Bel ağrısı nedir?

Bel ağrısı ya da tıpta kullanılan adıyla lumbago, bel bölgesinde ortaya çıkan her türlü ağrıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Erişkinlerin ortalama olarak %80’ini etkileyen ve mühim iş gücü yitirilmesine neden olan yaygın bir sıhhat sorunudur. Bel ağrısı ansızın ortaya çıkan keskin bir ağrı şekilde olabileceği benzer biçimde donuk hafifçe bir ağrı da olabilir.

Bel ağrısı niçin olur?

Bel bölgesi yada lumbal bölgenin işlevleri içinde yapısal destek, hareket ve belirli vücut dokularının korunması bulunur. Bel ağrısı, buradaki omurga kemiklerinden, omurlar içinde bulunan disklerden, omurganın etrafındaki bağlardan, omurilik ve sinirlerden, bel etrafındaki kaslardan, karında bulunan iç organlardan ve bel bölgesini kaplayan ciltten kaynaklanıyor olabilir.

Bel ağrısı sebepleri nedir?

Bel ağrısının sebepleri içinde en yaygın olanları belin zorlanması, sinir tahrişi, omurilikten çıkan sinir köklerinde problemler, kemik ve eklem problemleridir.

 • Belin zorlanması. Beli zorlama bölgedeki bağların, tendonların yada kaslarının gerilmesi sonucunda yaralanmasıdır. Bölgedeki yumuşak dokuların gerilmesi ilgili yapılarda değişen derecelerde mikroskobik yırtılmalara niçin olur. Zorlama, bel ağrısının en sık sebeplerinden biri olarak kabul edilir.
 • Sinir tahrişi. Bel bölgesinde omurgadan çıkan sinirler, omurilikteki köklerinden cilt yüzeyine kadar herhangi bir yerde mekanik tazyik sebebiyle tahriş olabilir. Bu koşullar içinde disk hastalığı, kemiklerdeki problemler ve zona enfeksiyonuna bağlı sinirlerin iltihaplanması bulunur.
 • Lomber radikülopati. Lomber radikülopati, bel bölgesi omurları arasındaki disklerin zarar görmesinden meydana gelen sinir tahrişidir. Diskin hasar görmesi, diskin dış halkasında aşınma ve yıpranma, travmatik yaralanma yada her ikisinden doğar.
 • Kemiklerin baskı yapması. Bel omurlarının yer değiştirmesi yada genişlemesi ile sonuçlanan herhangi bir durum, bitişik omurilik ve sinirler için boşluğu sınırlayabilir.
 • Kemik ve eklem koşulları. Bel ağrısına neden olan kemik ve eklem koşulları; doğumsal kusurlar, aşınma, yıpranma, yaralanma ve eklem iltihabından kaynaklanabilir. Bel ağrısının en sık doğumsal sebepleri skolyoz ve spina bifidadır. Skolyoz, omurganın yana doğru eğriliğidir. Spina bifida ise omurgada açıklık ile karakterize bir doğum kusurudur. En yaygın olarak bel omurgası ve sakrum adında olan kemiğin tepesini etkisinde bırakır.
 • Kemik ve eklermlerde hasar. Bel omurlarında ve sakrumda kırık en sık osteoporozu olan yaşlı insanlarda, bilhassa de uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda görülür. Ayakkabı bağlarını bağlamak için eğilmek benzer biçimde fazlaca hafifçe bir fizyolojik stres bile bu kişilerde kırıklara niçin olabilir.
 • Artrit. Spondiloartropatiler, bel ve kalça eklemlerini etkileyebilen iltihabi artrit tipleridir. Spondiloartropatiler içinde reaktif artrit (Reiter hastalığı), ankilozan spondilit, psoriatik artrit ve inflamatuar bağırsak hastalığı artriti bulunur.

Bel ağrısına ne iyi gelir?

Bel ağrısı, bir kişinin işini ve kişisel yaşamını mühim seviyede etkileyebilen yaygın bir sıhhat sorunudur. Her neyse ki, bel ağrısını hafifletmek için evde yapılabilecek birçok uygulama vardır.

EGZERSİZ

Bel ağrısı çekince ayağa kalkmak ve hareket etmek zor olabilir. Bununla beraber, kısa bir yürüyüş, yoga, yüzme yada hafifçe derecede başka bir sportif aktivite çoğunlukla bel ağrısını hafifletmeye destek olabilir. Egzersiz, gerilmiş kasları gevşetir ve beynin organik ağrı kesicileri olan endorfin salınımını uyarır. Kronik bel ağrısı problemi yaşayan kişiler, kasları esnek ve kuvvetli tutmaya destek olmak için kuvvet ve germe egzersizleri içeren tertipli egzersiz programına başlamayı düşünebilir. Tertipli egzersiz, gerilmiş ve kuvvetsiz kaslardan meydana gelen bel ağrısının tekrarlamasını engelleyebilir.

