Bağırsak enfeksiyonu

Bağırsak enfeksiyonu (gastroenterit), bakteri yada virüs şeklinde mikrobiyolojik ajanların yada parazitlerin niçin olabildiği bir hastalık türüdür. Gıda zehirlenmeleri de bağırsak enfeksiyonu oluşumuna yol açabilir. Bağırsak enfeksiyonu bulunan bireylerde bağırsak florasının değişimine bağlı olarak sindirim faaliyetleri negatif etkilenir ve ishal problemi ortaya çıkar. Sulu dışkılamaya bağlı olarak hastalar devamlı olarak wcye çıkma ihtiyacı hisseder. Oldukça hastalık verici bir hastalık olan gastroenterit hem de sıvı yitirilmesine da niçin olduğundan bitkinlik ve halsizlik şeklinde olumsuzluklara neden olur. Hastalığa yakalanan bireylerin birçoğu tarafınca dört gözle beklenen konulardan bir tanesi de bağırsak enfeksiyonu ne kadar sürer, ne vakit iyileşir şeklinde soruların yanıtlarıdır. Bağırsak enfeksiyonuna bağlı olarak oluşan ishal ve öteki problemler çoğu zaman yedi gün içinde kendiliğinden iyileşir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan bu hastalık olduğundan bilhassa okul tuvaletleri şeklinde hijyenin ev ortamına bakılırsa yetersiz olduğu yerlerde bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Enfeksiyona yakalanan bireyler, hastalığın iyileşme süresinin uzamasına bağlı ortaya çıkabilecek olan ciddi komplikasyonların önlemek adına derhal bir sıhhat kuruluşuna başvurarak lüzumlu testleri yaptırmalı ve tedavi süreçlerine başlamalıdır.

Bağırsak enfeksiyonu çeşitleri nedir?

Bağırsak enfeksiyonu, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hastalığa neden olan etkene bakılırsa tedavi planı da farklılık göstereceğinden ishal şikayeti ile sıhhat kuruluşlarına başvuran hastalarda ilk olarak hastalığın enfeksiyon kaynaklı olup olmadığı belirlenmeli, enfeksiyon kaynaklı ise hangi mikroorganizmaya bağlı olarak oluştuğu araştırılmalıdır. Gastroenterit, bağırsakta enfeksiyona yol açan etkene bakılırsa 3 değişik grup altında incelenir:

 • Bakteriyel Gastroenterit: Çoğu zaman E. Coli, Salmonella ve Compylobacter şeklinde bakteri türlerine bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak enfeksiyonu türüdür. Gıda zehirlenmelerine bağlı olarak ortaya çıkan ishal olguları da bakteriyel gastroenterit türündedir.
 • Viral Gastroenterit: Rotavirüs, Adenovirüs ve Norovirüs şeklinde virüslerin niçin olduğu bağırsak enfeksiyonudur. Çocuklarda görülen ishal olgularının büyük bir çoğunluğu viral gastroenterittir.
 • Paraziter Gastroenterit: Tenya ve bağırsak solucanları şeklinde parazitlerin bağırsağa yerleşmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Bağırsak enfeksiyonu emareleri nedir?

Bağırsak enfeksiyonu, oldukca yaygın olarak görülen bir sıhhat sorunudur ve semptomları tüm hastalarda neredeyse aynıdır. En sık görülen bağırsak enfeksiyonu emareleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ani süregelen sulu ishal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı ve karında kramplar
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Bitkinlik ve halsizlik
 • Sıvı yitirilmesine bağlı olarak gelişen ağız ve cilt kuruluğu
 • Aşırı susama
 • Mide ağrısı
 • Gerilim düşüklüğü
 • Bacaklarda ağrı

Yukarıdaki emareler ishalin tipik semptomları olmakla beraber bunların bir haftadan daha uzun sürmesi, enfeksiyonun ciddiyetini yada değişik bir hastalığın varlığını işaret edeceğinden hastaların derhal sıhhat kuruluşlarına başvurmasını gerektirir.

Bağırsak enfeksiyonu niçin olur?

