Gece körlüğü

“Gece körlüğü nedir?” sorusu özetlemek gerekirse gece yada zayıf ışıkta iyi görememe durumu olarak yanıtlanabilir. Değişik koşullara bağlı olarak ortaya çıkan, loş ışıkta ve karanlıkta görme sorunlarıyla belirgin olan bu durum aslına bakarsak bir hastalık değil, bir emaredir. Gece körlüğü, tıp literatüründe niktalopi olarak da malum bir çeşit görme bozukluğudur. Gece körlüğünde karanlıkta asla görmeme benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Sadece karanlıkta görmek yada otomobil kullanmakta daha çok güçlük ya da aydınlıktan loş ışığa geçerken uyum sağlama süresinde uzama benzer biçimde problemler mevcuttur. Bazı gece körlüğü türleri tedavi edilebilirken öteki türlerin tedavisi yoktur. Görme bozukluğunun altında yatan sebebi belirlemek için doktora danışmak en doğru davranış şeklidir. Böylece probleminin nedenini öğrendikten sonrasında görüşünüzü düzeltmek için lüzumlu adımları atabilirsiniz.

Gece körlüğü sebepleri nedir?

Gece körlüğü retinadaki hücrelerin loş ışıkta görmeyi elde eden özelliğindeki bir problemden kaynaklanabileceği benzer biçimde vitamin eksikliğinin ya da başka bir göz kusurunun bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Gözün retina tabakasında bulunan ve siyah beyaz görmeyi elde eden çomak şeklindeki hücrelerdeki problemler gece körlüğünün mühim bir nedenidir. Gece körlüğü etkeni olan faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Yaş: Şahıs yaşlandıkça göz bebekleri genişleyip daralma hususi durumunu bir miktar kaybedebilir. Göz bebeklerinin karanlıkta ya da loş ışıkta yeterince genişlememesi göze giren ışık miktarının azalmasıyla sonuçlanır. Bu da gece körlüğüne niçin olur. Ek olarak göz yüzeyini kaplayan kornea adlı saydam tabakanın saydamlığı yaşla beraber azalır. Bu da gözlerin karanlıktaki kontrast hassasiyetini negatif yönde etkisinde bırakır.

Presbiyopi: Presbiyopi yaşla beraber ortaya çıkan bir göz kusurdur. Bu kusurda gözün ışık değişikliklerine odaklanma ve ayarlama kabiliyetinte azalma söz mevzusudur.

Miyop: Uzağı görme kusuru olan miyopta gece görüşü de bozulabilir.

Göz tansiyonu (Glokom): Göz tansiyonu ya da glokom, göz içi basıncının artmasıdır. Periferik görmeyi etkileyen glokomda görme problemi bilhassa karanlıkta ve otomobil kullanırken belirginleşir.

Göz tansiyonunda kullanılan bazı ilaçlar: Göz bebeklerini daraltan göz tansiyonu ilaçları, göze giren ışık miktarında azalmaya yol açarak gece görüşünde bozulmaya niçin olabilir.

Katarakt: Katarakt, göz içindeki göz merceğinin saydamlığında azalma sebebiyle görüşün bulanıklaşması durumudur. Katarakt, bilhassa gece otomobil kullanırken karşıdan gelen araçların farlarının gözlere hastalık vermesi sebebiyle sürüş zorluğuna niçin olur.

Diyabetik retinopati: Şeker hastalığının gözün arkasındaki retina tabakasına verdiği zarar sonucu oluşan durum olan diyabetik retinopati, ciddi görme kayıplarına niçin olabilir. 20 ila 64 yaş arası yetişkinlerde retinal körlüğün önde gelen sebeplerinden kabul edilen diyabetik retinopati, tedavi edilmezse kalıcı ve total körlük gelişebilir.

Retinitis Pigmentosa: Retinada koyu pigmentin toplandığı ender görülen bir genetik hastalık. Bu, gözlerin loş ışıkta tepki verme şeklini değiştirir. Hastalıkta retinal fotoreseptör hücreleri, doğrusu siyah beyaz görmeyi elde eden çomak ve renkli görmeyi elde eden koni hücreleri bozulmaya adım atar. Dolayısıyla, tedavisi yoktur ve sonunda ilerleyerek kalıcı körlüğe neden olur.

