RAHİM URLARI NEDİR?

Rahim urları, çocuk doğurma yıllarında çoğunlukla görülen rahmin (uterusun) kendi düz kas liflerinden gelişen, sınırları belirgin iyi huylu tümöral kitlelerdir. Ek olarak leiomyomas yada miyomlar olarak da adlandırılan rahim urları artmış rahim kanseri riski ile ilişkili değildir ve neredeyse asla kansere dönüşmez.

Rahim urları tek bir tümör olarak büyüyebilir ya da uterusun çoğunda olabilir. Olağandışı durumlarda ise elma çekirdeği kadar ufak yada greyfurt kadar büyük olabilirler.

RAHİM URU BELİRTİLERİ

Rahminde ur bulunan birçok hanımda herhangi bir semptom görülmez. Semptomları olan hanımlarda, rahim fibroidlerinin en sık görülen semptomları şunlardır:

– Ağır tane kanaması

– Bir haftadan fazla devam eden tane dönemleri

– Pelvik tazyik yada ağrı

– Alt karın genişlemesi

– Sık idrara çıkma

– Mesaneyi boşaltma zorluğu

– Kabızlık

– Cinsel ilişki esnasında ağrı

– Sırt ağrısı yada bacak ağrıları

– Gebelik ve doğum sırasındaki komplikasyonlar

– Fazlaca ender görülen infertilite şeklinde üreme problemleri

RAHİM URLARININ NEDENLERİ

Rahim urlarının kati olarak oluşum sebepleri bilinmemektedir. Araştırmacılar birden fazla faktörün rol oynayabileceğini düşünmektedir. Bu faktörler şunlar olabilir:

– Hormonlar (Östrojen ve progesteron, yumurtalıkların ürettiği hormonlardır. Her menstruasyon döngüsü esnasında rahim astarının yenilenmesine niçin olur ve urların büyümesini uyarır.)

– Genetik (Araştırmacılar rahim urları ve düzgüsel hücreler içinde genetik farklılıklar buldular)

– Gebelik (Hamilelik vücutta östrojen ve progesteron üretimini artırır. Hamileyken fibroidler süratli bir halde gelişebilir ve büyüyebilir.)

RAHİM URLARI TEDAVİSİ

Myomlar çoğu zaman ufak ve şikayete niçin olmadıklarından tedavi gerektirmezler. Buna karşın belirgin bulgu verenler, doğurganlığı etkileyecek kadar büyüklükte olanlar yada kanser ya da benzeri habis (fena huylu) tümörlerle karışabilecek özellikte olanlar tedavi gerektirirler. Rahim urlarının tedavisi, hastanın şikayetlerine ve yaşamının gelecek dönemine ilişkin planlarına uygun olarak şekillendirilmelidir

İlaç tedavisi

Hormonlarınızı düzene sokmak için ilaç kullanmanız gerekebilir. Bu sayede östrojen ve progesteron seviyenizi düzgüsel düzeye getirir.

Çoğu zaman, tane döneminizin yoğun geçmesini engeller ve miyomlarınızı azaltır.

Öte taraftan, kanamayı ve ağrıyı denetim eden öteki seçenekler de bulunmaktadır sadece bunlar miyomlarınıza tesir etmez:

Progesteron salgılayan rahim içi araçları (IUDlar)

İbuprofen şeklinde ağrı kesiciler

Doğum denetim hapları

Cerrahi tedavi

Myomektomi (myom’un ameliyat ile çıkarılmasıdır. Açık yada kapalı şu demek oluyor ki Laparoskopik / Histeroskopik yöntemler ile yapılabilir). Genç hanımlarda yada çocuk doğurma isteği olan hanımlarda tercih edilen yöntemdir. Yalnız myom yada myomlar alınır ve rahim yerinde bırakılır.

Histerektomi (Rahmin myom ile birlikte tamamen çıkarılmasıdır. Açık yada kapalı şu demek oluyor ki Laparoskopik / Histeroskopik yöntemler ile yapılabilir). Genel anlamda ileri yaşlardaki ve doğurganlık arzusu olmayan hanımlarda tercih edilir.

Uterine arter embolizasyonu (rahimi besleyen damarın tıkanması) Sonrasında gebelik oluşumu şüphelidir.

Minimal invazif yöntemler

Odaklanmış Ultrason Tedavisi, miyomu yok etmek için ses dalgalarının kullanıldığı bir yöntemdir. Hususi bir MRI makinesinde gerçekleşir. Doktorunuz yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak, miyomu görüntüleyebilir ve yok edebilir.

Bununla beraber miyoliz, elektrik akımı ya da lazer kullanarak miyomun boyutunu küçültür.

Kriyomiyoliz de miyomun donmasını sağlar.

Endometriyal tedavide, ısı, elektrik akımı, sıcak su ve mikrodalgalar kullanılarak miyom yok edilir.