Frengi

Sifiliz, ya da sık malum adıyla frengi; Treponema pallidum adında olan bakterinin niçin olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hastalığın niçin olduğu yaralara temasla kolayca bulaşabilir. Doğru tedavi edilmediğinde ciddi sıhhat problemlerine neden olur.

Bulaşma Yolları

Frengi, hastalığa haiz kişideki yaralara (şankr) direkt temas ile bulaşır. Bu yaralar dış genital organlar, vajina, makat, rektum, ağız ve dudaklarda görülebilir. Cinsel yolla bulaşan öteki enfeksiyonlar benzer biçimde vajinal, oral, anal yolla bulaşmaktadır. Ek olarak gebelik ile doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir.

Korunma Yolları

Cinsel ilişkiye girilecekse korunma yöntemlerini ne olursa olsun kullanmakta fayda vardır.

Her çeşit cinsel ilişkiden (vajinal, oral ve anal) ilkin kondom kullanın. Kondomun yırtılmamasına ve doğru şeklide kullanılmasına itina gösterin.

Partnerinize cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili konuşun.

Karşılıklı tek eşlilik riski azaltmaktadır.

Partneriniz cinsel yollarla bulaşan enfeksiyon emarelerine sahipse (frenginin göstergesi olan yaralar, idrar sırasından acı, genital bölgede kızarıklık ya da siğille) tedavi olana dek cinsel ilişkiden kaçının.

Frengi (Sifilis) Emareleri

Frengi (Sifiliz) emareleri üç evrede ortaya çıkar ve ilk olarak emareler hafiftir. Bulgular arada kaybolabilir ve hasta iyileştiğini düşünebilir.

Hastalığın emareleri başka hastalıkları öykünmek ettiğinden sifiliz, kimi kültürlerde “büyük taklitçi” olarak anılır.

 

Frenginin 1. döneminde doğrusu temastan ortalama 3 hafta sonrasında, bakterinin ilk bulaştığı cinsel organ çevresinde tipik olarak muntazam kenarlı, ağrısız, kırmızı bir kabartı (şankır) oluşur. Bu kabartılara bir çok vakit ilgili bölgede ele gelen bir lenf nodu da birlikte rol alır. Hastaların ortalama %30 kadarında olağandan değişik olarak, kabartılar ağrılı olabilir. Tedavi edilmediği takdirde ortalama 3-6 hafta sonunda kabartılar kayboldur. Hasta iyileştiğini düşünür, fakat bakteri çoğalarak vücuda yayılır.

Frenginin 2. periyodu  klasik olarak ilk dönemden 6-10 hafta sonrasında ortaya çıkabileceği benzer biçimde, kimi hastalarda görülmeyebilir. Bu zamanda grip benzeri emareler görülür:

  • Ateş
  • Halsizlik
  • Kas ağrıları
  • Boğaz ağrısı