RAHİM KANSERİ NEDİR?

Hanım üreme organlarını ilgilendiren tüm kanserler halk içinde rahim kanseri olarak adlandırılır. Gerçekte hanım genitalyasının değişik organlarının kanserlerine değişik adlar verilir ve seyirleri ile tedavileri birbirinden oldukça değişik olabilir.

Rahmin içini döşeyen endometrium tabakasından meydana gelen kanserlere ‘’endometrial kanser’’ adı verilir. Gelişmiş ülkelerde en sık görülen kanser türü olduğundan rahim kanseri denildiğinde ilk olarak akla bu kanser türü gelir. Eğer kanser rahmi vajinaya bağlayan boyun şeklindeki bölümde kısaca rahim ağzı hücrelerinde meydana geldiyse ‘’serviks kanseri’’ (Rahim Ağzı Kanseri) olarak adlandırılır.

Azca gelişmiş ülkelerde de en sık rastlanan jinekolojik kanser türü budur. Rahim kanserlerinin çoğunluğunu endometrial kanserler oluşturmaktadır. Daha ender görülmekle beraber yumurtalıklardan, vajinadan, tüplerden ya da vulva denen dış genital bölgeden meydana gelen kanserler de görülebilir.

Endometrium tabakası, rahmin iç yüzeyini oluşturan ve tertipli şekilde kalınlaşıp menstruasyon (tane) kanaması halinde dökülen hususi hücre tabakasıdır. Endometriumun kalınlaşması döllenmiş yumurta hücresinin rahim içine yerleşmesi ve gebeliğin sürdürülebilmesi için gereklidir. Endometrium hücrelerinin değişikliğe uğrayıp, anormal bir halde bölünüp çoğalması ile bu bölgede tümör dokuları meydana gelir. Bu fena huylu tümör dokuları uterusun içini döşeyen tabakada gelişerek endometrium kanserine neden olur.

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim kanseri gelişen hastaların çoğunluğunu menopoz dönemindeki hanımefendiler oluşturmaktadır. En sık görülen rahim kanseri emaresi vajinal kanamalardır. Kanama, erken dönemde karşılaşılan bir şikayettir. Menopoz sonrası kanama, iki tane periyodu arası kanama, tane süresinin uzaması ve olağandışı vajinal kanama benzer biçimde belirtilerin görülmesi durumunda erken tanı konulabilmesi açısından bir doktora başvurulması oldukça önemlidir.

Vajinal kanamanın yanı sıra;

 • Anormal vajinal akıntı,
 • Pelvik bölgede ağrı yada tazyik hissi,
 • Karında şişkinlik,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı,
 • Sebepsiz kilo kaybı,

Genital bölgede kitle benzer biçimde bulgular da rahim kanseri emareleri arasındadır.

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Rahim kanseri riskini artıran en mühim niçin yüksek östrojen hormonuna maruz kalmaktır. Yüksek östrojene maruz kalınan durumlara bakacak olursak;

Menstrüasyon kısaca tane periyodunun erken yaşta başlaması ve menopoza geç yaşta girilmesi, östrojen hormonuna daha çok maruz kalınmasına yol açarak rahim kanseri riskini artırabilmektedir. Bunun haricinde;

 • Dışarıdan östrojen takviyesi,
 • Nulliparite kısaca asla doğum yapmamış olmak ve kısırlık,
 • Ovülasyon düzensizliği, Polikistik Over Sendromu (PCOS)
 • Tamoksifen tedavisi,
 • Aşırı kiloluluk yada şişmanlık,
 • Şeker hastalığı (Diyabet),
 • Bazı over tümörleri,
 • Hipertansiyon,
 • Tiroid hastalığı,
 • Lynch sendromu varlığı,
 • İleri yaş,
 • Menopoz sonrası hormon replasman tedavisi,

Ailede endometrial kanser varlığı benzer biçimde durumlar rahim kanseri risk faktörleri arasındadır.

RAHİM KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

Rahim kanseri belirtilerinin bir yada birkaçının görülmesi durumunda ne olursa olsun süre kaybetmeden bir bayan hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır. Kati tanının konulabilmesi için ilk olarak pelvik muayenenin, arkasından ise teşhisin netleştirilmesi için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Histeroskopi: Bilhassa anormal vajinal kanamanın görüldüğü hastalarda kullanılan histeroskopi denilen görüntüleme yöntemi, doktora rahim içine bakma olanağı verir. Fiber optik kameralı ince bir tüple, uterusun içi ve endometrium incelenir ve anormal kanamaya neyin sebep olduğu, endometrium kalınlığı ve rahim içinde herhangi bir kitlenin gelişip gelişmediği araştırılır. Gerektiği durumlarda biyopsi alınabilmektedir.

Endometrial Biyopsi: Rahim kanseri tanısının kesinleştirilmesi amacıyla başvurulan en mühim yöntemlerden kabul edilen endometrial biyopside rahim içi zarından doku örneği alınarak, mikroskop altında incelenir. Meydana getirilen mikroskobik araştırma sonrasında kanserin hücre tipi ve yapısı benzer biçimde faktörler de saptanabilmektedir.

Dilatasyon ve küretaj (D&C): Alınan biyopsi miktarının, kati kanser tanısı koyabilmek için kafi olmadığı durumlarda, rahim ağzının genişletilerek hususi aletlerle rahim içi dokunun kazınması suretiyle örnek alınması işlemi uygulanır.

Bunların haricinde salin infüzyon sonografi (SİS), Ultrasonografi, Manyetik Rezonans (MR), Bilgisayarlı Tomografi benzer biçimde değişik yöntemler de rahim kanseri tanısında kullanılmaktadır.

RAHİM KANSERİNİN TEDAVİSİ NEDİR?

Rahim kanserinde tedaviye karar vermeden ilkin, kanserin türü, evresi, hastanın genel sıhhat durumu, yaşı, uygulanacak tedavinin ihtimaller içinde yan tesirleri ve tedavinin doğurganlık üstündeki tesirleri benzer biçimde birçok unsur göz önüne alınır. Cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, hormon tedavisi benzer biçimde tedaviler kimi durumlarda tek başına, kimi durumlarda ise birleştirilerek uygulanabilmektedir.

Rahim kanserinden yada öteki jinekolojik kanserlerden korunabilmek ve erken teşhisin sağlabilmesi açısından yılda minimum bir kez meydana getirilen jinekolojik muayeneler dirimsel öneme haizdir. Rahim kanseri belirtilerinin olduğu durumlarda da hastalığın ilerlememesi ve başarı göstermiş bir tedavi gerçekleştirilebilmesi için, ne olursa olsun zaman kaybetmeden bir bayan hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.