Miyop nedir?

Miyop, yakın mesafedeki nesnelerin net bir halde görebildiği; sadece uzaktaki nesnelerin çoğu zaman bulanık görünmüş olduğu yaygın bir göz rahatsızlığıdır. Miyopi, göze giren ışığın muntazam odaklanmasını engellemiş olan ve dolayısıyla uzaktaki nesnelerin bulanıklaşmasına yol açan bir kırılma hatasından doğar. Bu kırılma hatası, göz küresi fazlaca uzun olduğunda yada kornea (en dış katman) fazlaca eğimli olduğunda ortaya çıkar. Bu fizyolojik anormallikler, görüntülerin direkt yüzeyine değil retinanın önüne odaklanmasına niçin olur. Bir çok miyopi vakası hafifçe ve kolayca çözülebilir olsa da, görme kaybını riske atacak kadar ilerleyici miyopi dereceleri de vardır.  Yüksek miyopi; retina dekolmanı, katarakt ve glokom şeklinde görmeyi tehdit eden sorunların riskini artırabilen bir göz rahatsızlığıdır. Dejeneratif miyopi (bununla beraber fena huylu yada patolojik miyopi olarak da adlandırılır) erken çocukluk döneminde ortaya çıkan durumun fazlaca ender görülen bir rahatsızlıktır. Dejeneratif miyopi, retina dekolmanı riskini mühim seviyede artırır ve anormal kan damarı büyümesine ve gözün arkasında kanamaya niçin olabilir.

Miyopa ne sebep olur?

‘Miyopa ne sebep olur?’ sorusu özetle iki maddede cevaplandırılabilir.

Genetik faktörler

Aile öyküsü, çocuklarda miyop görülmesi riskinde mühim bir etkiye haizdir. Şöyleki ki anne babalar miyop ise çocuklarda miyop görülme olasılığı artar.

Yaşam tarzından meydana gelen nedenler

Meydana getirilen araştırmalar, çağdaş yaşam tarzlarının miyopinin gelişimini etkileyebileceğini gösteriyor. Gün ışığından olabildiğince faydalanmayan, akıllı telefonlar yada tabletler şeklinde dijital cihazlarla saatlerce vakit geçirmek (okumak, oynamak yada çalışmak) de miyopi gelişimini etkileyebilir. Bunlarla beraber zayıf aydınlatma seviyeleri de miyop gelişimini etkileyebilir.

Miyop emareleri nedir?

Miyop emareleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tv yada film izlerken, bir duyuru panosunu, trafik işaretini yada tahtada bir öğretmenin notlarını okumaya çalışırken olduğu şeklinde uzaktaki nesneleri görme güçlüğü (bulanık görme)
  • Uzaktaki nesneleri net görebilmek amacıyla göz kapaklarını kısarak bakma yada kısmen kapatma davranışı
  • Bilhassa gece vasıta kullanma esnasında görme zorluğunun daha da artması
  • Kitap okurken gözleri kitaba fazlaca yakın şekilde tutmak
  • Gözleri ovalamak, gözün yorulması ve göz yorgunluğunun yol açabildiği baş ağrısı

Bazı durumlarda hiçbir emare görülmez ve bundan dolayı göz doktoruna tertipli kontrole gitmek fazlaca önemlidir. Anne babalar, minik yaşlardan itibaren çocuklarını göz muayenesine denetim için götürmelidir. Evlatların ilk göz testinin en geç 3 yada 4 yaşına kadar yaptırmaları önerilir.  Miyopi yaş ilerledikçe yirmili yaşlara kadar ilerleme eğilimindedir. Bundan dolayı minik evlatların göz muayenesine götürülmeleri dikkatsizlik edilmemelidir.

Miyop önlenebilir mi?

Miyopiyi tamamen önlemenin bir yolu yoktur; sadece meydana getirilen son araştırmalara gore  miyopinin ilerlemesini yavaşlatmanın bazı yolları bulunmaktadır. Miyopinin ilerlemesini yavaşlatabilecek bazı yollar şöyledir:

  • Gün ışığından yararlanmak miyopinin ilerlemesini yavaşlatabilir.
  • Seyreltilmiş atropin damlalarını kullanılabilir: Atropin isminde ilacın oldukça düşük bir dozda (yüzde 0.01) göze damlatılması ile göz kaslarının gevşetilerek çocuklarda miyop ilerlemesinin yavaşlatılması hedeflenir. Meydana getirilen çalışmalarda 2 senenin sonunda Atropin damla kullanan hastalarda miyopun daha azca ilerlediği saptanmıştır. Daha yüksek konsantrasyonlardaki atropin de ilerlemeyi yavaşlatır; sadece bununla beraber göz bebeği genişlemesine, ışığa duyarlılığa ve bulanık görmeye niçin olabilecek birçok yan etkiye haizdir. Yüzde 0.01 atropin solüsyonu, daha yüksek dozlara kıyasla minimal pupil genişlemesine, ışığa duyarlılığa ve neredeyse görme yitirilmesine niçin olmaz. Gösterilen çalışmalarda tedavi süresi 2-3 senedir; sadece gözler hala buluğluk çağlarında geliştiğinden daha uzun süre gerekebilir. Pek fazlaca göz doktoru da uzun soluklu etkilerinin tam olarak bilinmediğinden dolayı atropin kullanımı mevzusunda temkinlidir. Nitekim atropininin bir hekim nezaretinde kullanılması gerekmektedir.
  • Ortokeratoloji (OrthoK): Gece süresince ters geometrili kontakt lens takmak korneayı geçici olarak düzleştirir ve gün süresince gözlük yada kontakt lens olmadan net görüş sağlar. Miyopide azalma (−6 D’ye kadar) elde edilebilir; sadece bu etkinin OrthoK durdurulduktan sonrasında devam edip etmediği ise net değildir. Öte taraftan kontakt lenslerde uyumak, fazlaca ciddi olabilen ve yara izi ve kalıcı görme bozukluğuna niçin olabilen bakteriyel kornea enfeksiyonu riskini artırır.