Bağırsak Gazı

Bağırsak bölümünde yiyeceklerden, vücuda alınan havadan yada bakterilerden kaynaklı gaz sıkışmaları, bağırsak gazı olarak anlatılır. Bağırsak gazının oluşumunun birden fazla sebebi olabilir. Her ferdin vücut yapısı değişik olduğundan, oluşum şekilleri birbirinden değişik olabilir. Kolay nedenlerle meydana geldiği şeklinde altta yatan hastalıklardan dolayı ortaya çıkması muhtemeldir. Süratli yaşam tarzının yaygın olduğu bu çağda bağırsak gazı problemi sıkça görülebilir.

Bağırsak Gazına Ne İyi Gelir?

Bağırsak gazı geçici bir sorun olarak ortaya çıkar. Yaşam tarzını etkileyebilecek potansiyele haiz olduğundan, daha erken sonlandırılması için bazı müdahaleler yapılabilir.

Bağırsak gazı ortaya çıktığında papatya ve zencefil çayıyla sorun minimum seviyeye indirilebilir.

Öteki bitkilerden çay yapmış olup içmek sindirimi kolaylaştırdığından gaz sorunlarını de ortadan kaldırabilir.

Gazlı içecekler tüketilmemelidir. Bilhassa beslenme alışkanlığını değişiklik yapmak gaz problemlerinin giderilmesine mühim yere haizdir.

Bağırsak Gazı Iyi mi Geçer?

Bağırsak gazını geçirmenin birçok yöntemi olduğu söylenebilir. Uzmanlardan tavsiye alınarak bağırsak gazı giderilebilir. Ek olarak bağırsak gazı sorununu ortadan kaldırmak için çeşitli naturel yöntemlere başvurulabilir.

Salatalık

Sulu olan bu sebze, bağırsakların daha etken şekilde çalışmasını sağlar. Tüketimi durumunda gaz seviyesinin indirilmesine destek olabilir.

Rezene Çayı

Rezene bebeklerde gaz sancısının giderilmesine sıkça kullanılır. Yetişkinlerde rezene çayı tüketilerek gaz sancıları hafifletilebilir.

Papatya Çayı

Gaz sancılarının tüketiminde papatya çayı kullanımı oldukça mühim yere haizdir. Tüketimi durumunda gaz sancıları bitirilebilir.

Zerdeçal

Mide için oldukça yararlı olan zerdeçal tüketildiği vakit gaz giderilmesi için destek özelliklere haizdir.

Bağırsak Gazı Sebepleri

Bağırsak gazının değişik sebepleri olabilir. Cemiyet içinde kaba davranış şeklinde kabul edildiğinden dikkat edilmeyen konulardan biridir.

Bağırsak gazı oluşumunun en büyük sebebi hava yutulmasıdır. İçecek yada yiyecek tüketiminde gıda harici kalan boşluklardan içeriye hava girer. Hava yutulması denilen bu vaka, bağırsak gazının başlıca sebebidir.

Yiyeceklerin sindirilmesi esnasında bağırsak gazı çıkabilir. Mide yiyecekleri belli aşamalardan geçirerek parçalara ayırır. Bu parçalara ayırma esnasında bağırsak gazı oluşumu naturel süreç şeklinde ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde bu durumda daha çok bağırsak gazı oluşumu tetiklenir.

Çölyak, hazımsızlık ve çeşitli bağırsak hastalıkları gaz oluşumuna niçin olabilen durumlardır. Sindirim sisteminde görülen aksaklıklar ve problemler gaz oluşumlarının en mühim sebepleri içinde yer alırlar.

Bağırsak gazının niçin kaynaklandığını öğrenebilmek için uzman doktorlara başvurulabilir. Verilen tedavilerle bağırsak gazı oluşumları daha azca seviyeye indirgenebilir.

Bağırsak Gazı Tedavisi

Bağırsak gazının doğru tedavi edilebilmesi için sebebinin doğru tanımlanması gerekir. Altta yatan hastalıklardan kaynaklı gaz oluşumları, naturel yöntemlerle tedavi edilemeyebilir. Sıhhat problemlerinden kaynaklı olan durumlarda uzmanlardan yardım alınması gerekir. Bağırsak gazı problemi daha rahat nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa tedavisi naturel yöntemlerle yapılabilir.

Kimyon tohumu çiğnenerek bağırsak gazı giderilebilir.

Nane çayı mide gurultusunu azaltmaya destek olduğu şeklinde bağırsak gazı sorununa iyi gelir.

Bal kabağı tüketimi, gaz birikmesine engel olarak sindirimin kolay hale gelmesini sağlar.

Bağırsak gazına iyi gelenlerden birisi de papatya çayıdır. Papatya çayı tüketildiğinde rahatlama sağlar.

Bağırsak gazı hafife alınmamalıdır. Çoğunlukla oluşuyorsa uzmanlarda informasyon verilmeli, teşhis ve tedavisi erken olmalıdır.