ÇEKİÇ PARMAK NEDİR?

Parmak ucunun yada başparmağın güçlü bir halde esnetilmesi durumunda çekiç parmağı hasarı oluşur. Kuvvet, parmak ucu eklemini halleden tendonun yaralanmasına niçin olur. Beyzbol parmağı yaralanmasına da beyzbol sporunun sakatlanması olarak da atıfta bulunulur, zira çoğu zaman beyzbol oyuncuları içinde yaygın bir durumdur.

Çekiç parmağı yaralanması, ağrı ve şişlik ile birlikte hareket yitirilmesine niçin olur. Bir çok parmak yaralanması, splint ile tedavi edilir. Kırık yada malalignasyon durumunda cerrahi operasyon gerekebilir.

ÇEKİÇ PARMAĞI NEDEN OLUR?

Parmak ucunun yada başparmağın güçlü şekilde bükülmesi neticesinde bir parmak parmağı hasarı oluşur. Kuvvet, distal falanksa bağlı ekstansör tendonunu yırtar. Bu spor esnasında, (beyzbol yada basketbol) benzer biçimde olabilir. Kuvvet yeterince büyükse, tendon sağlam kalabilir sadece minik bir kemik parçası falanksa bağlandığı yerden kopabilir. Buna avülsiyon kırığı denir. Ekstensor tendonunun kesilmesi de çekiç parmağına niçin olabilir.

ÇEKİÇ PARMAK TEDAVİSİ

Cerrahi olmayan tedavi

Çekiç parmak yaralanmalarının çoğunluğu ameliyatsız tedavi edilebilir. Buz derhal uygulanmalı ve el yükseltilmelidir (parmaklar yukarı doğru). Yaralanmadan yedi gün sonrasında tıbbi müdahale yapılmalıdır. Çivinin altında kan var ise yada çivi koparsa derhal müdahale edilmelidir. Bu tırnak yatağı laserasyonu yada açık (bileşik) kırığının bir emaresi olabilir.

Çekiç parmaklar için birçok değişik atel çeşidi vardır. Amaç parmak ucunu tendon iyileşene kadar düz tutmaktır. Bir çok süre, bir atel sekiz hafta süresince kullanılır. Gelecek üç ila dört hafta süresince, bir çok hasta kademeli olarak ateli daha azca sıklıkta kullanmaya adım atar. Parmak çoğu zaman bu tedavi ile kabul edilebilir fonksiyon ve görünüm kazanır.

Cerrahınız çekiç parmağınızın iyileştiğini hissettiğinde, parmak ucundaki hareketleri yeniden kazanmak için egzersizler gösterecektir.

Çocuklarda, çekiç parmağı yaralanmaları kemik büyümesini denetim eden kıkırdağı içerebilir. Tabip bu yaralanmayı çocuklarda dikkatle değerlendirmeli ve tedavi etmelidir, böylece parmakta bodurlaşma yada bozulma olmayacaktır.

Cerrahi tedavi

Cerrahi olmayan tedavi başarısız olduğunda yırtık tendonu onarmak için ameliyat gereklidir. Bu durumlarda, kemik parçasını sabitlemek ve eklemi tekrardan hizalamak için pimler, teller yada minik vidalar kullanılır. Hasarlı tendonun cerrahi tedavisi, gerilmiş tendon dokusunun sıkılaştırılması, tendon greftleri kullanılması yada eklemi düz bir halde kaynaştırmak olabilir. El cerrahınız, hususi durumunuz için en iyi teknik mevzusunda size tavsiyede bulunacaktır. Açık bir yara var ise ameliyat önerilebilir.