Gastroenterit, bir tür enfeksiyon hastalığı olduğundan enfeksiyona yol açan ajanların vücuda girmesi ve bağışıklık sistemini yenmesi ile beraber gelişir. Bulaşıcı bir hastalıktır ve bağırsak enfeksiyona yol açan bakteri yada virüsle enfekte olan kişilerden sıhhatli kişilere bulaşabilir. Hijyenik olmayan koşullarda hazırlanmış yada uygunsuz koşullarda bekletilmiş olan yiyecek ve içecekler, kirli sular, hela kullanımı yada bebek bezi değişiklik yapma şeklinde eylemlerden sonrasında ellerin yıkanmaması şeklinde nedenler hastalığın gelişimine neden olan nedenler içinde yer alır. Bağırsak enfeksiyonlarının oldukca büyük bir kısmı viral enfeksiyonlardır. Bilhassa çocuklarda ve minik bebeklerde rotavirüs, norovirüs şeklinde viral bağırsak enfeksiyonları tedavi edilmediğinde yaşamı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilirler. Bu tür enfeksiyonlarda bilinçsiz antibiyotik kullanımı da hastalığın ilerlemesi üstünde negatif etkilere niçin olur. Antibiyotikler virüsleri etkilemediği şeklinde bağırsakta ishali önleyecek olan yararlı bakterilerin ölümüne niçin olacağından viral gastroenteritin oldukca daha ciddi boyutlara ulaşmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı bağırsak enfeksiyonuna yakalanan bireyler bilinçsiz ilaç kullanımına yönelmek yerine sıhhat kurumlarında yaptıracakları tanı testleri ile hastalığın nedenini öğrenerek buna yönelik tedavi almalıdır.

Bağırsak enfeksiyonu teşhisi iyi mi konulur?

Gastroenterit emareleri ile beraber sıhhat kuruluşlarına başvuran hastalarda öncelikli olarak detaylı tıbbi öykü alınmalıdır. Son 24 saatteki dışkılama sayısı ve kıvamı, hastanın kullandığı ilaçlar ve haiz olduğu kronik hastalıklar kesinlikle öğrenilmelidir. Arkasından doktor tarafınca yapılacak fiziki muayene esnasında karında bazı bölgelere baskı yapıldığında ağrı hissedilip hissedilmediği sorulabilir, karın sesleri dinlenebilir. Hastadan dışkı örneği alınarak incelenmek suretiyle ilgili laboratuvarlara yönlendirilir. Gaita testi olarak da adlandırılan bu kontrol ile dışkıdaki enfeksiyon etkenleri araştırılabilir, parazit ve parazit yumurtaları var ise bunlar tespit edilebilir, dışkıda kan olup olmadığı araştırılabilir. Doktor tarafınca lüzumlu görülmesi durumunda tanının desteklenmesi ve değişik hastalık olasılıklarının ekarte edilmesi amacıyla bazı kan testleri ve ultrason, tomografi şeklinde görüntüleme teknikleri istenebilir. Meydana getirilen tüm testlerin sonucunda bağırsak enfeksiyonuna yol açan etken tam olarak belirlenir ve buna yönelik tedavi başlatılır.

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi iyi mi yapılır?

Bağırsak enfeksiyonu, oldukca sık görülen ve çoğu zaman istirahat, bolca sıvı alımı ve uygun gıdaların tüketimi ile en geç 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır. Bundan dolayı hastalar çoğu zaman doktora başvurma gerekliliği hissetmez. Bağırsak enfeksiyonu yaşayan hastalar dehidratasyonun önlenebilmesi için günlük 2-2,5 litre su tüketmeli, lif içinde ne olduğu düşük olan ve sıvı ağırlıklı gıdalar tercih etmelidir. Yemekler azca yağlı olarak hazırlanmalı, şeker tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Probiyotik bakteriler içeren yoğurt, ayran, kefir şeklinde besinler enfeksiyonun giderilmesine ve ishalin önlenebilmesine destek sunar. Buna ek olarak haşlanmış patates ve pirinç tüketimi de bağırsaklarda su emilimini arttırdığından ishali hafifletir. Ateş söz mevzusu ise doktor tarafınca parasetamol içerikli ilaçların kullanımı önerilebilir. Aşırı ve inatçı kusma durumunda ise sıvı kaybının önlenebilmesi açısından bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Bunlara ek olarak hasta mümkün olduğunca istirahat etmeli, çevresindeki bireylere bulaşmanın önlenebilmesi için hastanın kullandığı hela hastalık süresince başkaları tarafınca kullanılmamalı, sonrasında ise oldukca detaylı bir halde temizlenmelidir. İnatçı baş dönmesi, idrar çıkışının azalması yada tamamen durması, dışkıda kan görülmesi, ateşin 38 derecenin üstünde olması, devamlı kusmaya bağlı olarak asla sıvı tüketilememesi, semptomların birkaç gün içinde hafiflememesi durumlarında ise hastalığın kendiliğinden geçmesi beklenilmeden bir an ilkin sıhhat kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Eğer sizde yada çocuğunuzda bağırsak enfeksiyonu söz mevzusu ise ve bağırsak enfeksiyonu niçin olur, ishalin önlenmesi için neler yapılmalıdır şeklinde soruların yanıtlarını arıyorsanız derhal bir sıhhat kuruluşuna başvurmanızda yarar vardır. Bilhassa birkaç gün içinde iyileşmeyen ishal problemi, ciddi enfeksiyonların varlığını gösterdiğinden kesinlikle ilaç tedavisi gerektirir. Bu durumda bir an ilkin hekim kontrolünden geçerek tedavi sürecine başlamanız, hastalığın ilerleyerek daha ciddi boyutlara ulaşmasını önleyecektir.