A vitamini ya da çinko eksikliği: A vitamini ve çinko eksikliği gece körlüğünü tetikleyebilir. Ender olmasına karşın rejimde kafi oranda A vitamini almamak gece görüşünü etkileyebilir. Çinko, vücudun A vitaminini emmesine destek olduğundan eksikliğinde gene gece körlüğü oluşabilir. A vitamini ya da çinko eksikliği kaynaklı gece körlüğü, önlenebilen ya da tedavi edilebilen semptomlara niçin olur.

Keratokonus: Gözün en dışta bulanan tabakası korneanın incelip sivrileşmesine keratokonus denir. Keratokonus zaman içinde ilerleyerek gece görüşünde bozulmalara sebep olur.

Güneşe maruz kalmak: Uygun göz koruması olmadan güneşe maruz kalmak, gece görüşünü geçici olarak bozabilir. Çoğu zaman güneş sebebiyle oluşan gece körlüğü iki gün içinde düzelir. Ultraviyole ışınlarına karşı koruma elde eden güneş gözlüğü takarak bu durumun önlenmesi mümkündür.

LASIK göz ameliyatını takiben komplikasyonlar: LASIK göz ameliyatı uzak yada yakını görme kusurlarının lazer kullanılarak düzeltilmesi yöntemidir. Ender olmasına karşın, LASIK göz ameliyatı geçirmiş hastalarda ameliyattan sonrasında gece görüşünde bozulma olabilir. En yaygın şikâyet, geceleri ışıkların çevresinde parlama yada haleler görülmesidir.

Gece körlüğü emareleri nedir?

Gece körlüğünün yaygın olarak görülen birkaç işareti vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Gözler, dış mekanlardan karanlık bir odaya girerken olduğu benzer biçimde ışık değişikliklerine normalden daha yavaş uyum sağlar.

Hastalar gökyüzündeki yıldızları göremeyebilir.

Geceleri parlak farlar ve sokak lambaları sebebiyle görmede sorun yaşanır.

Hastalarda bunların haricinde gece görüş sorunlarının altta yatan nedenine bağlı olarak başka semptomlar görülebilir. Doktorlar gece körlüğü olan kişilerin hava karardıktan sonrasında otomobil kullanmamalarını ve geceleri sokakta gezerken başka biriyle beraber yürümelerini tavsiye eder.

Gece körlüğü testi iyi mi yapılır?

Gözlerin karanlığa uyum süresini ölçmek için rahat ve tekrarlanabilir bir alan testi geliştirilmiştir. Gece körlüğü testi ile hastanın retinasındaki pigment hücrelerinin denetim edilir. Ek olarak kontrol esnasında hastanın loş ışıktaki görüşü değerlendirilir.

Gece körlüğü tedavisi iyi mi yapılır?

Gece körlüğünün tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak planlanır. Bir oftalmolog (göz hastalıkları uzmanı) tarafınca kati tanı konulduktan sonrasında durumun tedavi edilebilir olup olmadığı açıklığa kavuşturulur. En sık olarak retinitis pigmentosanın niçin olduğu kalıtsal gece körlüğünün tedavisi yoktur. Bunun yanında tedavi, yeni bir gözlük reçetesi ya da glokom ilaçlarını değişiklik yapmak kadar rahat olabilir. Gece körlüğünün katarakttan kaynaklanması halinde ameliyat lüzumlu olabilir. Eğer bir retinal hastalık tespit edilirse, tedavi retinal probleminin tipine bağlı olur ve bir retina uzmanı tarafınca ek araştırma yapılması gerekir. Eğer gece körlüğü diyabetik retinopatinin bir sonucu ise ilaç ve rejim yöntemiyle kan şekerinin denetim altında tutulması görme kaybını önlemeye destek olabilir. Sebep A vitamini ya da çinko eksikliği ise bunların takviye edilmesi yöntemiyle tedavi sağlanır. Bazı hastalarda kontrastı artıran ve parlamayı azaltan hususi gece gözlükleri yararlı olabilir. Bu kişiler, gözlüğü takarak karanlıkta yada loş ışıkta görmelerini iyileştirebilir.