TARANTULA ISIRMASI NEDİR?

Tarantulalar oldukça sakin canlılardır ve fazlaca ender insanları ısırırlar. Müdafa halinde ısırdıklarında, salgıladıkları zehirli sıvı ise bir arınınkinden daha azca toksiktir. Doğrusu öldürücü bir tesiri yoktur. Fakat, bilhassa alerjik hastalıkları olanlar, çocuklar ve yaşlılar da fazlaca kırılgan davranılması gereklidir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Örümceğin türüne gore çeşitlilik gösterir.

Genel örümcek sokması durumlarında;

Isırılan yerde şişlik, şiddetli yanma ve kaşınma, deride kırmızı kabarıklık ve deri döküntüleri görülür.

Daha ciddi durumlarda ise yukarıdaki emarelere ilaveten;

Şiddetli ağrı, karın bölgesinde sertleşme, şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma, yüksek ateş, titreme nöbetleri, solunumun zorlaşması, terleme ve kramptır.

TARANTULA ISIRDIĞINDA NELER YAPMALI?

1970 ve sonrasında Kamboçya’da açlık ve kıtlığın artışından dolayı, alternatif gıda deposu olarak ilk kez Tarantula’lar tüketilmeye başlanmış. 1990’larda ise dünya genelinde da popüleritesi artarak temel gıda deposu haline gelen tarantula ısırması, insan sağlığı açısından tehlikeli bir durum değildir fakat gene de Tarantula’ların zehirli olmasından dolayı herhangi bir ısırılma durumunda dikkatsizlik edilmeden en kısa süre içinde bir doktora giderek denetim edilmelidir.

Tarantula’ları erişkin insanoğlu için fazlaca büyük problem teşkil etmese de bebekler, çocuklar ve yaşlılar için oldukça tehlikeli olduğundan bu şekilde bir durumun yaşanması halinde daha kırılgan davranılması gereklidir.