Bağırsak Solucanı

Bağırsak solucanlarının insana bulaşmasının bir yolu olarak; inek, domuz ya da balık şeklinde enfekte olan hayvanların azca pişmiş etinden tüketmektir. Bağırsak solucanı enfeksiyonuna yol açan bir başka ihtimaller aşağıdaki şeklinde olacaktır:

– Fena meydana getirilen temizlik,
– Fena hijyen,
– Kirli toprağın tüketilmesi,
– Kirli su tüketmek,
– Kontamine dışkıyla temas etmek olarak sıralanabilir.

Yuvarlak bağırsak solucanları; genel olarak kirli toprak yada dışkıyla temas edilmesi sonucunda bulaşmaktadır. Kontamine olan maddenin tüketilmesinden sonrasında, parazitler bağırsağa ulaşır. Sonrasında bağırsakta çoğalarak gelişme gösterirler. Bir kere üretilen miktar ve boyutlar büyüdükçe, bulgular ortaya çıkabilir. Kimi kişilerde hiçbir bulgu görülmeden senelerce bağırsak solucanlarına haiz olunabilmektedir.

Bağırsak Solucanı Emareleri

Bağırsak solucanları, yerleştikleri süre bazı belirtilerin ortaya çıkmasına niçin olurlar. Bu emareler ise aşağıdaki şeklinde sıralanacaktır:

– Karın ağrısı,
– Kusma,
– İshal,
– Geceleri anüs bölgesine kaşıntı,
– Kansızlık,
– Halsizlik,
– Kilo kaybı,
– Yastığın salyalarla ıslanması,
– Uyurken salya akması,
– Beslenme bozuklukları şeklinde sıralanabilir.

Bağırsak Solucanı Tedavi Şekilleri

Bağırsak solucanları; kolay bir halde tedavi edilen bir enfeksiyon çeşididir. Tedavi; tekrardan enfeksiyon oluşumunu önlemeyi hedefler. Kati netice almak adına aile bireylerinin hepsinin tedavi edilmesi önemlidir. Bağırsak solucanının tedavisi iki değişik şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

– İlaç tedavisi,
– 6 haftalık sıkı hijyen takvimi olarak belirtilebilir.

Tedavi için ilaçlar kullanılacak ise bu ilaçlar, evimizdeki hepimiz tarafınca içilmelidir. Yukarıda belirtildiği suretiyle bağırsak solucanlarının aile fertleri içinde bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu yüzden, herhangi bir bulgu olmasa dahi, aile bireylerinin birisine bağırsak solucanı tanısı konulduğu süre diğerlerine de oldukça dikkat etmek gerekir. Gebeler yada emziren annelerde ilaç kullanımının yerine ortalama olarak 6 haftalık devam eden tedavi tavsiye edilir. Bunun sebebi hamileliğin ilk 13 haftasında bazı ilaçların kullanılmamasından kaynaklıdır. Bağırsak solucanlarının tedavisi mümkün olan bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Bağırsak Solucanları Iyi mi Geçer?

Bağırsak solucanlarının önüne geçmek adına evde uygulanan bakım ve kişisel hijyen tedbirleri fazlaca önemlidir. Bu yüzden aşağıdaki ipuçlarını izlemek oldukça yararlı olacaktır;

– Eller sürekli şekilde yıkanmalıdır.
– Sıkı olan iç çamaşırları tercih edilmelidir.
– Tırnaklar, kısa tutularak ısırmaktan kaçınılmalıdır.
– Pijama şeklinde giysiler sürekli şekilde değiştirilmelidir.
– Evindeki tüm alanlar her gün temizlenmeli ya da elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.
– Tüm nevresimler ve çarşaflar günlük şekilde değiştirilerek ara sıra sıcak su ile yıkanmalıdır.

Bu şekilde önlemler alarak, bağırsak solucanlarından korunmak ve bağırsak solucanlarının önüne geçmek mümkün olacaktır.