Bademcik İltihabı

Bademcikler tıp dilinde tonsil olarak adlandırılır. Burun etinin tıbbi adı ”adenoid” tir. Hem bademcikler hem de burun eti boğaz ve burunu kaplayan lenf dokusunun bir parçasıdır. Görevleri, kişileri enfeksiyonlara karşı korumaktır.

Bademcik ve burun etine bağlı başlıca bozukluklar enfeksiyonlar ve bu dokuların büyümesidir. Gelişme çoğu zaman tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşur. Tonsil ve adenoid büyümesi yaşla beraber gerileyebilir. Burun etinin büyümesine adenoid vejetasyon denir.

Akut tonsillit nedir?

Bademcik iltihabına tonsillit denir. Bademcik iltihabı, çoğu zaman 2 yaş üstü çocuklarda sık görülür. Sadece erişkinlerde de ender değildir. Hastalık etkeni çoğunlukla beta hemolitik streptokoklardır. Ek olarak bazı virüsler boğaz enfeksiyonu da yapabilir.

Hastalık yüksek ateş ile ansızın adım atar. Kusma, baş ağrısı ve halsizlik görülebilir. Boğaz ağrısı ve boğazda kuruluk hissi vardır. Boğaz ve tonsiller şiş ve kırmızı görünür. Kimi zaman bademcikler üstünde beyaz iltihabi bir katman gözlenebilir ve boyundaki lenf bezleri şişebilir.

Bademcik iltihabı tedavisi iyi mi yapılır?

Viral bademcik iltihaplarında antibiotiğe gerek kalmamıştır. Boğazdaki mikrobun tanınması için süratli antijen testi yada boğaz kültürü yapılır. Sadece irin etkeni beta mikrobu ise antibyiotik kullanmak gereklidir.

Kronik tonsillit nedir?

Kronik tonsillit hem 2 yaştan büyük çocuklarda hem de yetişkinlerde görülür. Sık tekrarlayan boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, halsizlik, hafifçe ateş ve kansızlık başlıca bulgulardır. Boğazda kuruluk ve kaşıntı olur. Eğer geniz eti ile beraber ise solunum yolunu tıkayabilir. Uyku apnesine yol açabilir ve uzunluğunda tekrarlayan lenf bezeleri oluşabilir.

Kronik tonsillit ve geniz eti büyümelerinde eğer solunum yolu tıkanıyorsa ameliyat düşünülebilir.