Bulantı

Mide bulantısı pek oldukça değişik nedenle ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Özetlemek gerekirse iştah kaybı ile karakterize edilen ve üst karın bölgesinde ortaya çıkan hoş olmayan bir duyum olarak tanımlanabilir. Çoğunlukla sindirim sisteminden meydana gelen bir hastalık sonucu olarak ortaya çıksa da baş dönmesi şeklinde başka bir nedene ikincil olarak da görülebilir.

Mide bulantısı ve çoğunlukla bulantıya birlikte rol alan kusma herhangi bir hastalığa hususi değildir. Mide – bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit şeklinde birçok değişik hastalıkta görülebilen bir emaredir. Mide bulantısının en sık rastlanan sebepleri;

Mide bulantısı sebepleri

Gıda zehirlenmesi

Aşırı alkol ve nikotin tüketimi

Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi

İlaç zehirlenmesi

Besin intoleransı

Gastrit

Mide ülseri

Apandisit

Pankreatit şeklinde sıralanabilir.

Mide bulantısına ne iyi gelir?

Mide bulantısı yaşandığında ilk olarak ne olursa olsun doktora başvurmak önemlidir. Altta yatan ciddi bir niçin saptanmazsa tabip önerilerine ek olarak bulantıyı hafifletmek için evde yapabileceğiniz bazı tedaviler de vardır. Mide bulantısına iyi gelen bu tedaviler bulantıya birlikte rol alan kusma, mide ağrısı şeklinde emarelere de iyi gelecektir. Peki mide bulantısının tedavileri nedir?

 

ZENCEFİL

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son aşama yararlı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede oldukça etkili bileşenler ihtiva eder. Bu bileşenler sindirim fonksiyonunu düzenleyen ve teşvik eden özellikler barındırır. Bilhassa taze zencefili dilimleyip üstüne kaynar su dökerek demledikten sonrasında içmek mide bulantısı ve ağrısına iyi gelir. Sindirim sorunları için taze zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir.

PAPATYA VE REZENE ÇAYI

Papatya yada rezene çayı da mide bulantısını geçirmede oldukça etkilidir. Çay yapıldıktan sonrasında tatlandırılarak ve ufak yudumlarla içilmelidir. Fazlaca sıcak olmamalıdır ve mümkünse şeker yerine bal ile tatlandırılmalıdır.

NANE – LİMON ÇAYI

Nane ile kabuğuyla beraber dilimlenmiş limon çay yapılıp içilirse bulantıya iyi gelir. Fakat bazı kişilerde bu çayın güçlü aroması bulantıyı şiddetlendirebileceğinden kullanırken dikkat edilmelidir.

DERİN NEFES ALIP VEREREK RAHATLAMAK

Hafifçe bulantı durumunda tercihen temiz havada derin nefes alıp vermek bulantının geçmesine destek olabilir. Bilhassa aşırı yiyecek yiyecek ya da alkol almaktan meydana gelen bulantılar için bu yöntem oldukça faydalıdır.