BEL SOĞUKLUĞU NEDİR? 

Gonore ya da sık malum adıyla bel soğukluğu,   Neisserria gonorrhoeae adlı bir bakterinin niçin olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hem hanım hem de erkeklerle görülmekle beraber erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Erkekten hanıma bulaşması daha kolaydır, bilhassa genç hanım ve erkeklerde görülmektedir.  Belsoğukluğu, hem adam hem de bayanları etkileyen, cinsel yolla bulaşan Neisseria gonore adında olan bakterinin niçin olduğu bir enfeksiyondur. Çoğunlukla üretra, rektum yada boğazda enfeksiyona niçin olur. Hanımlarda rahim ağzında ve tüplerde de enfeksiyona niçin olabilir.

BELSOĞUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel soğukluğuna yol açan bakteri yalnız insandan insana direk temas ile bulaşır ve vücudun haricinde yaşayamaz. Bel soğukluğuna yol açan bakterinin neme ihtiyacı vardır haliyle kuru ortamda yaşayamaz. Çoğu zaman bel soğukluğu enfeksiyonu hiçbir emare vermez. Bununla beraber semptomlar vücuttaki birçok bölgeyi etkileyebilir, sadece çoğu zaman genital bölgede görülür.

Belsoğukluğu ek olarak vücudun şu kısımlarını da etkileyebilir:

Rektum: Emareler ve semptomlar içinde anal kaşıntı, rektumdan irin benzeri akıntı, hela kağıdında parlak kırmızı kan lekeleri ve hela yapmada zorlanma yer alır.

Gözler: Gözlerinizi etkileyen belsoğukluğu, göz ağrısına, ışığa duyarlılığa ve bir yada iki gözde irin benzeri akıntıya niçin olabilir.

Boğaz: Boğaz enfeksiyonunun emare ve semptomları boğaz ağrısı ve uzunlukta şişmiş lenf düğümlerini içerebilir.

Eklemler: Bir yada daha çok eklem bakteri (septik artrit) ile enfekte olursa, etkilenen eklemler bilhassa hareket esnasında sıcak, kırmızı, şiş ve aşırı derecede ağrılı olabilir.

Erkeklerde bel soğukluğu emareleri

İdrar yaparken yanma hissi, ağrı, idrar meydana getirilen kanaldan sarı yada yeşil renkte akıntı, penis ucunda kızarıklık, testislerde ağrı ya da şişlik şeklinde şikayetlere niçin olur.

Hanımlarda bel soğukluğu emareleri

İdrar yaparken yanma, ağrı, vanial akıntı, genital alanda kaşıntı, vajinal kanama, cinsel ilişki sonrasında ya da tane süreci haricinde olan kanama, cinsel ilişki esnasında ağrı, yanma, karın ağrısı.

BEL SOĞUKLUĞUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

Bel soğukluğu cinsel temasta anal, oral yada vajinal sex ile semen ve vajinal sıvılar yöntemiyle bulaşmaktadır. Bel soğukluğunun bulaşması için meni boşalmasının olmasına gerek kalmamıştır. Bazı doğumlarda, doğum esnasında bebeğe bile bulaşabilir. Bel soğukluğu cinsel ilişki haricinde sex oyuncaklarıyla da bulaşabilmektedir.

Cinsel olarak etken, 25 yaşın altındaki bayanlar ve erkeklerle sex icra eden erkeklerde bel soğukluğuna yakalanma riski daha yüksektir.

Riski artırabilecek öteki faktörler şunlardır;

Yeni bir sex partneri

Başka partnerleri olan bir sex partneri

Birden fazla sex partnerine haiz olmak

Bel soğukluğu yada cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyon geçirmiş olmak

BEL SOĞUKLUĞUNDA TANI NASIL KONUR?

Erkeklerde idrar kanalından, hanımlarda rahim ağzından, rektum ve boğazdan örnek alınan örneklerin mikroskop altında incelenmesi ve kültürünün yapılması ile tanı koyulur.

Bel soğukluğu olup olmadığını belirlemek için sürüntü örneğini analizi yapılır.

Örnekler şu şekilde toplanabilir:

İdrar tahlili: Bu, üretranızdaki bakterileri tanımlamaya destek olabilir.

Etkilenen bölgelerden alınan sürüntü örneği incelemesi: Boğaz, üretra, vajina yada rektumdan pamuklu çubuk yardımıyla alınan örnekler laboratuvarda incelenir.

BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bel soğukluğu, bakteriler yöntemiyle oluştuğu için antibiyotikler ile tedavi edilir. Antibiyotik iğne ya da hap şeklinde alınabilir ve ne olursa olsun hekim önerisi ile kullanılmalıdır. Ne olursa olsun eş tedavisi uygulanmalıdır.

Tedavi edilmeyen belsoğukluğu, daha ciddi sorunlara niçin olabilir;

Hanımlarda kısırlık:

Belsoğukluğu rahim ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalığa (PID) niçin olabilir. PID, tüplerin yaralanmasına, gebelik komplikasyonları riskinin artmasına ve kısırlığa niçin olabilir. PID acil tedavi gerektirir.

Erkeklerde kısırlık:

Belsoğukluğu, testislerin sperm kanallarının bulunmuş olduğu arka kısmında minik, kıvrımlı bir tüpün (epididim) iltihaplanmasına (epididimit) niçin olabilir. Tedavi edilmeyen epididimit kısırlığa niçin olabilir.

Eklemlere ve vücudun öteki bölgelerine yayılan enfeksiyon:

Belsoğukluğuna yol açan bakteri kan dolaşımına yayılabilir ve eklemler dahil vücudun öteki kısımlarına bulaşabilir. Ateş, kızarıklık, cilt yaraları, eklem ağrısı, şişme ve sertlik ihtimaller içinde sonuçlardır.

HIV / AIDS riskinde artış: Bel soğukluğuna haiz olmak, kişileri AIDS’e neden olan virüs olan insan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonuna karşı daha duyarlı hale getirir. Hem belsoğukluğu hem de HIV’i olan kişiler, her iki hastalığı da eşlerine daha kolay geçirebilirler.

Bebeklerde komplikasyonlar:

Doğum esnasında annelerinden belsoğukluğu geçiren bebeklerde körlük, kafa derisinde yaralar ve enfeksiyonlar gelişebilir.