ZİHİN YORGUNLUĞU

Aşırı iş yükü, teknolojik olumsuzluklar, kent yaşamı, gün içindeki yaşanmış olan olumsuzluklar, geçim sıkıntısı, aşırı stres benzer biçimde nedenlerden oluşmaktadır. Beyin yorgunluğu kişinin verimliliğini %40 oranında azaltır, yaratıcılığını düşürür, sorunlara ergonomik çözümler bulmasını ve sıhhatli kararlar almasını engeller, kaygıyı arttırır hatta kişinin depresyona girmesine bile niçin olabilir.

Beyin yorgunluğunda; acele tepki gösterme, sinirlenme, tahammülsüzlük, unutkanlık, konsantre olamama benzer biçimde emareleri bulunmaktadır. Ek olarak uzmanlara bakılırsa beyin yorgunluğu hanımlarda, erkeklere oranla daha çok görülmektedir.

ZİHİN YORGUNLUĞUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

1) Stres beyin yorgunluğunun en mühim sebeplerinden biridir. Mesela katı disiplin uygulanan iş yerlerinde yoğun stres altında çalışılmakta bu da çalışanlar üstünde baskı oluşturarak performansı negatif yönde etkilemektedir. Bundan dolayı çalışanlar stresten uzak, hoşgörülü ortamda motive edilmelidir.

2) Çalışanların sağlıksız şartlarda ve ortamlarda emek vermesi da beyin yorgunluğuna niçin olmaktadır. Oda kapasitesine uygun olarak personel çalıştırılmalı, ısı ve havalandırmaya dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığı maksimum 23 aşama olmalıdır. Aşırı ısı beyin fonksiyonlarını negatif yönde etkisinde bırakır. Meydana getirilen araştırmalar sonucu insan beyninin soğukta daha iyi performans gösterdiği anlaşılmıştır.

3) Bilgisayar ve elektronik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar beyin yorgunluğuna niçin olmaktadır. Bundan dolayı emek verme ortamı mütevazi olmalı ve sık sık havalandırılmalıdır.

4) TV-Radyo dalgaları, cep telefonu sinyalleri, baz istasyonları, yüksek gerilim hatları beyin yorgunluğunun en mühim nedenlerindendir.

5) Alkol ve uyuşturucu benzer biçimde maddeler hafıza problemlerinin yaşanmasına, öğrenme ve algılamada fonksiyon yitirilmesine niçin olmaktadır.

6) Uykusuzluk, B12 ve demir eksikliği de beyin yorgunluğuna niçin olmaktadır.

ZİHİN YORGUNLUĞUNUN ÇÖZÜM YOLLARI NELERDİR?

1) Beyin yorgunluğundan kurtulmak için şahıs çalmış olduğu seviyede kaliteli dinlenmelidir ve dinlence yapmalıdır. 1 yıl çalışıp 1 hafta dinlence yapmak kaliteli dinlenmek değildir. Dinlenmekten kasıt yorgunluğun atılması için tertipli olarak dinlenmektir. Mesela tek seferde bir ay dinlence yapmak yerine 3 ayda bir, 1 hafta tatile çıkılmalıdır.

2) Strese yol açan durumlar tespit edilmeli, sağlıksız ortamlardan uzak durulmalı, emek verme şartları iyileştirilmeli.

3) Tertipli spor yapmak beyin yorgunluğunu mühim oranda engeller. Şahıs rahatlar, hücreler oksijen alır ve toksinler terle atılır.

4) İş esnasında ya da sonrasında herhangi bir beyin aktivitesiyle uğraşmak beyni dinlendirir. Mesela enstrüman çalmak.

5) Devamlı ve asla dinlenmeden çalışmak yerine dinlene dinlene çalışmak beyin yorgunluğuna iyi gelir.

6) Alınan besinlere dikkat edilmeli. Fındık, ceviz, kuru üzüm, badem, böğürtlen, somon, yaban mersini, sardalye, kepekli pirinç, üzüm suyu, zeytinyağı ve sıcak kakao beyin yorgunluğuna iyi gelen gıdalardır. Ek olarak kahve ve çay da beyin yorgunluğuna iyi gelmektedir, sadece tüketirken aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

7) Sık sık toprakla temas edilmeli. Böylece insan vücudunda bulunan yoğun enerji boşaltılmış olur. Çıplak ayakla toprak üstünde yürümek enerji atımı için iyi gelecektir.

8) Teknoloji yaşamı kolaylaştırırken birçok soruna da niçin oluyor. Kablosuz araçların niçin olduğu dalgasız hava sahasından kurtulmak için evlerde kablolu araçlar kullanılması gerekmektedir. Elektronik eşyaların mümkünse bulundurulmaması ya da azca kullanılması şarttır.

9) Yerleşim bölgeleri kent dışından seçilmelidir. Böylece elektromanyetik ortamdan uzaklaşan insan, beyin yorgunluğundan da uzaklaşmış olur.

10) Bulmaca çözmek, puzzle yapmak beyin yorgunluğuna iyi gelir.

11) Hafızayı güçlendirmek ve beyin yorgunluğuna engel olmak için B12 ve demir takviyesi yapılması gerekmektedir.

12) Rutin yaşamın dışına çıkın. Mesela hergün aynı yoldan gitmeyin, otobüsten bir durak ilkin inin ve yürüyün vs. benzer biçimde.