UÇUK NEDİR?

Herpes Simpleks ya da Uçuk hastalığı, Herpes Simpleks Virus denilen virüsün niçin olduğu cilt ve mukozalarda gözlenen içi su dolu keselerden ibaret bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes Simpleks virüsünün sekiz tipi olup, klinik olarak en sık üç tipine rastlanmaktadır.

UÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uçuk emareleri çoğu zaman enfeksiyondan dört ila yedi gün sonrasında ortaya çıkar. Bazı durumlarda semptomların görülmesi aylar sürebilir. Uçuk yaraları (lezyonlar) tipik olarak yedi gün ila 10 gün sürer. Uçuk çoğunlukla dudaklar, dil yada ağzın içini kaplayan mukoza zarının (ağız mukozası) çevresinde görülür. Uçuk yaraları ilk olarak, bir yada iki gün sonrasında patlayan içi sıvı dolu kabarcıklar olarak ortaya çıkar. Yaralar, virüsün bulunmuş olduğu sıvıyı dışarı çıkarır. Birkaç gün sonrasında yaralar kabuk oluşturacaktır. Virüs oldukça bulaşıcıdır Nitekim ciltten cilde temas kanalıyla hızlıca yayılır.  Uçuk emareleri özetle şöyledir:

  • Deride su toplanması, kaşıntı ve ateş yükselmesi
  • Dudaklarda, diş etlerinde özetle ağız çevresinde su dolu kabarcıklar- kızarıklar görülmesi
  • Dudaklarda ve ağızda tahriş olma şikayeti
  • Kas ağrısı

UÇUK VİRÜSÜ TÜRLERİ NELERDİR? DUDAKTA UÇUK NASIL ÇIKAR? 

HSV 1 daha oldukca ağız, burun ve çevresinde izlenirken, HSV 2 genital bölgede yerleşmektedir. HSV 3 ise Zona denilen rahatsızlığa neden olan, sinirlerde yerleşen tipidir. Bu tip öbürlerinden değişik olarak içi su dolu keseler şeklinde değil, kızarıklık ve iğne batması şeklinde hissedilen öbürlerinden daha keskin ağrılar meydana getiren bir tipidir. Dönem şeklinde belirli bir alanı meblağ ve ilk olarak ağrılar adım atar. Hemen sonra ağrı duyulan alanlarda nokta nokta kızarıklıklar başlayarak sınırı olan ve belirli bir alanı kaplayan döküntü oluşur. Virüsün tuttuğu bölgeye uyan cilt bölgesinde yerleşir. Bir süre devam ettikten sonrasında ilk olarak ağrılar, peşinden döküntü iz bırakmadan iyileşir.

UÇUK VİRÜSÜ TÜRLERİ ORGANLARA NASIL ETKİ EDER?

HSV 1 ise yüz, dudaklar, burun ve ağız içinde içi su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar oldukca kısa süre içinde açılıp üst kısımları ülserleşir ve civarlarındaki öteki ufak ülserlerle birleşme eğilimi gösterirler. Peşinden üstü sulanan bu yaralar kabuklaşır. Kabuklar sarı beyaz renktedir. Hemen sonra kabuklar kendiliğinden yumuşayarak düşerler. İlk başta yerlerinde kahverengi bir kir bırakır . Hemen sonra kahverengi bir ize dönüşür. HSV 2 ise genital bölgeyi meblağ. Kasıklar, hanımda vajina dış dudakları, iç kısmı, anüs ile vajina arasındaki bölgeyi, rahim ağzını, erkekte penisin bilhassa gövdeye yakın kısmını, nadiren penis başı ve testisleri, kalçaları tutabilir.

UÇUK VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Herpes virüsü temasla bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, aynı havluyu kullanma şeklinde virüsü taşıyan fert ile temas doğrultusunda virüsler alınır. Virüsler deri ve/ yada mukozalardaki çatlaklardan vücuda girerler. Sinir hücrelerini tutarak bu sinirlerin lifleri süresince ilerlerler. Liflerin ganglion denilen ana merkezlerine yerleşirler. Peşinden o bölgeye ilişik cilt ya da mukoza bölgesinde lezyonlarını yapmaya başlarlar. Virüsler yerleştikleri yerde ölmezler. Meydana getirilen tedaviler de virüslerin yok edilmesini değil hastalık oluşturmalarını önlemek ya da en azından azaltmak amacıyla yapılabilmektedir.

GENİTAL BÖLGE UÇUKLARI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Genel anlamda Herpes Simpleks virüs bulaştığında her iki tipi de alınabilmektedir. Ek olarak bilhassa HSV 2 denilen genital bölge uçuklarında cinsel temas ile virüs alındığı unutulmamalı ve gene cinsel temasla bulaşabilecek başka hastalıklar da akla getirilmelidir. Zira, HSV 2 virüsü kadar kolay bulaşabilen ve tehlikeli seyreden başka bir ekip virüs hastalıkları da aynı kişiden alınmış olabilir ( Sarılık , AİDS, Frengi şeklinde…). Bu yüzden HSV 2 görülen bireylerde öteki cinsel yolla bulaşan hastalıkların da testler ile taranması doğru olacaktır.

Genital herpes ile enfekte olan bir çok kişide herhangi bir emare görülmez, sadece bazı kişiler şunları yaşayabilir:

  • Genital bölgede batma yada karıncalanma
  • Minik ağrılı kırmızı yaralara dönüşen genital bölgede ufak kabarcıklar
  • Cinsel organlarda kızarıklık yada çatlak cilt şeklinde görünen yaralar