerde ve göz kapaklarında kalıcı hasarların ortaya çıkması söz mevzusu olabileceğinden blefarit teşhisi alan hastalarda kesinlikle tıbbi tedavi uygulanmalıdır.

Hastalık bazı kişilerde iyileştikten sonrasında tekrardan tekrarlama eğilimine girerek kronikleşebilir. Blefarit emarelerini taşıyan hastalar göz hijyenlerine ihtiyaç duyulan özeni göstermelerine rağmen birkaç gün içinde herhangi bir iyileşme görmemeleri durumunda göz doktorlarına başvurmalıdır.

Zamanında tedavi edilen göz kapağı iltihabı olgularında tedavi başarısı oldukça yüksek olup kalıcı hasarların ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Çoğu zaman tek bir gözde başlamış olan göz kapağı iltihabı, gözlerin ovuşturulması ve ellerin tertipli olarak yıkanmamasıyla beraber öteki göze de bulaşabilir. Bu yüzden hijyen mevzusunda oldukca dikkatli olunmalıdır.

Blefarit (göz kapağı iltihabı) emareleri nedir?

Göz kapağı iltihabı emareleri nerede ise her hastada benzer şekilde görülmesine rağmen enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak semptomların yoğunluğu da değişkenlik gösterir. Başlangıç aşamasında yalnızca kaşıntı ve gözlerin kapatılması, ovuşturulması esnasında hissedilen hafifçe ağrılar şeklinde emare veren blefarit, enfeksiyon ilerledikçe şu emarelerle kendini göstermeye adım atar:

 • Gözlerde yanma
 • Göze kum firar etmiş hissi
 • Bulanık görme
 • Göz sulanması
 • Gözlerde kuruma ve şişlik
 • Yağlı görünen göz kapakları ve aşırı çapaklanma
 • Gözlerde ve kirpik diplerinde kızarıklıklar
 • Normalden daha sık göz kırpma isteği
 • Kirpiklerde dökülme
 • Duyarlılık ve parlak ışıkta görüşün azalması
 • Kirpiklerde dökülmeler
 • Kirpik diplerinde su baloncuğu benzeri yapılanmalar

Göz kapağı iltihabı sebepleri nedir?

Göz kapağı iltihabının oluşumunda daima için bir niçin olmak zorunda değildir. Bazı durumlarda herhangi bir sebep yokken yada bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak blefarit oluşumu söz mevzusu olabilir. Bunun yanı sıra iltihabi bir hastalık olan blefarit oluşumunda risk artırıcı faktörler içinde değerlendirilebilecek hususlar şunlardır:

 • Kirli ve tozlu ortamlarda uzun süre kalmak
 • Gözlerde kuruluk problemininin varlığı
 • Stafilokok ve benzeri bakteri türlerinin niçin olduğu enfeksiyonlar
 • Kontakt lens kullanımı
 • Gül hastalığı (akne rozasea – kırmızı yüz hastalığı)
 • Makyaj malzemeleri ve lens solüsyonlarına karşı alerji
 • Göz kapağındaki minik yağ bezelerinde oluşan tıkanıklıklar
 • Seboreik dermatit
 • Kirpik bitleri ve akarları

Göz kapaklarında oluşan iltihaplanmalar, zamanında tedavi edilmedikleri durumlarda bazı komplikasyonları da bununla beraber getirebilmektedir. Kirpik problemleri, kronikleşmiş konjonktivitler, göz kapağı sorunları, kontakt lens kullanımında güçlük, arpacık, şalazyon ve kornea ülserleri bu komplikasyonlara örnek olarak verilebilir. Bu şeklinde durumların oluşumunun önlenebilmesi adına göz kapağı iltihabına ihtiyaç duyulan duyarlılık gösterilerek tedavi süreci aksatılmamalıdır.

Göz kapağı iltihabı teşhisi iyi mi konulur?

