Gastrit

Gastrit, mide zarı iltihabı türleri için ortak olarak kullanılan bir terimdir. Gastrit iltihabı bir çok vakit mide ülserlerine yol açan bakteri türünün enfeksiyonunun direkt bir sonucudur.

Bununla beraber bazı ağrı kesicilerin tertipli kullanılması ve aşırı alkol tüketimi de gastrite katkıda bulunabilir.

Gastrit genel olarak iki şekilde ortaya çıkabilir. Bunlar ansızın ortaya çıkan akut gastrit yada zaman içinde, yavaşça ortaya çıkan kronik gastrittir.

Bazı vakalarda, gastrit ülsere ve mide kanseri riskinin artmasına niçin olabilir. Bununla beraber, birçok vakada için gastrit ciddi neticeleri olan bir durum değildir ve doğru tedavi şekillerinin uygulanmasıyla süratli bir halde iyileşir.

Gastrit Niçin Olur?

Mide zarının iltihaplanmasına niçin olabilecek her durum gastrite yol açabilir. Midenin iç duvarını korumuş olan mukus astarlı bariyerde zayıflama ya da yaralanma meydana gelmesi, midenin sindirim için kullandığı mide suyunun mide astarına zarar vermesini ve enfekte olmasına neden olur.

Bununla beraber inflamatuar hücre sayısının vücutta kontrolsüz bir halde artması durumu olan Crohn hastalığı ile sarkoidoz dahil olmak suretiyle bir takım hastalık ve tıbbi durum bireylerde gastrit riskini artırabilir.

Gastrit riskini artıran durumlar içinde ilk olarak bakteriyel enfeksiyon bulunur. Helicobacter pylori ile enfeksiyon dünya genelinde insan enfeksiyonları içinde en yaygın tür olmasına karşın, bu enfeksiyona yakalanan kişiler içinde bir tek minik bir küme, gastrit yada ilgili öteki üst gastrointestinal bozuklukları geliştirir.

 

Tıp uzmanları bu yüzden bu bakteriye karşı savunmasız olmanın sebeplerinin kalıtsal olabileceğine yada sigara ve rejim şeklinde yaşam seçimi seçimlerinden kaynaklanabileceğine inanmaktadırlar.

Tertipli olarak ağrı kesici türü ilaçları kullanmak gastrite niçin olabilir. Ağrı kesiciler hem akut gastrite hem de kronik gastrite niçin olabilir bundan dolayı ağrı kesicilerin tertipli olarak kullanılması yada ilaçların aşırı dozda kullanımı midenin koruyucu astarında bulunan ve korumaya destek olan mühim bir maddenin miktarının azalmasına yol açabilir.

Mide astarı yaşla beraber incelme eğilimi gösterir. Bunun yanı sıra yaşı ilerlemiş bireylerde Helicobacter pylori enfeksiyonu yada otoimmün bozuklukların olması ihtimali daha yüksektir ve bu gastrit riskini artırır.

Aşırı alkol kullanımı sonucunda alkol mide zarını tahriş edebilir ve aşındırabilir, bu da midenin sindirim sularına karşı daha savunmasız hale gelmesine niçin olur. Aşırı alkol kullanımının akut gastrite niçin olması daha ihtimaller içindedir.

Ağır cerrahi müdahaleler, yaralanma, yanıklar yada ciddi enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkan şiddetli stres akut gastrite niçin olabilir.

Vücudun kendi bağışıklık sisteminin mide hücrelerine saldırması otoimmün gastrit olarak adlandırılan bir tür gastrite niçin olabilir. Mide astarını oluşturan hücreler bağışıklık sistemi tarafınca yıpratılır ve midenin koruyucu bariyerinde zayıflamalar görülür.

Otoimmün gastrit, Hashimoto hastalığı ve tip 1 diyabet dahil olmak suretiyle öteki otoimmün bozuklukları olan bireylerde daha sık olarak görülür. Otoimmün gastrit bununla birlikte B12 vitamini eksikliği ile de ilişkilendirilmektedir.

Gastrit Iyi mi Önlenir?

 

Gastritin en yaygın türüne yol açan H. Pylori enfeksiyonunun iyi mi yayılmış olduğu net bir halde bilinmemekle beraber, insandan insana kontamine yiyecek ve su kanalıyla bulaşabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur.

Güvenli hijyen uygulamaları, doğrusu elleri sık sık sabun ve su ile yıkayarak ve tamamen pişirilmiş yiyecekleri yemeyi tercih ederek ferdin kendisini H. pylori şeklinde enfeksiyonlardan koruması mümkündür.

Öteki gastrit türlerinden korunmak için, her türe uygun bir halde hareket etmek gereklidir. Mesela alkol tüketimini sınırlamak ya da ağrı kesici ilaç kullanımında dikkatli olmak bunlardan meydana gelen gastrit oluşumunu engelleyecektir.