SICAK VE SOĞUK UYGULAMA

Emekler bel ağrısından kurtulmak için en etkili yolların sıcak ve soğuk uygulamalı bulunduğunu göstermiştir. Belin zorlanmasına bağlı gelişen bel ağrısı için yaralanmadan derhal sonrasında bölgeye buz uygulamalı yapmak yararlıdır. Bir havluya sarılmış buz torbası ağrıyan alana uygulandığında yaralanmaya bağlı gelişen akut iltihaplanma geriler. Soğuk ek olarak ani ve yoğun bel ağrısını hafifletebilir. Uygulama esnasında cildi donmaktan korumak için buz bir havlu ya da bezle sarılarak kullanılmalıdır. Bir seferde en fazla 20 dakika süreyle uygulama yapılması önerilir. İlk 48 saat olan akut dönemde soğuk, sonrasında ise sıcak uygulamalı yapmak en doğru uygulama şeklidir. Cildi yakmamak için ısı ayarı iyi yapılmalıdır.

GERME HAREKETLERİ

Çeşitli germe hareketleri bel ve sırt ağrısını hafifletmeye destek olabilir. Aşağıda yer edinen her bir germe uygulaması 30 saniye süresince yada şahıs kendini rahat hissettiği sürece devam ettirilmelidir.

 • Ayak parmaklarına dokunma: Ayak parmaklarına dokunmak için öne doğru eğilmek hamstring adında olan uyluğun arka kısmındaki kasları germenin bel kaslarındaki gerginliği azaltmaya destek verir.
 • Kobra duruşu: Yüz üstü yatış pozisyonunda uzanırken ellerden destek alınarak göğüs ve baş tavanı görecek şekilde kaldırılır.
 • Çocuk duruşu: Diz çökme pozisyonunda oturulur. Baş öne doğru uzanılarak yere konur. Kollar başınızın önüne doğru uzatılır.

ERGONOMİ

Emek harcama alanı omurga sağlığını korumak için ergonomik olarak tasarlanmalıdır. Böylece şahıs bilgisayar monitörünü görmek yada fareyi kullanmak için öne doğru eğilmek ya da kambur oturmak zorunda kalmaz. Ek olarak beli destekleyen ve ayakların yere sıkıca basmasına müsaade eden bir masa ve iskemle kullanılmalıdır.

DÜŞÜK TOPUKLU AYAKKABILAR GİYMEK

Omurga ve bel sağlığını korumak için yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan kaçınmak gerekir. Bunun yerine 2,5 santimetreden daha alçak topuklara haiz ayakkabılar tercih edilmelidir. Şu sebeple yüksek topuklu olanlar daha dengesiz bir duruşa niçin olarak ve bel omurları üstündeki baskıyı artırarak omurga sağlığını negatif yönde etkisinde bırakır.

Bel ağrısı iyi mi geçer?

Bel ağrısından kurtulmak için çeşitli tamamlayıcı tıp tedavi şekilleri tercih edilebilir. Bu amaçla kullanılan tedaviler şunları ihtiva eder:

 • Akupunktur. Son aşama ince ve sterilize edilmiş iğneleri vücutta bulunan hususi noktalara batırarak enerjinin özgür bırakılması prensibine dayanan bir tamamlayıcı tıp yöntemidir. Bel ağrısı ile başa çıkmada yararlı olabilir.
 • Spinal manipülasyon. Bu alanda eğitimli personel tarafınca meydana getirilen ve omurga hizalanmasını düzeltmek için direkt vücuda tazyik uygulayarak meydana getirilen bir uygulamadır.
 • Masaj. Ağrıyan kasları gevşetmek için fizyoterapist tarafınca masaj uygulanabilir.
 • Yoga ve Tai Chi benzer biçimde hareket terapileri, sırt kaslarının gerilmesine ve kuvvetlenmesine destek olabilir.
 • PRP. Kişinin kendi kanından elde edilmiş trombosit bakımından varlıklı kan ürünün tedavisi planlanan bölgeye enjekte edilmesi yöntemiyle uygulanır. Bilhassa disk hastalığına bağlı bel ağrılarında etkili sonuçlar elde edilebilir. PRP enjeksiyonları, omurlar içinde bulunan disklerdeki hasarın iyileşmesini hızlandırır.
 • Proloterapi enjeksiyonları. Proloterapi dekstroz ya da benzeri bir tahriş edici gizmen enjekte edilerek vücudun organik mekanizmaları yöntemiyle hücre büyümesini ve doku iyileşmesini hızlandırmayı hedefleyen bir tamamlayıcı tıp yöntemidir. 50 yılı aşkın bir süredir kronik bel ağrısını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Enjeksiyonların tesirini en üst düzeye çıkarmak için proloterapi çoğunlukla spinal manipülasyon, egzersiz ve kortikosteroid enjeksiyonları benzer biçimde öteki yöntemlerle kombine edilir.