Nasır

NASIR NEDİR?

Nasır, ayakta devamlı olarak baskıya maruz kalan yüzeylerin, kendini korumaya almak için üstteki deriyi kalınlaştırmasına denilmektedir. Yaygın olarak ayaklarda görülen nasırlar, elleriyle çalışan kişilerin ellerinde de görülebilir. Nasırın iki tipi bulunmaktadır.

1-Kallus tipi nasırlar: Bası yerlerinde yaygın bir halde görülen düz, yassı ve oldukça derine gitmeyen nasırlardır. Kallusların ağrısız ya da hafifçe ağrılı iki tipi bulunmaktadır.

2-Korn tipi nasırlar: İçeriye doğru kök icra eden nasırlardır. Sert ve yumuşak olarak kendi içinde ikiye ayrılır. Ayağın daha kemikli bölgelerinde sert kornlar, parmak araları şeklinde yumuşak ve nemli bölgelerde yumuşak kornlar oluşmaktadır. Bu en oldukça ağrı icra eden nasır çeşididir.

NASIRIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nasır oluşan bölgedeki derinin sertleşmesi ilk emare olmaktadır. Kalınlaşan bölgenin basınca maruz kaldıkça kalınlaşması, sertleşmesi ve ağrı yapması öteki emareleri oluşturmaktadır. Bununla beraber deride renk değişikliği meydana gelir. Sert ve yüksek bir yumru şeklinde ortaya çıkabilen nasır, kuru sert ve pürüzlü de olabilir.

NASIRIN NEDENLERİ NELERDİR?

Nasırın sebepleri içinde;

-Fazlaca fazla ayakta kalmak,

-Vücut ağırlığının artması

-Yanlış ayakkabı tercihleri ( topuklu, ortopedik olmayan dar ya da geniş ayakkabılar)

-Fazlaca fazla yürümek

-Çorapsız ayakkabı giyinmek

-Çeşitli spor faaliyetleri

– Yalınayak yürümek

-Fazla kemikli ayaklara haiz olmak

-Belli meslekler ve aktiviteler yer almıştır.

NASIRIN TANISI NASIL KONULUR?

Gözle görülebilen bir hastalık olan nasır kolaylıkla anlaşılabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Değişik türlerinin ve değişik boyutlarının olması siğil şeklinde başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Bu sebeple hastaların kesinlikle bir dermatoloji uzmanına muayene olması gerekir. Dermatolog yapacağı fiziki muayene ile nasırın teşhisini koyabilir.

NASIRIN TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Nasır tedavisinde, nasır bantları, kremler, dondurma ve nasırın mekanik olarak çıkarılması şeklinde tedavi şekilleri bulunmaktadır. Nasır bantları nasırın büyüklüğü bakımından seçilir. Bantın içeriğindeki ilaçla nasırın yumuşayıp soyulması sağlanmaktadır.  Piyasada oldukça çeşitli ve kullanım süreleri birbirinden değişik nasır bantları bulunmaktadır. En uygun bandı seçmek için kesinlikle bir uzmana danışılmalıdır.

Nasır kremlerinin ise sertleşmiş bölgeyi yumuşatma ve soyma özelliği bulunmaktadır. Fazlaca ilerlemiş vakalarda ise nasırın alınması gerekebilir. Fazlaca kalınlaşmış ve sertleşmiş nasırların tedavisinde ilkin o bölge çeşitli kremler ve ilaçlarla 7-10 gün süresince yumuşatılmaktadır. Daha sonrasında nasır yumuşayan bölgeden alınarak temizlenir.