Astım

Astım hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen kronik bir hastalıktır. Tekrarlayan öksürük ve hışıltı ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem ufak hava yolları etkilenebilir. Astım her yaşta görülebilirse de  vakaların %30’u yaşamın ilk senesinde ortaya çıkar. Son yıllarda tüm alerjik hastalıklarda olduğu benzer biçimde astım görülme sıklığı da artmıştır. Hastalık sıklığında artış sebebi olarak kapalı ortamlarda yaşama, ev tozları ve akarlar benzer biçimde ev içi alerjenlere maruziyet görevli tutulmaktadır.

Astımda hava yollarında daralma ve krizler şeklinde ataklar tipiktir. Astımlı hastalarda bronşlarda mikrobik olmayan irin vardır. Buna bağlı olarak bronşlarda salgılar artar, bronş duvarı kasılır ve  hasta astım hücumu geçirir . Toz, duman, koku, polenler hücumu başlatabilir. Astım alerjiye bağlı olabileceği benzer biçimde alerjiden bağımsız gelişebilir.

Alerjik astım nedir?

Hanımlarda daha sık görülen alerjik astım, bilhassa bahar aylarında kendini gösterir. Alerjik astıma çoğunlukla alerjik rinit birlikte rol alır. Alerjik astım, alerjik faktörlere bağlı gelişen bir astım türüdür.

Astımın sebepleri nedir?

Ailede astım varlığı

Solunum kanalıyla toz ve kimyasal maddeler maruz kalan meslekler

Bebeklik döneminde alerjenlere maruz kalma

Bebeklik döneminde ağır solunum yolu hastalıkları geçirmek

Annenin gebeyken sigara içmesi

Yoğun sigara dumanına maruz kalma

 

 

Astım emareleri nedir?

Astım hastaları ataklar içinde çoğu zaman rahat olur. Astımın tetiklendiği durumlarda bronşlarda ödem ve salgı artışı olur. Buna bağlı öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı ortaya çıkar. Şikayetler gece yada sabaha karşı şiddetlenir. Emareler kendiliğinden düzelebileceği benzer biçimde hastaneye yatış gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Öksürük çoğu zaman kuru ve balgamsızdır. Nefes alıp verirken ıslık sesi duyulabilir.

Astım tanısı iyi mi konur?

Astım tanısı konulmadan ilkin doktor, hastadan detaylı bir öykü alır. Öksürük ataklarının sıklığı, haftada kaç kez ortaya çıkmış olduğu, atağın gece yada gündüz yaşanması, ailede astım varlığı ve öteki alerjik emareler sorgulanır. Atak esnasında muayene edilen bir hastanın bulguları tipiktir. Solunum fonksiyon testi, alerji testi, burun salgı testi ve akciğer grafisi, yapılabilecek tetkikler arasındadır.

Astım tedavisi iyi mi yapılır?

Astım tedavisi planlanırken hastalığın ağırlık derecesine gore tedavi planlanır. Eğer alerjik astım düşünülüyor ise alerji ilaçları verilir. Ataklar esnasında hastayı rahatlatmak için solunum kanalıyla uygulanan spreyler kullanılır. Kortizon, tedavide mühim rol oynar. Hem sprey şeklinde hem de ağızdan uygulanabilir. Tedavinin başarısı, hastanın geçirdiği atak sayısının azalmasına gore belirlenir.