Burkulmalar

 

Muntazam olmayan bir yüzeyde yürümek yada egzersiz yapmak, elin üstüne düşme, aşırı zorlama şeklinde nedenlerle ortaya çıkan burkulma ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik… Burkulma nedir? Burkulma sebepleri, emareleri ve tedavisi…

BURKULMA NEDİR?

Burkulma, bağların gerilmesi yada yırtılmasıdır (eklemlerinizde iki kemiği birbirine bağlayan sert fibröz doku bantları) Burkulmanın en yaygın yeri ayak bileğidir.

Burkulma için başlangıç tedavisi dinlenme, buz, kompresyon ve elevasyonu ihtiva eder. Hafifçe burkulma evde başarıyla tedavi edilebilir. Ciddi burkulmalarda kimi zaman yırtık bağları, kasları yada tendonları onarmak için ameliyat gerektirir.

BURKULMA BELİRTİLERİ

Yaralanmaların şiddetine bağlı olarak emareler ve semptomlar değişecektir.

– Ağrı

– Şişme

– Morarma

– Etkilenen eklemi hareket ettirmede güçlük

BURKULMA NEDENLERİ

Bir eklemi ciddi bir halde zorlarken bir bağın aşırı uzandığında yada koptuğunda burkulma meydana gelir. Burkulmalar çoğu zaman aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

– Ayak bileği – Muntazam olmayan bir yüzeyde yürümek yada egzersiz yapmak

– Diz – Atletik bir aktivite esnasında dönme

– Bilek – Elin üstüne düşme

– Başparmak – Kayak yaralanması yada tenis şeklinde raket sporları yaparken aşırı zorlanma

 

BURKULMA TEDAVİSİ

Burkulma ve suşları tedavi etmek, ilgili eklemlere ve yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır.

İlaçlar

Hafifçe burkulma için, doktorunuz muhtemelen ibuprofen yada asetaminofen şeklinde aşırı ağrı kesici bir tedavi önerecektir.

Terapi

Hafifçe yada orta burkulma durumunda, şişmeyi en aza indirmek için mümkün olan en kısa zamanda bölgeye buz uygulamalısınız. Şiddetli burkulma yada zorlanma durumunda, doktorunuz bölgeyi bir atel ile durağan(durgun) hale getirebilir.

Ameliyat

Yırtılan bir bağ ya da kas olduğunda kimi zaman cerrahi müdahale düşünülebilir.