Bayılma

Bayılma yada öteki bir adıyla senkop nerede ise her yaşta görülebilen beyine ulaşan kan akımındaki azalmaya bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Pek oldukca nedene bağlı olabilen bayılma hali çoğu zaman oksijen seviyesindeki düşüşün etkisiyle ortaya çıkar. Çoğu zaman kişinin baygınlık halinde şuurunu kaybetmesinden dolayı duruş problemi yaşaması ve yaralanması olağandır. Hastanın yere düşmesiyle beyne ulaşan kan miktarı eski seviyesine ulaşır ve şuur yerine gelmeye adım atar.

Senkop ağırlıklı olarak kalp hastalıklarında ve nörolojik rahatsızlıklarda vücudun gösterdiği bir tepki halidir. Bilhassa yaşlı hastalarda baygınlık süreci daha uzundur. Kan damarlarının akış hızına bağlı olan bu durum orta yaşlı ve genç hastalarda minimal sürede sona erebilmektedir. Bir öteki bayılma nedir sorusuna verilebilecek cevap ise, tıbbi açıdan kalbin kanı pompalama görevini kafi düzeyde yerine getirememesine bağlı olarak hızla düşen kan basıncının bir karşılığı şeklindedir. Bedenin dik tutulmasından görevli olan kasların kafi direnci gösterememesi kişinin düşmesine sebebiyet verir. Bazı hastalarda ruhsal durum, epilepsi, düşük kan şekeri şeklinde etmenler de senkop sebebi olabilmektedir.

Bayılma emareleri nedir?

Bayılma öncesinde en sık görülen emareler şunlardır;

  • Kalp hızında artış ve bu artışa bağlı çarpıntı,
  • Göğüs ağrısı
  • Terleme
  • Baş dönmesi ve ayakta durmada güçlük
  • Gözlerde kararma ve netlik kaybı

Bilhassa kalp hastalığından şüphelenen kişilerde bayılma öncesi meydana gelen çarpıntı ve göğüs ağrısı, bayılma emareleri için mühim bir kriterdir. Bu tip hastalarda mevcut durumun kalbe bağlı olduğu yönünde bir araştırma yapılabilmektedir. Yüksek kolesterol düzeyi, aşırı kiloluluk, sigara tüketimi, diyabet şeklinde faktörler göz önüne alındığında bayılmanın büyük oranda kalp kaynaklı nedenlerden meydana geldiğini söylemek, lüzumlu muayene süreci sonrasında mümkün olmaktadır.

Bayılmanın beyinden kaynaklandığı iyi mi anlaşılır?

Çoğu zaman bayılmaya beraber meydana gelen durum, problemin nörolojik bir hastalıktan kaynaklandığına yönelik çıkarsamalar hayata geçirmeye destek olacaktır. Çift görme, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bayılmayla gelen güç kaybı, konuşma bozukluğu şeklinde etmenlere bağlı bayılmalarda vertigo hastalığı üstünde durulmaktadır. Bilhassa tekrarlayan bayılmalarda hastanın her senkop durumuyla karşı karşıya gelme anında benzer şikayetlerden yakınması nörolojik bir hastalık ihtimalini güçlendirmektedir.

Bayılma için hangi bölüme gidilir?

Bayılma durumu ile karşılaşan bir hastanın öncelikli olarak nörolojik ve kardiyolojik bir muayeneden geçmesi gereklidir. Kişinin özyaşamöyküsü, geçirmiş olduğu hastalıklar, yaş ve yaşam kriterleri de problemin kaynağına yönelik sıhhatli sonuçlar elde etmeye destek olacaktır.

Meydana getirilen testler ve incelemeler sonucunda (tam kan sayımı, EKG, kan şekeri düzeyi, ritim holter, eforlu EKG vb.) kardiyolojik bir hastalık durumunun oluşup oluşmadığı anlaşılır. Eğer hasta bu tip bir hastalık durumuyla karşı karşıya değilse nörolojik muayeneden geçer. Beyinden meydana gelen bir duruma dair kati netice elde edebilmek için uzman hekim bilgisayarlı tomografi, MR ve EEG şeklinde incelemeler isteyebilmektedir.

Bayılma ne kadar sürer?

Bayılma süresi çoğu zaman averaj 1 ile 2 dakika içinde değişmektedir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta bayılmanın niçin kaynaklandığına yöneliktir. Kişinin baygınlık anından sonrasında yaşamış olduğu durumun etkisiyle yaş ve hastalık şeklinde kriterlere de bağlı olarak kendine gelme sürecinde farklılıklar gözlemlenebilir.