Dölyolu akıntısı

Dölyolu yüzeyindeki hücrelerden düzgüsel şartlarda sıvı salgısı gelebilir. Fakat bu fizyolojik sıvı kokusuz, renksiz ve akışkan olduğu benzer biçimde hiçbir kaşıntıya ve ağrıya niçin olmamaktadır. Yumurtlama evresinde de yumurta akı kıvamında olup çekince uzayan, kokusuz, saydam ve renksiz bir salgı olur. Bu salgı da tamamen düzgüsel ve fizyolojiktir.

Vajina içersinde laktobasil denilen yararlı bakteri bulunur ve bu bakteri zararı olan mikroplara karşı koruyucu görevdedir. Yararlı bakteri olan laktobasilin azalması sonucu zararı olan mikro organizmaların artması ile mantar ve iltihaplı durumlarla karşılaşılır. Çoğu zaman laktobasilin azalmasına sebep olan uzun soluklu antibiyotik kullanımı ve kabızlıktır.

Vajina akıntıları, kafi genital bölge temizliği yapılmaması ve cinsel ilişki esnasında partnerin hijyenine ehemmiyet göstermemesi sonucu kaynaklanabilir.

Vajinit mantarlar, virüsler, bakteriler ve parazitlerden kaynaklı olabilir. Çoğu zaman rastlanan, bakteriyel döl yolu iltihaplarıdır. Partnerin değişmesi yada fazlaca sayıda partnerin olması, sigara tüketilmesi ve vajinanım yıkanıp florasının değişmesi benzer biçimde etmenler bakteriyel infeksiyonlara zemin hazırlar. Vajinadaki bakteriyel enfeksiyonlar hiçbir cinsel aktivesi olmayan hanımlarda da görülebilir.

Mantara bağlı olan vajina iltihabının adı kandida vajinitidir. Bu vajinit genel olarak akıntı kaşıntı yapıcı, beyaz ve peynirimsidir. Genital bölge kandida vajinitin de şişer ve kızarır. Trikomonas isminde parazit vajina iltihabına niçin olur. Cinsel yolla bulaşır. Krem renginde, köpürgen ve oldukça fena kokuludur. Yakınmalarına idrar yaparken yanma eşlik ederken cinsel ilişki de ağrılı geçer.

Bakteriyel vajinit ise çoğunlukla gardnerella isminde bakteri sonucu oluşan vajinal enfeksiyondur. Tıpkı çürümüş balık benzer biçimde kokar. Köpüklü ve koyu gri renktedir. Cinsel yolla bulaşan bu bakteri fazla yanma ve kaşıntı yapmaz.

Hepes virüsüne bağlı olan vajina enfeksiyonu cinsel yolla bulaşır. Yakınmalar akıntıyla beraber gelen düzgüsel olmayan kanamalar, kasıktaki bezlerde büyümeler ve idrar yanma olarak karşımıza çıkar. Genital bölgede çevresinde içi su dolu ağrı yapıcı kabarcıklar oluşur.

Koruyucu önlemler

Sıkı, dar ve bileşik pantolonlar giyinmemeli. İç çamaşırları pamuklu olmalı ve sık sık değişmeli.

Probiyotik tüketimi fazlaca önemlidir. Günlük probiyotik alınmalıdır.

Soğan, sarımsak tüketimi vajinal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

İşlenmiş gıdalardan, şekerden, karbonhidrattan varlıklı gıdalardan, alkol ve kafeinli içecekler olabildiğince kontrollü ve azca alınmalıdır.

Masturbasyona başlanmadan ilkin eller sabunlu suyla yıkandıktan sonrasında iyice durulanmalı ve kurutulmalıdır.

Vajinayı tahriş edecek parfüm, şampuan yada sabun o bölgeyle temas ettirilmemelidir, banyo esnasında çevresi temiz su ile silinmelidir.

Vajina içinin pH düzeyi oldukça önemlidir ve bu yüzden vajina içi yıkanmamalıdır.

Gaita yapıldıktan sonrasında hela kağıdı ile önden arkaya doğru silinmeli arkadan önde doğru silmiş olduğu zaman enfeksiyon kapılabilinir.

Östrojen içeren doğum denetim ilaçları yada vajina içine yerleştirilen bariyer tamponlar, vajina kondomları mantar enfeksiyon riskini arttırabilir. Hekiminizle görüşerek değişik bir yöntem tercih edilebilinir.

Kesinlikle sigaradan uzak durulmalıdır.

Günlük kafi oranda su tüketilmelidir.

Kabızlık problemi var ise problemi öğrenip çözümleyici tedaviler uygulanmalıdır.

Hayvansal besin tüketimi azaltılıp A, B1, C, E ve D vitaminleri ile çinkodan (günlük 10 mg) varlıklı bitkisel besinler tüketilip güneşle temas edilmelidir.

Naturel tıptaki tedavi uygulamaları da internetten ısmarlama bir şekilde yapılmamaktadır. Enfeksiyon şikâyetiniz bulunduğunda lütfen jinekologa başvurun ve yapılacak kültür ve lüzumlu tetkikler sonucu bilhassa mantar tedavilerinde oral alınan ilaçları kullanırken hekiminizden karaciğer testlerinizi yapmasını isteyebilir yada harici ilaçlar vermesi mevzusunda ricada bulunabilirsiniz.