Balgam nedir?

Akciğer ve alt solunum sistemini sakınan mukus türü balgam olarak adlandırılır. Solunum kanalıyla vücuda giren istenmeyen madde ve bakterilerin uzaklaştırılması için filtre görevi görerek bu bölgelerin nemlendirilmesini sağlar. Antikor, su, protein ve bazı tuzlardan oluşan balgamın kendine özgü organik rengi berrak ve açıktır. Bilhassa akciğerler tarafınca üretilen balgam öksürükle dışarı atılır. Mideden gelen akıntılar, geniz akıntısı ve sinüs akıntısı balgam olarak değerlendirilmez ve balgam normalde tehlikeli bir durum oluşturmaz. Sadece yüksek oranda salgılandığında solunum sistemini tıkayıcı tesir izah edebilir.

Balgam niçin olur?

Akciğerler hasar gördüğünde aşırı oranda balgam üretir. Yeni doğan bebeklerde balgam oluşumuna sık rastlanır. Bebeklerin solunum sistemi ve akciğerleri tam olarak gelişmediği için oldukca kolay bir halde toz, yabancı madde ve mikroplara maruz kalmış olarak tahriş olur. Biriken mikroplar burun tıkanmasına, genizde mukus birikmesine ve solunum yollarının tahriş olmasına niçin olarak bebeklerde balgamlı öksürük meydana getirir.

BALGAMA NEDEN OLAN HASTALIKLAR

 • Astım: Astım hastalarının solunum sistemi çevre kirliliği ve alerjenlere kaşı aşırı hassastır. Bu duyarlılık solunum yollarının kolay bir halde iltihaplanmasına ve balgam üretiminin artmasına niçin olur.
 • Kistik Fibrozis: Çoğu zaman çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülen bu hastalık genetiktir ve akciğerde balgam artışına niçin olur.
 • Konjestif Kalp Yetmezliği: Kalbin kan pompalama kabiliyetinin azalmasına yol açan hastalık, balgam artışına ve nefes darlığına niçin olur.
 • Pulmoner Emboli:  Akciğerlerde damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen balgam, çoğu zaman kanlıdır ve yaşamsal tehlikeye haizdir.
 • Akciğer Kanseri: Aşırı oranda balgam ve yoğun öksürükle karakterize olan akciğer kanserine, bitkinlik ve kilo kaybı da eşik eder.
 • Pnömokonyoz: Bir meslek hastalığı olarak kabul edilen hastalıkta akciğerlerde toz birikimi sebebiyle doku hasarı gelişir ve balgam oluşur.
 • Akciğer Apsesi: Akciğerde irinle dolu bir oyuk oluşturan enfeksiyon hastalığında balgam meydana gelir.
 • Akciğer Mantarı: Solunum sistemine yerleşen mantar tohumları sebebiyle oluşan hastalıkta en mühim emare balgamdır.
 • Bu hastalıklara ek olarak bronşit, bronşiolit, bronşektazi, zatürre ve KOAH benzer biçimde alt solunum yollarında da balgam meydana gelir.

Balgam tedavisi iyi mi olur?

Solunum sistemimin organik bir parçası olan balgam, günlük yaşamı etkileyecek düzeyde arttığında kesinlikle bir uzman tarafınca denetim edilmelidir.  Bilhassa balgamın rengi kahverengi, kırmızı, siyah ya da köpüklü ise ciddi bir sıhhat probleminin habercisi olabilir. Balgam tedavisi de öteki tüm hastalıklarda olduğu benzer biçimde nedene nazaran yapılır. Tedavinin yönünü belirlemek amacıyla balgam örneği alınarak laboratuvar ortamında balgama yol açan enfeksiyonlar araştırılır. Bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle gelişen balgamlarda antibiyotik tedavisi yapılırken alerji sebebiyle gelişen balgamlarda alerjiyi denetim edilen ilaçlar reçete edilir. Bunlara ek olarak balgamın kıvamını incelten ve ciğerlerden atılmasını elde eden balgam sökücü şurup ve ilaçlar da verilebilir. Hastalığın çeşidi ve hangi aşamada olduğuna nazaran tedavi yapılması balgamın önlenmesinde mühim rol oynar.

Balgam iyi mi atılır?

Balgam söktürücü organik tedaviler balgam iyi mi sökülür sorusunun alternatif çözümlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ya da Himalaya tuzu ilave ederek karıştırabilir ve bu karşımla gargara yapabilirsiniz.
 • Göğüs bölgesine okaliptüs yağını masaj yaparak sürebilir ve üstü tülbentle sararak yağın gözeneklere iyice nüfus etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Kuru hava akciğerlerdeki balgamın katılaşmasına sebep olduğundan evinize bir nemlendirme aleti alabilirsiniz ya da kalorifer peteklerinin üstüne bir kâse su yerleştirebilirsiniz.
 • Kucak kucak su içerek katılaşan balgamın yumuşayıp atılmasına destek olabilirsiniz.
 • Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika buharı soluyabilir ve bir kâse sıcak suyun içine nane ya da okaliptüs yağı damlatarak derin nefesler alabilirsiniz.
 • Bir bardak ılık su içine 1 yiyecek kaşığı limon suyu ilave ederek içebilirsiniz. Limon yüksek C vitamini içinde ne olduğunun yanı sıra o kadar da iyi bir balgam sökücüdür.
 • Zencefil ve zerdeçal çayı ile karabiber ve kırmızıbiber tanelerini kaynatarak çay hazırlayabilirsiniz.
 • Anti bakteriyel özelliğe haiz olan bal da oldukca iyi bir balgam sökücüdür. Nebat çaylarınıza bal ekleyebilirsiniz.