Sağırlık

İşitme kaybı her yaşta ortaya çıkabilir, sadece yaşlılarda bu risk daha çok görülebilir. İşitme kaybında erkekler,   kadınlardan daha çok etkilenir. 65 ila 74 yaşlarındaki adamların yüzde 10’undan fazlasının değişik derecelerde işitme kaybı yaşamış olduğu tahmin edilmektedir.

İşitme Kaybı Sebepleri Nedir?

İşitme kaybı doğumsal olarak gelişebileceği şeklinde bazı faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.

İlaç kullanımı

Kanser tedavisi gören hastalarda kullanılan kimi kemoterapi ilaçları ve idrar söktürücü (dirüetikler) olarak tanımlanabilecek bazı ilaçlar işitme yitirilmesine yol açabiliyor.

Bası

Tümörler yada kafa içinde basınca neden olan hastalıklarda işitme yitirilmesine sebep olabiliyor.

Yaş

Yaşla beraber duyuda kayıplar yaşanabiliyor. Bilhassa 40 yaş sonrası kişilerde yaşlılığa bağlı iç kulak ve sinirleri etkileyen hastalıklar gözlemlenebiliyor. Enfeksiyonlar yada metabolik hastalıklar: şeker yada endokrin hastalıkları şeklinde enfeksiyonel hastalıklar da işitme kaybında mühim bir rol oynayabiliyor.

Yüksek ses

Bilhassa yüksek sesli yerlerde çalışan kişileri tehdit eden yüksek ses, 95 desibel ve üstü ani işitme kayıplarına niçin olabiliyor. Bunların yanı sıra, aşağıda sayılanlar da işitme yitirilmesine niçin olabilecek durumlar içinde sayılabiliyor:

Viral yada bakteriyel enfeksiyonlar

Orta kulakta kronik olarak sıvı birikmesi

Kafa yaralanmaları

Anormal kemik büyümesi

İnme

Genetik çekim

Meniere hastalığı

Emareler

İşitme Kaybı Emareleri Nedir?

İşitme kaybı aşamalı olarak ya da ansızın gelişebilir.  Bir çok süre herhangi bir emare vermezken, bazı hastalarda ise aşama aşama işitsel kayıplar yaşanabilir.  Devamlı fazlaca fazla emare vermeyen işitme kayıpları tedavi edilmezse şahıs duyma yetisini kaybedebilir. İşitme kayıpları bazı durumlarda aşağıdaki emareleri izah edebilir.

İnsanlara çoğunlukla cümlelerini tekrarlamalarını söylüyorsanız

Kalabalık ortamlarda sesleri ayırt edemiyorsanız

Tv izlerken yada müzik dinlerken sesin yüksekliğini fark etmiyor ve çevreniz tarafınca uyarılıyorsanız

Sohbetleri takip etmekte güçlük çekiyorsanız işitme kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtilerin devam etmesi ve tekrarlaması durumunda bir kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanı ile görüşmeliniz.