Blefarit emareleri ile göz hastalıklarına başvuran hastalarda doktor tarafınca öncelikli olarak hastanın tıbbi öyküsü, kullandığı ilaçlar, probleminin ne kadar süredir devam etmiş olduğu ve haiz olunan kronik hastalıklar hakkında lüzumlu bilgiler alınır. Bunun peşinden detaylı bir göz muayenesi yapılır. Bu muayene doktor tarafınca hususi bir ışık altında göz ile yada bazı medikal aygıt ve ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Lüzumlu görülmesi halinde hastaya anestezi uygulanarak göz daha detaylı bir halde incelenebilir. Muayeneler esnasında göz hastalıkları klinikleri için hususi olarak üretilmiş büyüteçler kullanılır. Gözler ve göz kapakları detaylı bir halde incelendikten sonrasında doktor tarafınca lüzumlu görülmesi durumunda bazı testler uygulanabilir.

Göz kapağı iltihabı teşhisinde en sık kullanılan testlerden bir tanesi göz kapağında oluşan yağ yada kabuklanmalardan bir örnek alınarak incelenmek suretiyle laboratuvarlara gönderilmesidir. Alınan mesela incelemesi sonucunda göz kapağında iltihaplanmaya yol açan ajanın hangi bakteriyel, viral yada fungal (mantar) gizmen olduğu tespit edilebilir, alerjen maddeler hakkında informasyon sahibi olunabilir. Bunun yanı sıra gözler iyice temizlendikten sonrasında gözyaşından da örnek alınarak incelemeye gönderilebilir. Tüm bu muayene ve incelemeler sonucunda göz kapağı iltihabı hastalığı ve buna yol açan durumlar kati olarak teşhis edilerek tedavi süreci bir an ilkin başlatılabilir.

Göz kapağı iltihabı tedavisi nasıldır?

Rahat göz kapağı iltihaplanmalarında en iyi tedavi seçeneği, kişinin ev ortamında kendi kendine uygulayacağı temizleme işlemleri ve sıcak kompres uygulamalarıdır. Fakat bu uygulamaların yetersiz kalacağı daha şiddetli olgularda bazı ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Göz kapağına uygulanan antibiyotik içerikli krem ve merhemlerin bu hastalığın tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Buna ek olarak hem göz kapağının iç kısmını dezenfekte etmesi hem de mikrobiyal ajanların göz kapağından gözün değişik tabakalarına ulaşmasının önlenmesi amacıyla antibiyotik, antifungal yada antiviral içerikli göz damlaları kullanılabilir. Bazı durumlarda alerjilerin ve inatçı enfeksiyonların tedavi edilebilmesi açısından steroid içeren göz damlaları ve semptomatik tedavi elde eden antiinflamautar ilaçlar da önerilebilmektedir. Gene doktor tarafınca lüzumlu görülmesi halinde bazı blefarit türlerinde bir kalsinörin inhibitörü olan topikal siklosporin ilaçları da tedavinin bir parçası olarak tercih edilebilir.

Bu uygulama bununla beraber iltihabın yol açmış olduğu zorlayıcı semptomların azaltılmasında da oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve gül hastalığı şeklinde altta yatan değişik sıhhat problemlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan göz kapağı iltihaplanmalarında ise ilk olarak bu hastalıklara yönelik tedavi planı belirlenmeli, bu plana ek olarak blefarit tedavileri uygulanmalıdır.

Göz kuruluğu problemi bulunan hastalarda yapay gözyaşı uygulamalarının tertipli olarak yapılması, enfeksiyonun tedavisine katkı sağlar. Etkili bir tedavi ile göz kapağı iltihaplanmaları çoğu zaman tamamen ortadan kaldırılabilir. Fakat hastaların büyük bir kısmında blefarit çoğu zaman kronik bir hastalık haline gelmiştir ve belirli aralıklarla tekrarlayabilir. Bu şeklinde durumlarda hastaların göz hijyenine öteki bireylere oranla oldukca daha çok itina göstermesi gerekmektedir.

Eğer siz de blefarit emareleri yaşıyor ve “Göz kapağı iltihabına ne iyi gelir?” sorusunun yanıtını arıyorsanız derhal bir sıhhat kuruluşuna başvurmalısınız. Yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda göz kapaklarınızda iltihaplanmaya yol açan etkenler hakkında informasyon alarak bunlara karşı önleminizi alabilir, hastalığınızın tedavi edilmesini sağlayarak gözlerinizde kalıcı sorunların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.