TAVUK KARASI (GECE KÖRLÜĞÜ) NEDİR?

Genetik kaynaklı göz hastalıklarında, ilk sıralarda yer edinen halk içinde tavuk karası olarak malum gece körlüğü son aşama ciddi bir sıhhat sorunudur. Peki tavuk karası nedir? Tavuk karasının sebepleri, emareleri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde kolaylıkla bulabilirsiniz…

Tavuk karası yada gece körlüğü olarak da malum retinitis pigmentosa, ender görülen, kalıtımsal bir hastalıktır. Sonradan tavuk karası hastalığının görülmesi ender durumlardan biridir ve çoğu zaman bu hastalığa haiz kişiler gece körlüğü rahatsızlığı ile dünyaya gelmişlerdir.

Gözün içini kaplayan retina adını verdiğimiz tabakada görme hücreleri bulunur. Bu görme hücrelerinden rod adı verilenler karanlıkta görmeyi yada gece görmeyi ve çevreyi görmeyi sağlar. Hastalık rod isminde olan bu hücrelerde bozulmayla karakterizedir. Gece körlüğü olan insanoğlu gece ya da loş ışıklı ortamlarda zayıf görüş deneyimi yaşarlar. Hareket etmede ve vasıta kullanmada güçlük çekerler. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır. Retinitis pigmentosa çocuklukta ortaya çıksa da herhangi bir yaş grubunda görülme olasığı vardır.

TAVUK KARASININ NEDENLERİ

Problem, retinadaki loş ışığı görmenizi elde eden hücrelerin bozukluğundan doğar. Nedenler içinde dış etkenler yer alsa da çoğunlukla karşılaşılan sebepler kalıtsal ya da doğum esnasında meydana gelen problemlerde dolayı ortaya çıkmaktadır.

Tavuk karasının ihtimaller içinde birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlar:

– Miyopluk
– Glakom
– Glokom ilaçları
– Katarakt
– Diyabet
– Retinitis pigmentosa
– A vitamini eksikliği
– Keratokonus

TAVUK KARASI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Gece körlüğünün tek emaresi karanlıkta görmekte zorlanmaktır. Tavuk karası hastalığı kendini rahat bir göz hastalığı olarak belli etmeye adım atar. Zaman içinde, gece ve ışığın olmadığı ortamlarda görememe adım atar. Bu tip durumda derhal bir göz doktoruna başvurmak gereklidir. Gece körlüğü şu demek oluyor ki tavuk karası hastalığı genel anlamda A vitamini eksikliği ile kendini belli eder. Bu yüzden tedavisinde A vitamini zengini gıdalar kullanılır. Balık, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve A vitamini takviyeleri alınır. Rodopsin maddesi A vitamini olmadan üretilmediğinden, göz zaman içinde loş ve azca ışığa uyum sağlayamaz ve gece görmemeye adım atar. Bilhassa sürücülerin bu mevzuda oldukca dikkatli olması gerekir.

Günümüzde retinitis pigmentosanın standard bir tedavisi yoktur. Sadece retinitis pigmentosayla beraber görülebilen katarakt, glokom benzer biçimde yandaş hastalıkların tertipli meydana getirilen göz muayenesiyle teşhis ve tedavisi mümkündür. Retinitis pigmentosalı hastalarda görme kaybı aynı derecede olmaz. Hastaların bir kısmı erken yaşta görmelerini kaybederken, bir kısmı yaşam süresince kendilerini yönetim edecek kadar görmeyi koruyabilirler. Görme azlığı bulunan hastalara LVA denilen hususi büyüteçli gözlükler verilebilir.

TAVUK KARASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Doğum kusurları yada Usher sendromu benzer biçimde genetik koşulların sonucu gelişen gece körlüğünü önleyebilmek mümkün değildir. Bununla beraber, kan şekeri seviyesini denetim altında tutmak ve dengeli beslenmek tavuk karasını önlemede etkin yöntemlerdir.

Kataraktların önlenmesine destek olabilecek antioksidan vitaminler ve mineraller açısından varlıklı yiyecekler tüketin. Ek olarak, gece körlüğü riskinizi azaltmak için yüksek A vitamini içeren yiyecekleri seçin.