BEL GEVŞEKLİĞİ (ERKEN BOŞALMA) NEDİR?

Erken boşalma, bir adamın cinsel ilişki esnasında eşinin istediği zamandan daha acele boşalmasıyla ortaya çıkar. Bel gevşekliği şu demek oluyor ki erken boşalma yaygın bir cinsel şikayettir. Şikayetler farklılık gösterse bile her 3 erkekten 1’i bu problemi bir süre sonrasında yaşadıklarını söyler. Sadece seyrek olduğu sürece, kaygı edilecek bir durum değildir.

Erken boşalmada hem ruhsal hem de biyolojik faktörler rol oynayabilir. Birçok adam bu mevzuda konuşmaktan utanıyor olsa da, erken boşalma yaygın ve tedavi edilebilir bir durumdur. Boşalmayı geciktiren ilaçlar, danışmanlık ve cinsel teknikler ya da bunların bir kombinasyonu, siz ve eşiniz için cinsel ilişkiyi geliştirmeye destek olabilir.

BEL GEVŞEKLİĞİ BELİRTİLERİ

Erken boşalmanın ana emaresi, penetrasyondan sonrasında bir dakikadan uzun bir süre boşalmayı geciktirememesidir. Bununla beraber, mesele mastürbasyon esnasında bile tüm cinsel durumlarda ortaya çıkabilir.

Erken boşalma şu şekilde sınıflandırılabilir:

Yaşam boyu (birincil). Yaşam boyu erken boşalma, ilk cinsel deneyimden başlayarak nerede ise hayatınızın tüm dönemlerinde karşılaşabileceğiniz bir durumdur.

Kazanılmış (ikincil). Bu tip erken boşalma, ejakülatör problemleri yaşanmadan daha önceki cinsel deneyimlerden sonrasında gelişir.

Birçok adam erken boşalma emarelerine haiz bulunduğunu düşünür, sadece bu emareler kimi zaman erken boşalma için tanı kriterlerini karşılamaktan uzaktır. Bunun yerine, bu erkekler düzgüsel boşalma dönemlerinin yanı sıra süratli boşalma dönemlerini de içeren organik değişken erken boşalmaya haiz olabilirler.

BEL GEVŞEKLİĞİ NEDENLERİ

Erken boşalmanın kati sebebi bilinmemektedir. Bir zamanlar bir tek ruhsal olduğu düşünülürken, doktorlar artık erken boşalmanın ruhsal ve biyolojik faktörlerin karmaşık bir etkileşimini içerdiğini biliyorlar.

Ruhsal nedenler

Bir rol oynayabilecek ruhsal faktörler şunlardır:

– Erken cinsel deneyimler

– Cinsel istismar

– Fena vücut görüntüsü

– Depresyon

– Erken boşalma endişesi

– Cinsel ilişki esnasında acil etme eğiliminizi arttıran suçluluk duygusu.

Öteki faktörler şunlardır:

– Erektil disfonksiyon

– Anksiyete

– İlişki sorunları

Biyolojik nedenler

Aşağıdakiler dahil olmak suretiyle erken boşalmaya bazı biyolojik faktörler katkıda bulunabilir:

– Anormal hormon seviyeleri

– Nörotransmitter olarak adlandırılan anormal beyin kimyasal seviyeleri

– Enflamasyon ve prostat yada idrar yolu enfeksiyonu

– Kalıtsal özellikler